Zabiegi stosowane w sanatoriach i ich orientacyjne ceny

2014-10-25 2:11

Zabiegi lecznicze to nieodłączna część kuracji w sanatorium - w ramach refundacji należą ci się trzy dziennie. Jakie? O tym decyduje sanatoryjny lekarz. Jego zgody potrzebujesz również na te dodatkowe, za które ewentualnie zdecydujesz się dopłacić z własnej kieszeni. Jak kształtują się ceny zabiegów rehabilitacyjnych?

Zabiegi lecznicze, rehabilitacyjne, są oferowane w sanatoriach w ramach refundacji, ale możesz też, po konsultacji z lekarzem balneologiem, wykupić dodatkowe. Sprawdź, ile za nie zapłacisz.

 • Kąpiel czterokomorowa

Zabieg, w którym kończyny pacjenta poddaje się działaniu  prądu stałego w czterech komorach napełnionych wodą o temperaturze 35-40 st. Pomaga m.in. w przypadku nerwobóli, niedowładów, zespołów bólowych kręgosłupa i chorobie zwyrodnieniowej stawów. Kąpiel umożliwia zabiegi z zakresu hydroterapii: kąpiele naprzemienne (ciepła–zimna woda) i kąpiel wodno-elektryczną. Pierwszy z nich na przemian rozluźnia i obkurcza naczynia krwionośne, pomagając np. w chorobach krążenia obwodowego, zwichnięciach i urazach ścięgien. Drugi – przy nerwobólach, niedowładach i chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Koszt: 6-15 zł za 10 minut.

 • Kinezyterapia

Ruch i wysiłek podczas gimnastyki zwiększają zakres ruchu w stawach. Ćwiczenia, ogólne i specjalne, działają na określone grupy mięśni lub ogólnie usprawniają układ ruchowy.
Koszt: 30 minut, indywidualnie 25-50 zł, grupowo 7-9 zł.

 • Bioptron

Terapia światłem specjalnej lampy świecącej światłem polaryzowanym, czyli działającym w określonym kierunku. Harmonizuje procesy przemiany materii, wzmacnia system obronny organizmu, sprzyja gojeniu się ran, łagodzi ból, stymuluje procesy regeneracyjne organizmu. Poprawia stan przy stłuczeniach i skręceniach stawów.
Koszt: 8-12 zł

 • Magnetronix

Leczenie pulsującym polem magnetycznym o małej częstotliwości. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźnia napięte mięśnie. Zabieg stosuje się w terapii chorób reumatycznych, zwyrodnieniowych, chorób zapalnych stawów, złamań kości, stłuczeń oraz zwichnięć.
Koszt: 12-15 zł za 15 minut

 • Masaż podwodny

Zabieg, w którym działa się strumieniem wody pod ciśnieniem. Powoduje rozluźnienie mięśni, działa relaksująco, zwiększa ukrwienie oraz przepływ chłonki. Stosuje się go w zespołach bólowych kręgosłupa, w dyskopatiach, w stanach pourazowych i wielu innych chorobach narządu ruchu.
Koszt: 17-30 zł za 15 minut

 • Masaż klasyczny

Zwiększa sprężystość tkanek. Jest bardzo wskazany w chorobach mięśni, ścięgien, stawów i kości. Podczas masażu mięśnie pozbywają się toksyn. Następuje pobudzenie przemiany materii, uśmierzenie bólów mięśniowych i odprężenie psychiczne.
Koszt ręczny: 25-30 zł za 15 minut, 50-80 zł godzinny całego ciała

Leczenie zimnem poprzez miejscowe obniżenie temperatury tkanek. Dzięki niej zmniejszają się lub ustępują obrzęki, polepsza się ruchomość w stawach. Stosowana w leczeniu chorób narządów ruchu i reumatycznych. Leczy się w ten sposób zespół bolesnego barku, zapalenia ścięgien, torebek stawowych i mięśni. Zabieg odbywa się w kriokomorze, gdzie panuje temperatura nawet minus 160 st.C, przy jednoczesnej bardzo małej wilgotności powietrza.
Koszt: 10-33 zł za 3 min, 10-18 zł miejscowa (kompres żelowy)

 • Kąpiel perełkowa

Polega na masowaniu zanurzonego w wodzie ciała maleńkimi pęcherzykami powietrza. Podczas kąpieli ukrwienie skóry wzrasta o 115 proc. Zabieg odpręża. Zalecany jest np. przy osłabieniu, zaburzeniach krążenia, przewlekłych schorzeniach narządu ruchu i otyłości.
Koszt: 40-45 zł za 20 minut

 • Okłady borowinowe

90 proc. składników borowiny wykorzystywanej podczas zabiegu ma właściwości lecznicze. Jedne z nich stympują organizm do pracy, a tym samym pozbywania się toksyn i walki z infekcjami, inne chronią przed wirusami. Zabiegi torfowe m.in. przynoszą pgę przy urazach stawów i mięśni, działają rozgrzewająco i zmniejszają obrzęki.
Koszt: kąpiel w zawiesinie borowinowej od 10zł, 16-30 zł smarowanie częściowe, okład całościowy 25 zł

