Skąd ból po dotknięciu kręgu na odcinku piersiowym kręgosłupa? [Porada eksperta]

2015-07-04 15:03

Dwa miesiące temu miałem robione badania (morfologia z rozmazem, badanie moczu, echo serca i ekg, prześwietlenie płuc i USG jamy brzusznej). Wszystko OK. Od 2 miesięcy czuję ból, kiedy dotykam jednego z kręgów pod koniec odcinka piersiowego, trochę przed lędźwiowym. Ból promieniuje na prawo od tego miejsca - im bardziej się pochylę, tym bardziej boli na prawo. Czasem czuję też kłucie w lewej stopie. Byłem u chiropraktyka (mieszkam w Anglii), 2 razy mnie ponastawiał, ale nic mi to nie dało i zrezygnowałem. Byłem na akupunkturze, również nie czułem różnicy, więc zrezygnowałem. Mój lekarz rodzinny dał mi Naproxen, po którym nie odczułem żadnej różnicy. Czasem boli mniej, a czasem bardziej. Chiropraktyk powiedział, że nie ma sensu robić zdjęcia rentgenowskiego pleców, bo gdyby tam był jakiś guz, to wyszłoby to na prześwietleniu płuc, bo rentgen przechodzi na wylot. Czy to prawda? Czytałem, że to może być nowotwór naciskający na krąg. Co mam robić? Mam 26 lat i ostro trenowałem do tej pory kickboxing i na siłowni, jednak od 2 tygodni nie ćwiczę i nie widzę również żadnej różnicy.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Problem, o którym wspomniałeś, może mieć kilka przyczyn. Może to być nadwrażliwość (podrażnienie) samego wyrostka kolczystego - czasem się tak zdarza. Wysokość kręgosłupa, o której wspomniałeś, może dotyczyć poziomu przepony Th12-L2, być może, że tam znajduje się przyczyna (jeśli ćwiczysz kickboxing, może mieć to powiązanie). Ból nie jest stały/ciągły/nie występuje też w nocy - nic nie wspomniałeś o tym, więc raczej zakładam, że jest to przyczyna funkcjonalna. Jest to jednak tylko założenie, gdyż nie mogę na odległość tego stwierdzić. Jeśli chodzi o badanie obrazowe, samo RTG może być za mało szczegółowe. Być może, że MRI ewentualnie by coś pokazało. Jeśli jesteś w Anglii, to poszukaj osteopaty, który przebada cię trochę szerzej (chiropraktyk pracuje raczej na samym układzie mięśniowo-kostnym - z reguły techniki manualne twarde), może mieć to też związek z układem trzewnym (wątroba).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza