Rehabilitacja niestabilności stawu skokowego a ból po zabiegach [Porada eksperta]

2015-04-13 14:14

Stwierdzono u mnie niestabilność stawu skokowego prawego i zalecono 3-tygodniowy turnus rehabilitacyjny. Mam m.in. kinezjotaping, pole magnetyczne, fizykoterapię i po codziennych zajęciach odczuwam dosyć intensywny ból w okolicach stawu skokowego. Jest on taki, jak przed zajęciami, a czasami nawet silniejszy. Czy odciążenie stopy w postaci wspomagania w tym okresie kulami inwalidzkimi i smarowanie stopy np. Altacetem pomoże?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Nie bardzo rozumiem, jak mają wpłynąć same zabiegi fizykalne na ustabilizowanie stawu skokowego (chyba, że nie wymieniłaś wszystkich - jakieś ćwiczenia też są?). Zacznijmy jednak od początku: czy miałaś wcześniej jakieś urazy tego stawu, typu skręcenie, zwichnięcie (sama niestabilność stawu z reguły jest konsekwencją takiego urazu, rzadziej hipermobliności układu kostno-stawowego)? Jeśli po zabiegach pojawił się ból, to być może staw jest podrażniony/przetrenowany albo nie do końca proces rehabilitacji przebiega poprawnie. Myślę, że powinnaś wspomnieć na rehabilitacji o tym, że odczuwasz takie dolegliwości, aby to zweryfikować i ewentualnie zmienić ćwiczenia. Staw może być zmęczony, ale nie powinno być objawów tego typu, że nie jesteś w stanie swobodnie chodzić bez bólu (kule nie są wcale potrzebne!) i że pojawia się obrzęk (wnioskuję po tym, że wspomniałaś o używaniu Altacetu). Niech fizjoterapeuta, który się tobą zajmuje, zweryfikuje dokładnie, co może być nie tak.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza