Uzdrowisko Ciechocinek

2012-12-04 15:21

Uzdrowisko Ciechocinek to jedno z najpopularniejszych miejsc uzdrowiskowych w Polsce i nie tylko. Powietrze przesycone uzdrawiającymi oparami wytwarzanymi przez tężnie ściąga do uzdrowiska w Ciechocinku gości z całego świata. Sprawdź, jakie choroby można leczyć w Ciechocinku i jakie atrakcje oferuje.

Uzdrowisko Ciechocinek
Autor: Thinkstockphotos.com Ciechocinek to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce - słynie z tężni i fajfów.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Ciechocinek: obiekty uzdrowiskowe
  2. Uzdrowisko Ciechocinek: profil leczniczy
  3. Uzdrowisko Ciechocinek: oferta zdrowotna

Ciechocinek to największe nizinne uzdrowisko w Polsce, znane ze swoich tężni i legendarnych już "fajfów". Jest ono położone w centrum kraju – na lewym brzegu Wisły, między Toruniem a Włocławkiem, 200 km od Warszawy, w sercu historycznych Kujaw. Kuracjom sprzyja łagodny klimat o dużej ilości dni słonecznych, wysokiej średniej temperaturze rocznej, niewielkich opadach, słabych wiatrach i niskiej wilgotności powietrza. Korzystny wpływ na zdrowie ma także obecność licznych kompleksów zieleni. Jednak największym bogactwem Ciechocinka są obfite złoża wysoko zmineralizowanych solanek termalnych, o temperaturze 8-37 st. C. Tężnie, które rozpylają w powietrzu bogatą w liczne sole mineralne solankę, tworzą leczniczy mikroklimat korzystnie oddziałujący na chorych.

Uzdrowisko Ciechocinek: obiekty uzdrowiskowe

Na terenie Ciechocinka funkcjonują zakłady lecznictwa uzdrowiskowego należące do Przedsiębiorstwa "Uzdrowisko Ciechocinek" S.A. W sumie dysponuje ono ponad 980 miejscami dla kuracjuszy w pięciu obiektach:

  • Szpitalu Uzdrowiskowym "Dom Zdrojowy", który jest położony w sąsiedztwie Parku Sosnowego,
  • Szpitalu Uzdrowiskowym nr 1, zlokalizowanym w sąsiedztwie deptaka ciechocińskiego
  • Sanatorium Uzdrowiskowym "Grażyna" położonym w okolicy Parku Zdrojowego
  • Zespole Sanatoryjnym "Zachęta", mieszczącym się w centrum uzdrowiska

Z kolei przy Szpitalu Uzdrowiskowym Markiewicz działa szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Na terenie uzdrowiska znajdują się także Przychodnia Uzdrowiskowa i Poradnia Medycyny Pracy.

Poza tym w Ciechocinku można skorzystać z oferty wielu innych sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych, takich jak:

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Będąc w Ciechocinku koniecznie trzeba zobaczyć najstarsze w Polsce XIX-wieczne tężnie solankowe - naturalne inhalatorium na otwartej przestrzeni, gdzie oddycha się powietrzem przesyconym jodem i ozonem. Obudowę ujęcia solanki nr 11, skąd wodą tłoczona jest na tężnie, stanowi słynna fontanna "Grzybek", która jest częstym miejscem spotkań kuracjuszy. Inne obiekty uzdrowiskowe to cztery budynki zakładów kąpielowych powstałe w drugiej połowie XIX w. i na początku XX w (tzw. łazienki). O atrakcyjności uzdrowiska decydują także parki: Sosnowy, Tężniowy, Zdrowia i Zdrojowy. Na terenie tego ostatniego znajdują się pijalna wód mineralnych, muszla koncertowa w stylu zakopiańskim oraz teatr letni z fontanną "Jaś i Małgosia". Osobom lubiącym rekreacyjne przechadzki polecamy także Partery Hellwiga -  obsadzony kwiatowymi kobiercami ciąg spacerowy. Nie można przegapić spektakularnego Zegara Kwiatowego. Na uwagę zasługują także zabytkowe świątynie - kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w stylu neogotyckim i cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Michała Archanioła, jak również dworek prezydencki, murowany ratusz, młyn wodny oraz wieża ciśnień.

Informacja turystyczna w Ciechocinku znajduje się na ul. Zdrojowej 2b, tel. 54 416 0160, www.ciechocinek.pl

Uzdrowisko Ciechocinek: profil leczniczy

Uzdrowisko organizuje pobyty sanatoryjne i turnusy rehabilitacyjne (także na NFZ oraz z dofinansowaniem ze środków PFRON) w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych. W ofercie są również pobyty wypoczynkowe, wakacyjne i weekendowe pobyty rodzinne, turnusy dla dzieci, turnusy dla matki z dzieckiem, turnusy odchudzające dla dorosłych i dzieci.

Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu dzieci i dorosłych zmagających się z chorobami narządu ruchu, układu nerwowego, oddechowego,  krążenia i metabolicznymi (także z cukrzycą). Leczy się tutaj również schorzenia ginekologiczne i niepłodność.

Uzdrowisko Ciechocinek: oferta zdrowotna

Na bazę zabiegową (przystosowaną także do osób niepełnosprawnych) składają się kąpiele solankowe, kwasowęglowe (CO2), perełkowe i ozonowe, zabiegi borowinowe, zabiegi wykonywane lampą sollux, prądami diadynamicznymi i ultradźwiękami. Ponadto można tutaj skorzystać z magnetoterapii, biostymulacji laserowej, tonolizy, masaży klasycznych, wirowych kończyn górnych i dolnych i hydromasaży, a także z natrysku szkockiego (bicze) i płaszczowego, jak również z jonoforezy i zabiegów w kabinie kriosauny.

Warto wiedzieć, że Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. zajmuje się wytwarzaniem na bazie naturalnych surowców produktów zdrojowych: wody mineralnej "Krystynka" i "Ciechocinka", napojów smakowych, soli jadalnej warzonej oraz szlamu i ługu leczniczego.

Ważne

Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. oferuje naukę dzieci w Zespole Szkół Uzdrowiskowych Nr I w zakresie przygotowania przedszkolnego, szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza