Odstający brzuch a mało wklęsłe plecy - czy to może być lordoza? [Porada eksperta]

2015-03-20 18:07

Mam odstający brzuch, ale mam na nim mało tłuszczu. Podejrzewam lordozę lędźwiową. Ale nie mam tak bardzo wklęsłych pleców. Gdy napnę mięśnie brzucha, to robi się płaski, rano też nie jest tak bardzo odstający, czy tak też jest w przypadku lordozy?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Lordozę lędźwiową ma fizjologicznie każdy człowiek - rozumiem, że chodziło ci o ewentualną hiperlordozę (czyli jej pogłębienie). Kwestia odstającego brzucha może mieć związek z tzw. zespołem skrzyżowania dolnego, czyli nierównowagi napięciowej pomiędzy przodem i tyłem (osłabione głębokie mięśnie brzucha wraz z mięśniami pośladkowymi, zaś zginacze bioder i mięśnie prostownika grzbietu w odcinku lędźwiowym znajdują się we wzmożonym napięciu, tzw. przykurczu). Wówczas miednica ustawia się w przodopochyleniu dając pogłębienie lordozy lędźwiowej, a brzuch wizualnie wygląda jakby odstawał. Myślę, że przydałby ci się trening stabilizacji centralnej oraz korekcja sylwetki (przypuszczam, że w związku z zespołem skrzyżowania dolnego dochodzi powoli do zespołu skrzyżowania górnego). Proponuję odwiedzić fizjoterapeutę, który na początek stwierdzi, czy zaburzenie napięcia nie będzie nadawało się najpierw do pracy manualnej, a jeśli będzie wszystko w porządku, powinien pokazać ci ćwiczenia, jakie możesz wykonywać na zabezpieczenie tego stanu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza