Uzdrowisko Bojnice na Słowacji

2013-08-11 10:13 Monika Majewska

Uzdrowisko Bojnice na Słowacji to malowniczy kurort, położony w centrum kraju, wśród połaci zieleni, niedaleko sławnego zamku bojnickiego w stylu romantycznym. To właśnie na terenie zamkowych ogrodów znajdują się kąpieliska termalne z leczniczą wodą.

Uzdrowisko Bojnice na Słowacjito to jeden z najstarszych kurortów leczniczych w tym kraju. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XII w. Wówczas poznano leczniczą moc tutejszych gorących źródeł. Pierwsze budynki sanatoryjne zostały zbudowane w XVI w przez właścicieli słynnego zamku bojnickiego (Bojnický zámok) na południowym krańcu ogrodów zamkowych. Niecałe sto lat później powstało 5 krytych basenów z kamienia i drewna, które przyciągały węgierską arystokrację.

Uzdrowisko Bojnice na Słowacji - właściwości lecznicze

W leczeniu uzdrowiskowym wykorzystuje się tutaj wodę wodoro-węglano-siarkowa i wapniowo-magnezową, termalną - o temperaturze od 28 do 52 st. C, która wypływa z dziewięciu źródeł.

Pozytywny wpływ na zdrowie kuracjuszy ma także położenie uzdrowiska, które od trzech stron jest otoczone zalesionymi wzgórzami. Drzewa te wydzielają prozdrowotne olejki eteryczne, które potem unoszą się w powietrzu.

Uzdrowisko Bojnice na Słowacji - obiekty uzdrowiskowe

Leczenie uzdrowiskowe oferuje tutaj przedsiębiorstwo uzdrowiskowe Kúpele Bojnice, a.s., do którego  należy sanatorium "Baník" (Liečebný dom Baník) i "Mier" (Liečebný dom Mier).

Poza tym uzdrowisko posiada 6 kąpielisk termalnych, w których temperatura wody wynosi od 32 do 41 st. C. najpopularniejszym jest letnie kąpielisko termalne Czajka (Čajka), które zlokalizowane jest na terenie zamkowych ogrodów zamkowych, w pobliżu twierdzy i zoo. Na terenie kąpieliska znajdują się trzy baseny, a także boiska i place zabaw.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Atrakcję uzdrowiska stanowi otoczony rozległym parkiem zamek bojnicki, który wznosi się na stokach Gór Strażowskich. Jest on bardzo popularny wśród turystów i stanowi drugi najczęściej odwiedzany zamek Słowacji. Na zamkowym dziedzińcu co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Duchów i Widm i wiele innych imprez. Warto zobaczyć także Górnonitrzański Skansen Górniczy) w kopalni Cígeľ.

Uzdrowisko Bojnice na Słowacji - profil leczniczy

Leczy się tutaj:

  • choroby narządu ruchu
  • choroby reumatyczne
  • choroby układu nerwowego

Pomoc znajda tutaj także pacjenci wymagający rehabilitacji pourazowej.

Oprócz klasycznych pobytów uzdrowiskowych Bojnice proponują także turnusy odchudzające oraz wellness.

Uzdrowisko Bojnice na Słowacji - oferta zdrowotna

W ofercie znajdują się zabiegi z zakresu fizykoterapii, balneoterapii, termoterapii, elektroterapii, światłoterapii, a także masaże i terapię tlenem i krenoterapię (kurację pitną).

To ci się przyda

Uzdrowisko Bojnice - kontakt

Kúpele Bojnice
972 01 Bojnice
Tel.: +421 46 511 63 62
info@kupele-bojnice.sk
www.kupele-bojnice.sk

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE