Uzdrowisko Augustów

2010-05-13 17:36

Uzdrowisko Augustów to najmłodsze polskie uzdrowisko położone, które położone jest na skraju Puszczy Augustowskiej, nazywanej „Zielonymi Płucami Polski”, gdyż jest tam spokojne i czyste powietrze oraz liczne kompleksy jezior, lasów i użytków zielonych. Poza tym teren ten posiada liczne bogactwa natury, m.in. złoża borowiny, które wykorzystuje się w lecznictwie.

Uzdrowisko Augustów
Autor: Thinkstockphotos.com Wielką atrakcją turystyczną uzdrowiska jest Kanał Augustowski

Uzdrowisko Augustów leży w województwie podlaskim na obrzeżach Puszczy Augustowskiej porastającej Równinę Augustowską, nad brzegiem jeziora Necko, 3 km od centrum Augustowa - terenach pozbawionych hałasu i innych zagrożeń ekologicznych. Uzdrowisko Augustów to najmłodsze polskie uzdrowisko, które status uzyskało w 1993 roku.

Uzdrowisko Augustów - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Augustów to uzdrowisko nizinne z korzystnym dla wypoczywających klimatem, którego głównymi elementami są duże nasłonecznienie oraz czyste powietrze. Jest to wynikiem usytuowania uzdrowiska w okolicach jezior i kompleksów leśnych, głównie sosnowo-świerkowych. Drzewa te wytwarzają olejki eteryczne, które wywierają korzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza osób ze schorzeniami układu krążenia. Inne bogactwo natury, które wykorzystuje w lecznictwie uzdrowisko Augustów, to złoża borowiny oraz wody mineralne.

Uzdrowisko Augustów - obiekty uzdrowiskowe

Uzdrowisko Augustów zaliczane jest nie tylko do najmłodszych, lecz także do jednego z najmniejszych w Polsce, gdyż funkcjonują tutaj tylko dwa sanatoria:

  • Sanatorium Uzdrowiskowe "Augustów" (dawniej Sanatorium Uzdrowiskowe "Budowlani"), wzniesione nad brzegiem jeziora Necko, na wysokiej skarpie pośród sosnowego lasu. Do dyspozycji kuracjuszy oddaje 71 pokoi - Standard lub Deluxe, które mogą być wykorzystane jako pokoje jedno-, dwu-, lub trzyosobowe oraz pokoje Studio. Wszystkie pokoje mają balkony, z których roztacza się przepiękny widok na jezioro Necko lub park
  • "Pałac na wodzie" Falkowski - Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Stomatologiczno-Lekarska
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Po zabiegach leczniczych można się wybrać nad położone niedaleko sanatorium jeziora Necko, gdzie znajduje się rozległa plaża i czyste kąpielisko. Wielką atrakcją turystyczną jest Kanał Augustowski o długości 102 km, łączący dorzecza Wisły i Niemna, który obecnie jest popularnym szlakiem turystycznym i kajakowym. Można również zwiedzić Muzeum Ziemi Augustowskiej.

Uzdrowisko Augustów - profil leczniczy

Uzdrowisko organizuje turnusy uzdrowiskowe (również z NFZ lub ZUS) i rehabilitacyjne (także z dofinansowaniem z PFRON) W ofercie znajdują się także specjalistyczne pakiety zdrowotne.

Leczy się tutaj choroby dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, naczyń obwodowych, osteoporozę i nerwicę.

Uzdrowisko Augustów - oferta zdrowotna

Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów oferuje leczenie schorzeń za pomocą wód podziemnych oraz borowin (wody są stosowane w postaci inhalacji, kąpieli, kuracji pitnych, okładów lub nawet tamponów), a także ćwiczenia mięśni dna miednicy, kriojogę i kriopilates, fizykoterapię, kinezyterapię, krioterapię i hydroterapię.

Ważne

Augustów - informacja turystyczna

Portal informacyjno-turystyczny Augustowskiej Organizacji Turystycznej znajduje się pod adresem www.augustow.org.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.