 • Hydromasaż (jacuzzi)

Pomocny w leczeniu nadwagi i otyłości. Rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle, pobudza krążenie i poprawia przemianę materii.
Koszt: 12-25 zł za 15 minut

Promienie lasera działają na organizm przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Pobudzają komórki ciała do pracy. Podczas zabiegów wykorzystuje się lasery biostympacyjne, pobudzające organizm do wytwarzania przeciwciał i walki z chorobą.
Koszt: 10 min na jedną okolicę ciała 10-20 zł

 • Natryski – bicze szkockie

Obniżają ciśnienie tętnicze krwi, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych. Są korzystne przy zwyrodnieniach stawów, zanikach mięśni i nerwicach.
Koszt: 12-18 zł za 5 minut

 • Kąpiele siarczkowe

Woda siarczkowa zmniejsza niedobory siarki w organizmie występujące przy chorobach gośćcowych. Powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i lepsze ukrwienie. Stawy stają się sprawniejsze.
Koszt: 8-20 zł

 • Masaż podwodny – natryski podwodne

Leczy choroby barków, kręgosłupa i kończyn dolnych. Masaż podwodny zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi, rozszerza naczynia krwionośne i relaksuje.
Koszt: 15 zł za 10 min bez obsługi, z obsługą 20–30 zł

Wykonuje się je z użyciem aparatu do inhalacji. Chory wdycha z powietrzem aerozol, co sprzyja leczeniu dychawicy oskrzelowej i nieżytu oskrzeli. Inhalacje stosuje się przy chorobach nosa i zatok, gardła, krtani, oskrzeli i płuc.
Koszt: 5-10 zł za 10min, z olejkami i lekami - 12 zł

Wykonywana za pomocą urządzenia wytwarzającego ppsujące pole magnetyczne niewielkiej częstotliwości. Komórki pobudzone w ten sposób do działania efektywniej wykorzystują tlen. Zabieg rozluźnia napięte mięśnie, odchudza i zapobiega stanom zapalnym.
Koszt: 8-15 zł za 15 minut

Usprawniają krążenie w naczyniach włosowatych, co powoduje zmniejszenie obrzęków. Tkanka staje się bardziej elastyczna, a drobne wylewy lepiej się wchłaniają.
Koszt: 12-16 zł

Wilgotność i temperatura grot w zestawieniu z leczniczymi właściwościami wdychanego powietrza sprawia, że oddech staje się głębszy i wzrasta odporność.
Koszt: 12-17 zł za 45 minut

Połączenie galwanizacji z wprowadzaniem leku przez skórę za pomocą prądu. W zależności od rodzaju użytego leku uzyskuje się poprawę unerwienia, zmniejszenie bólu, zwiększenie uwapnienia kośćca. Działa też przeciwzapalnie.
Koszt: 8-15 zł za 15 minut

 • Galwanizacja

Zabieg elektroleczniczy polegający na przepływie prądu stałego przez części ciała poddane leczeniu. Stosowany w: nerwobólach, polineuropatii, w zespołach bólowych chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, zaburzeniach krążenia obwodowego.
Koszt: 8-15 zł za 15 minut

Specjalistyczny masaż wspomagający odpływ chłonki z kończyn. Może być wykonywany przez wyspecjalizowanego masażystę lub za pomocą urządzenia - rękawa o automatycznym cyklu pompowania, dzięki czemu gromadząca się chłonka jest odprowadzana z kończyn.
Koszt: 50-60 zł za pół godziny

Terapia ciepłem. W trakcie zabiegu tkanki pochłaniają energię promieniowania. Skutkiem jest zwiększony przepływ krwi tętniczej, wzrost tempa przemiany materii i zmniejszenie napięcia mięśni. Solux to lampa emitująca promienioanie podczerwone i świetlne, zmniejszające napięcia mięśni. Stosowana jest w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych chorobach stawów, w stanach pourazowych, nerwobólach i zespołach bólowych kręgosłupa.
Koszt: 8-15 zł za 10 minut

Ozonoterapia wspomaga leczenie chorób niedokrwiennych serca i mózgu, jest stosowana przy niedokrwieniu kończyn w przebiegu miażdżycy oraz cukrzycy, w stanach po udarach i po zawale serca, w okresie rekonwalescencji i po zabiegach. Ozonoterapia najczęściej stosowana jest w formie wlewów dożylnych płynów ozonowanych lub poprzez przetaczanie własnej krwi pacjenta, pobranej, a następnie ozonowanej.
Koszt: zabieg dotętniczy 50-60 zł, zabieg miejscowy dotkankowy 20-60 zł

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, powodująca relaksację mięśni szkieletowych. Działa przeciwbólowo poprzez stymulację wydzielania endorfin zwanych hormonami szczęścia. Zabieg pomaga uśmierzać bóle mięśni, bóle pourazowe i nerwobóle, pobudza mięśnie szkieletowe.
Koszt: 15-25 zł za 30-40 minut

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.