Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój

2014-04-18 12:22 Monika Majewska

Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój słynie z wód leczniczych, które są wykorzystywane do kąpieli, kuracji pitnej, inhalacji, a także produkcji soli leczniczych. To właśnie iwonickie sole i borowiny są kolejnymi naturalnymi środkami leczniczymi wykorzystywanymi w uzdrowisku. Kuracjom sprzyja też wyjątkowy mikroklimat.

Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój położone jest wśród zielonych wzgórz Beskidu Niskiego, w dolinie Iwonickiego Potoku, na wysokości 400 m n.p.m., w południowej części województwa podkarpackiego.

Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Iwonicz Zdrój jest najstarszym, obok lądeckiego, polskim uzdrowiskiem. Jego klimat jest zaliczany do przedalpejskiego i określany jako umiarkowanie bodźcowy, wzbogacony o unoszące się w powietrzu olejki eteryczne, ozon, jod i brom. Jednak głównymi walorami uzdrowiska są źródła wód kwasowęglowych, chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych z zawartością fluoru, bromu, jodu i boru. Na ich właściwości lecznicze  wskazywał już nadworny lekarz Stefana Batorego, dr Wojciech Oczko. Do wybuchu II wojny światowej nazywano je „księciem wód jodowych”. Obecnie wody są eksploatowane wyłącznie z ujęć wierconych, bo naturalne wypływy wód mineralnych zanikły w latach 60. XX wieku. Są tu także bogate złoża borowiny.

Uzdrowisko Iwonicz Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska funkcjonują:

1) „Uzdrowisko Iwonicz” S.A., do którego należy szpital uzdrowiskowy "Excelsior”, a także następujące sanatoria: „Biały Orzeł", "Pod Jodłą”, „Stare Łazienki”, „Ustronie” oraz sanatorium uzdrowiskowe nr IV. Do przedsiębiorstwa należą także Centrum Lecznictwa Uzdrowiskowego.
2) Sanatorium „Stomil-Ziemowit”
3) Sanatorium "Piast"
4) Sanatorium „Sanvit”
5) Sanatorium „Górnik”
6) Sanatorium „Wisła – Margot”
7) Sanatorium uzdrowiskowe Centrum Rehabilitacji Rolników„KRUS”

Ważne

Warto zobaczyć

Uzdrowisko słynie z zabytków w stylu szwajcarskim oraz neoklasycystycznym ze Starymi Łazienkami, Pijalnią i drewnianą willą Bazar. Otaczające miasto lasy zostały częściowo przekształcone w Park Uzdrowiskowy. Jednym z pomników przyrody jest odległe o 20 minut spacerem od centrum miasta źródełko Bełkotka. Jest to wyciek bitumiczny, jedyne na Podkarpaciu wywierzysko mieszanki solanki z ropą i gazem, który odpowiada za nazwę źródełka. Korty tenisowe, obiekty narciarskie, wyciągi, trasy zjazdowe i biegowe, to tylko część oferty dla odwiedzających Iwonicz Zdrój. W odległym o 22 kilometry Odrzykoniu znajdują się ruiny zamku nazywanego Kamieńcem, z murem dzielącym zamek na dwie części, który został uwieczniony przez Aleksandra Fredrę w „Zemście”. Niedaleko są Bieszczady i oraz skansen w Bóbrce z najstarszymi na świecie szybami naftowymi, uroczy Sanok z podkarpackim parkiem etnograficznym oraz królewskie miasto Krosno, co dodatkowo uatrakcyjni kurację i wypoczynek.

Uzdrowisko Iwonicz Zdrój - profil leczniczy

Oprócz pobytów leczniczych i turnusów rehabilitacyjnych (także na NFZ, ZUS i KRUS oraz z dofinansowaniem z PFRON, PCPR, MOPS, MOPRS), można skorzystać z wczasów wypoczynkowych czy pobytów kondycyjno-odchudzających.

Kuracjusze w Iwoniczu Zdroju leczą schorzenia neurologiczne, reumatologiczne, ortopedyczno-urazowe, ginekologiczne, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, dermatologiczne, otyłość i osteoporozę.

Uzdrowisko Iwonicz Zdrój - oferta zdrowotna

W uzdrowisku Iwonicz-Zdrój podstawowe zabiegi to kąpiele lecznicze, do których są używane wody mineralne. Są one wykorzystywane  także do inhalacji, kuracji pitnej i do wytwarzania produktów uzdrowiskowych. Jednym z nich jest otrzymywana tradycyjną metodą warzelnianą od 1867 roku iwonicka sól jodobromowa stosowana w zwyrodnieniach pourazowych, schorzeniach reumatycznych, ginekologicznych, neurologicznych i skórnych (łuszczyca). Wytwarzana od 1925 roku borowinowa kostka iwonicka stosowana jest w przewlekłych stanach zapalnych i chorobach kobiecych.

Ponadto uzdrowisko oferuje masaże, krioterapię, kinezyterapię, elektrolecznictwo, światłolecznictwo, magnetoterapię, okłady parafinowe i komorę jodowo-solną.

To ci się przyda

Iwonicz Zdrój - informacja turystyczna

Centrum Informacji Turystycznej Iwonicza Zdroju
Placu Dietla 2, Iwonicz Zdrój
www.iwonicz-zdroj.info

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Red Nostradamus
|

boli mnie palec u prawej ręki czy mogę tam się dostać na masaż dłoni?

joanna
|

naprawdę jest tu bardzo uroczo można dużo zwiedzać codziennie co innego jest pijalnia wody dobrze robi na zdrowie jestem tu od tygodnia i jeszcze wszystkiego nie zobaczyłam wypozyczaliśmy już rowery chodzimy na siłownię, kręgle dzisiaj widzieliśmy żródełko bełkotka polecam to miejsce osobom które lubia być w ruchu a nie tylko leżeć na plaży i opijać się piwskiem a klimat jest wspaniały lasy w których rosną sosny ,graby mała miejscowość ale każy metr zagospodarowany w centrum dalej prowadzą szlaki ,polecam wodę iwonicz II dla ludzi którzy mają niskie ciśnienie niedoczynność tarczycy i kłopoty z przemianą materii jessuper tu polecam

az
|

super