Uzdrowisko Gołdap

2014-05-10 5:38 Monika Majewska

Uzdrowisko Gołdap znajduje się na krańcu Polski, zaledwie 3 km od granicy z Obwodem Kaliningradzkim.  Jednak mimo to warto się tam wybrać. Uzdrowisko Gołdap słynie bowiem z najczystszego powietrza w Polsce. Kuracjuszy przyciągają także tężnie solankowe oraz pijalnie wód leczniczych, jak również bogata baza zabiegowa.

Uzdrowisko Gołdap jest położone w województwie warmińsko-mazurskim, niemalże na samym krańcu Polski, bo ok. 3 km od granicy polsko-rosyjskiej. Przebiega przez nią jezioro Gołdapskie, nad którym w lesie Kumiecie znajduje się ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, z kąpieliskami i piaszczystymi plażami oraz właśnie uzdrowisko.

Uzdrowisko Gołdap - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Gołdap utworzono oficjalnie w 2000 roku, jednak walory lecznicze tego małego miasteczka zaczęto doceniać już w latach 60. XX w. Wówczas odkryto, że ma niezwykle czyste powietrze (do dziś najczystsze w całej Polsce!), wysokiej jakości wody gruntowe (które na większych głębokościach dorównują jakością tym mineralnym), liczne kompleksy zieleni i jeziora - w tym puszcza Romnicka i popularne jezioro Gołdapskie -  a także znajdujące się w okolicy wsi Niedrzwica złoża borowiny. To niejedyne walory zdrowotne miasteczka Gołdap. W 2014 roku wybudowano tutaj tężnie solankowe (czwarte w Polsce i jedyne w okolicy), wokół których powietrze jest przesycone licznymi leczniczymi pierwiastkami, takimi jak: jod, brom, magnez, wapń, potas, sód i fluor. Klimat tego uzdrowiska określany jest jako nizinno-leśny, umiarkowanie bodźcowy.

Uzdrowisko Gołdap - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska Gołdap znajduje się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe "Wital".

Warto wiedzieć

Będąc w uzdrowisku Gołdap warto wybrać się na wschód do Parku Krajobrazowego Puszczy Romnickiej (część tego kompleksu leśnego leży w granicach Polski, a reszta na terenie Obwodu Kaliningradzkiego). Z kolei na południu rozciągają się polodowcowe wzniesienia morenowe zwane Szeskimi Wzgórzami. Dla turystów atrakcję stanowią też pozostałe po nieczynnej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy, monumentalne wiadukty w Stańczykach, nazywane "akweduktami Północy". Z kolei w lesie Kumiecie można zwiedzać pozostałości bunkrów kwatery Luftwaffe z II wojny światowej.

Uzdrowisko Gołdap - profil leczniczy

Pobyty sanatoryjne (także ze skierowaniem z NFZ) i turnusy rehabilitacyjne (także dla osób posiadających dofinansowanie ze środków PFRON).

Leczy się tutaj choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dróg oddechowych, układu nerwowego, kardiologiczne, układu trawienia, choroby kobiece i otyłość.

Uzdrowisko Gołdap - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Gołdap oferuje liczne zabiegi z zakresu światło- i elektrolecznictwa, magnetoterapii, ultrasonoterapii, termoterapii, hydroterapii, balneoterapii, aerozoloterapii i kinezyterapii. Poza tym w uzdrowisku Gołdap można skorzystać z różnorodnych masaży leczniczych, rehabilitacji psychologicznej i wykonać badania lekarskie.

Ważne

Gołdap - informacja turystyczna

Centrum Informacji Turystycznej w Gołdapi ulokowane jest w samym centrum miasta przy placu Zwycięstwa 16 w Gołdapi. Więcej informacji na www.uzdrowiskogoldap.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE