Zabiegi rehabilitacyjne: fale elektromagnetyczne

2015-09-29 8:31

W fizykoterapii od lat stosuje się fale elektromagnetyczne, ale ciągle pojawiają się nowe sposoby ich wykorzystania. W zależności od częstotliwości fale te łagodzą ból, zmniejszają napięcie mięśni, działąją przeciwzapalnie, mogą też wspierać naturalne mechanizmy obronne organizmu czy pobudzać produkcję np. kolagenu. Wybór zależy m.in. od rodzaju schorzenia.

Zabiegi rehabilitacyjne: fale elektromagnetyczne
Autor: Shutterstock W fizykoterapii od lat stosuje się fale elektromagnetyczne, ale ciągle pojawiają się nowe sposoby ich wykorzystania.

Spis treści

  1. Ultradźwięki w rehabilitacji
  2. Fale milimetrowe
  3. Fale radiowe
  4. Diatermia mikrofalowa

Ultradźwięki w rehabilitacji

To drgania mechaniczne przekraczające granice słyszalności ludzkiego ucha. Jednym z najistotniejszych efektów towarzyszących oddziaływaniu fali drgań na nasz organizm jest wywołane przez nią ciśnienie. Główny efekt leczniczy ultradźwięków – tzw. mikromasaż tkanek – jest właśnie skutkiem wahań ciśnienia. Ultradźwięki działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zmniejszają napięcie mięśniowe, rozszerzają naczynia krwionośne, oddziałują na układ nerwowy. Najlepiej rozgrzewa się tkanka nerwowa, nieco słabiej – mięśniowa, a najsłabiej – tłuszczowa. Zabiegi zwykle trwają ok. 2 minut. Należy je wykonywać co drugi dzień, w serii 15 zabiegów. Ultradźwiękami można oddziaływać miejscowo, segmentowo (przy kręgosłupie) lub wykonywać coś w rodzaju mikromasażu tkanek. Nie stosuje się ich bezpośrednio na okolice oczu, mózgu, rdzenia kręgowego, serca i płuc.

Ultradźwięki zaleca się najczęściej osobom cierpiącym na bóle towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, bóle pleców i krzyża oraz na rwę kulszową. Od kilku lat ultradźwięki wykorzystuje się także do leczenia mięśniaków. Zabieg ten fachowo nazywa się termoablacją ultradźwiekową.

Fale milimetrowe

To szczególny zakres fal radiowych obejmujący częstotliwości 30-300 GHz i długość 1 mm. Terapia falami milimetrowymi została opracowana przez rosyjskich naukowców pod kierownictwem członka Akademii Nauk Rosji Nikołajewa Dimitrijewicza Dewiatkowa. Uczeni twierdzą, że dzięki falom milimetrowym napięcie błonowe komórek utrzymywane jest na stałym poziomie, a właśnie od tego zależy nasza kondycja i stan zdrowia. Błona każdej komórki posiada receptory, które odbierają informacje z zewnątrz. Jeżeli receptory te mają zmniejszoną czułość na hormony i bodźce, komórki są wówczas mniej wydajne. Fale milimetrowe aktywują receptory, przez co stają się one bardziej czułe i bardziej efektywne. Oddziaływanie falami milimetrowymi na komórki poprawia komunikację pomiędzy nimi. Korzystanie z zabiegów z wykorzystaniem fal milimetrowych przywraca naturalny, właściwy rytm organizmu, który został utracony podczas choroby.

Fale radiowe

To fale elektromagnetyczne wytwarzane przez prąd. Obecnie są już szeroko stosowane w kosmetyce, fizjoterapii i medycynie. Działanie kosmetyczne fal radiowych polega na termolizie (diatermii) za pomocą prądu szybkozmiennego o wysokim napięciu. Zmiana energii powoduje wytwarzanie ciepła, które rozgrzewa ośrodek (naskórek, skórę właściwą, tkankę podskórną), a w przypadku fizjoterapii – mięśnie i stawy. Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych polegają na podgrzewaniu włókien kolagenowych do temperatury 40-45ºC, w której kolagen ulega skurczeniu, a następnie napina się, odnawiając swoją strukturę. Podwyższona temperatura stymuluje fibroblasty do produkcji białek kolagenu i elastyny, powodując zwiększenie napięcia i elastyczności skóry. W przypadku redukcji tkanki tłuszczowej na zasadzie selektywnej termoindukcji fala radiowa rozbija tłuszcz (lipoliza), nie niszcząc przy tym otaczających komórek nerwowych i naczyń krwionośnych. Poprawia także krążenie krwi i przyśpiesza metabolizm komórkowy. Fale radiowe są także wykorzystywane do leczenia hemoroidów. To terapia określana skrótem Hemo RF: Przez odbyt wprowadza się wziernik, by widzieć pole zabiegu. Po wykonaniu miejscowego znieczulenia przez wziernik wsuwa się cienką sondę, połączoną z generatorem fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Gdy sonda dotrze do operowanego hemoroida, włączany jest generator i końcówka sondy rozgrzewa się do temperatury ok. 120ºC. Dotyka się nią kilkakrotnie odpowiednie miejsca w chorym hemoroidzie i wycofuje sondę oraz wziernik.

Diatermia mikrofalowa

W tej metodzie leczniczej wykorzystuje się pole elektromagnetyczne o częstotliwości mikrofalowej. Mikrofale oddziałują bardziej powierzchownie, ponieważ mają zaledwie centymetrową długość. Diatermia mikrofalowa stosowana jest w przewlekłym zapaleniu stawów, bólu związanym z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa i nerwobólach. Podczas zabiegu łagodnie odczuwamy ciepło. Pojedynczy zabieg trwa 5-15 minut, natomiast pełny cykl obejmuje serię 10-15 zabiegów.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza