Uzdrowisko Horyniec-Zdrój

2014-04-14 6:12
Uzdrowisko Horyniec-Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com W uzdrowisku Horyniec-Zdrój można skorzystać m.in. z licznych masaży leczniczych

Uzdrowisko Horyniec-Zdrój to najdalej na wschód położone polskie uzdrowisko, zaledwie 4 km od granicy z Ukrainą. Uzdrowisko Horyniec-Zdrój słynie z siarczkowych wód leczniczych i borowiny, a także z malowniczej przyrody, ciszy i spokoju, które dają ukojenie.

Uzdrowisko Horyniec-Zdrój położone jest w województwie podkarpackim, zaledwie 4 km od granicy z Ukrainą, i otoczone przez tereny Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Wschodniego Roztocza. Już w XIX wieku, a także w latach międzywojennych, Horyniec znany był z właściwości leczniczych znakomitej borowiny, źródeł wód mineralnych oraz specyficznego mikroklimatu. Oficjalny tytuł uzdrowiska otrzymał w 1976 roku, a nazwę na Horyniec-Zdrój zmieniono w 1988 roku.

Uzdrowisko Horyniec-Zdrój - właściwości lecznicze

Horyniec Zdrój to uzdrowisko nizinne (260 m n.p.m.), o nieco ostrzejszym, umiarkowanie bodźcowym klimacie z cechami kontynentalnymi - odnotowuje się tutaj duże różnice temperatury między latem a zimą. Łagodzą go lasy, które dodatkowo przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. W leczeniu wykorzystywane są miejscowe wody siarczkowo – siarkowodorowe oraz borowinę, której największe w Polsce złoża znajdują się w pobliżu.

Uzdrowisko Horyniec-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Będąc w Horyńcu można skorzystać z kuracji i wypoczynku w sanatoriach należących do „Uzdrowiska Horyniec” Sp. z o.o., takich jak

  • "Dom Zdrojowy", posiadający część hotelową i zabiegową
  • sanatorium "Modrzew"
  • sanatorium "Jawor"

Poza tym na terenie uzdrowiska funkcjonują:

  • Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu-Zdroju
  • sanatorium uzdrowiskowe "Bajka"
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

W uzdrowisku jest co robić także po zabiegach. Do najważniejszych zabytków zdroju i jego okolic należy Pałac Ponińskich z XVI-XVII wieku oraz klasztor franciszkanów z kościołem z 1758 roku. Natomiast w okolicach jest to jeden z najcenniejszych na terenie Polski zespół cerkiewny z XVI w Radruży - kościół św. Stanisława, cerkiew św. Mikołaja i Muzeum Kresów w zabytkowym spichlerzu, Monastyr – ruiny klasztoru bazylianów i pustelni Brata Alberta, a także bunkry tzw. Linii Mołotowa. Atrakcją są także świetne  tereny spacerowe, 9- hektarowy park ze starodrzewem, dwoma stawami i wytyczoną ścieżkę zdrowia, zapewniające zarówno dobry wypoczynek, jak i relaks. Amatorom zwiedzania okolicy poleca się zwłaszcza 43-kilometrowy szlak im. Brata Alberta Chmielowskiego, rozpoczynający się w Horyńcu i prowadzący przez Dziewięcierz, Werchratę, Monastyrz, Wielki Dział i Jacków Ogród do Narola. Z Horyńca organizowane są też autokarowe wycieczki do Zamościa, Łańcuta i Leżajska, Przemyśla i Krasiczyna oraz do Lwowa.

Uzdrowisko Horyniec-Zdrój - profil leczniczy

Pobyty sanatoryjne (także ze skierowaniem z NFZ i KRUS) i turnusy rehabilitacyjne (także z dofinansowaniem ze środków PFRON).

Leczy się tutaj choroby ortopedyczno - urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporozę, choroby skóry i choroby kobiece.

Uzdrowisko Horyniec-Zdrój - oferta zdrowotna

W uzdrowisku Horyniec-Zdrój można skorzystać z krenoterapii (kuracji pitnej), różnego rodzaju kąpieli, okładów borowinowych, a także licznych zabiegów z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii.

To ci się przyda

Horyniec-Zdrój - informacja turystyczna

Gminny Ośrodek Kultury
ul. Sobieskiego 4, tel. 16 631 31 05
e-mail: turinfhoryniec@interia.pl
www.horyniec-zdroj.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.