Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

2013-08-29 14:32
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój ma w swojej ofercie m.in. kąpiele wirowe

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój otoczone jest wzniesieniami Beskidów i Lasami Pszczyńskimi, a dodatkowo niedaleko znajduje się Jezioro Goczałkowickie. W związku z tym to miejsce stworzone dla osób chcących obcować z naturą i przy okazji podreperować swoje zdrowie.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój leży w województwie śląskim, na Równinie Pszczyńskiej w Kotlinie Oświęcimskiej, w dolinie Wisły. O właściwościach leczniczych wsi dowiedziano się w 1856, kiedy natrafiono na źródło solanki. Wówczas wokół niej zbudowano dom zdrojowy.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój - właściwości lecznicze

Goczałkowice-Zdrój to uzdrowisko nizinne, którego klimat jest określany jako łagodny, umiarkowanie bodźcowy. Kuracjuszy przed zimnymi wiatrami od południa osłaniają wzniesienia Beskidów, a od północy rozległe Lasy Pszczyńskie, które dodatkowo przyczyniają się do poprawienia jakości powietrza. Nie bez znaczenia jest także bliskość Jeziora Goczałkowickiego, dzięki któremu jesienią temperatury są tutaj wyższe, a wiosną niższe niż w innych częściach kraju. W lecznictwie wykorzystuje się borowinę oraz wody chlorkowo-sodowe wzbogacone jodem, bromem, żelazem i magnezem.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Usługi lecznicze oferuje przedsiębiorstwo Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, do którego należy sanatorium uzdrowiskowe dla dorosłych, które składa się z czterech budynków nazwanych "Azalia", "Magnolia","Limba", "Wrzos", a także szpital reumatologiczno-rehabilitacyjny, poradnia rehabilitacyjna i reumatologiczna oraz Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci "Stokrotka".

Poza tym na terenie uzdrowiska działa Zespół Sanatoryjno-Szpitalny Rehabilitacji Narządu Ruchu "Gwarek".

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Atrakcję turystyczną stanowi już samo uzdrowisko i znajdujące się na jego terenie Łazienki, Dom Zdrojowy i pijalnia, które wzniesiono w 1862 roku. Trochę później powstał pawilon "Wrzos". Osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek również znajdą tu dla siebie miejsce, gdyż na terenie Puszczy Pszczyńskiej wytyczono szlaki piesze i rowerowe. Można również spacerować po kornie zapory Jeziora Goczałkowickiego. Atrakcje znajdują się także w pobliskiej Pszczynie z zespołem pałacowo-parkowym i Jankowicach, gdzie hoduje się żubry.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój - oferta zdrowotna

Leczenie uzdrowiskowe (także na NFZ).

Leczy się tutaj choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporozę.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko oferuje kąpiele lecznicze (m.in. borowinową, solankową, wirową), zabiegi fizykalne, a także te z zakresu kinezyterapii, elektrolecznictwa, światłolecznictwa, ciepłolecznictwa, masaże i inhalacje.

To ci się przyda

Goczałkowice-Zdrój - informacja turystyczna

Punkt Informacji Turystycznej
ul. Uzdrowiskowa 61
43-230 Goczałkowice-Zdrój
tel. (+48) 663 110 301
info@goczalkowicezdroj.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.