Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój

2015-10-23 14:45

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Słynie nie tylko z najcieplejszych w Polsce źródeł wody mineralnej, lecz także z zastosowania borowiny - co nietypowe - jako pasty w leczeniu schorzeń okulistycznych. To właśnie Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój jako jedne z nielicznych w Polsce zajmuje się leczeniem chorób oczu.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój jako jedne z nielicznych w Polsce zajmuje się leczeniem chorób oczu.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - oferta zdrowotna

Cieplice Śląskie-Zdrój, zwane niegdyś Ciepłowodami lub Warmbrunn, są dzielnicą uzdrowiskową Jeleniej Góry i leżą na południe od centrum miasta, nad rzeką Kamienną, u stóp Karkonoszy.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój ma charakter podgórski (ok. 350 m n.p.m), a klimat umiarkowanie i silnie bodźcowy, którego elementami są duże wahania temperatury i wilgotności powietrza oraz słabe nasłonecznienie. O właściwościach leczniczych uzdrowiska decydują borowina i wody termalne, słabozmineralizowane, fluorowo-krzemowe. Tutejsze źródła, najcieplejsze w Polsce (87 st. C)., znane były już w XIII wieku, kiedy działalność kuracyjną w Cieplicach zapoczątkowali sprowadzeni do Polski joannici. Wcześniej ściągali tu masowo pielgrzymi, wierząc że w dzień św. Jana wody mają wyjątkową moc. Ich działanie odkrył podczas polowania śląski książę Bolesław Wysoki, kiedy raniony przez niego jeleń po napiciu się wody ze źródła żwawo pomknął w las. Częste zmiany pogody, zarówno w ciągu doby jak i roku,  przyczyniają się  również do bodźcowego działania na organizm.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska Cieplice Śląskie-Zdrój największym przedsiębiorstwem uzdrowiskowym jest Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU, do którego należą szpitale i sanatoria uzdrowiskowe "Długi Dom", Pawilon "Edward", "Dom Zdrojowy", Pawilon "Lalka", "Stoczniowiec", "Pawilon Marysieńka".

Poza tym leczenie uzdrowiskowe oferuje także Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe MSW "AGAT".

To ci się przyda

Cieplice-Zdrój - informacja turystyczna

Punkt Informacji Turystycznej Jelenia Góra - CieplicePlac Piastowski 36tel 75 755 33 33www.it-cieplice.pl

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe (także ze skierowaniem z NFZ, ZUS i z dofinansowaniem ze środków PFRON).

Leczy się tutaj choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne (reumatyzm), osteoporozęchoroby nerek i dróg moczowych, a także choroby oka.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój oferuje zabiegi z zakresu hydroterapii, termoterapii (w tym borowina, krioterapia), kinezyterapii, fizykoterapii, światłolecznictwa, chiroterapii, a także inhalacje i masaże.

Warto wiedzieć, że Cieplice Śląskie-Zdrój jako jedno z niewielu uzdrowisk w całej Polsce oferuje leczenie chorób oczu, i to borowiną lub wodą mineralną. W ofercie znajdują się m.in. tampony borowinowe na gałki oczne i płukanie oka leczniczą wodą mineralną.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Jedną z największych atrakcji jest położony w centrum uzdrowiska Cieplice-Zdrój pałac Schaffgotschów, który znajduje się pomiędzy Placem Piastowskim a Parkiem Zdrojowym. Atrakcją Cieplic jest także Muzeum Przyrodnicze w parku Norweskim, założonym w 1906 roku, z największym w Polsce zbiorem ptaków, ptasich jaj i motyli,  jesiennymi ekspozycjami świeżych grzybów i środowymi lekcjami pszczelarstwa w pasiece za obiektem. Polecamy także spacer po samym Parku Zdrojowym, w którym znajduje się muszla koncertowa, Teatr Zdrojowy, pomniki, alejki i staw. Wielbicielom sztuki sakralnej polecamy zwiedzić dwa XVIII-wieczne kościoły - ewangelicko-augsburski Zbawiciela i starszy katolicki św. Jana Chrzciciela. Warto także się przejść po jeleniogórskim Starym Mieście. Poza tym w pobliżu znajdują się Karkonosze, które gwarantują aktywne spędzenie wolnego czasu.

Z miasta wiodą szlaki turystyczne do zamku Chojnik (dawnej siedziby właścicieli Cieplic), Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Około 10 kilometrów od Jeleniej Góry znajduje się 7- kilometrowej długości jezioro Pilchowickie, najdłuższy zbiornik wodny na Dolnym Śląsku, który powstał po spiętrzeniu w 1912 roku wód rzeki Bóbr pobliskim Wleniu ruiny uznawanej za najstarszą w Polsce, murowanej budowli obronnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza