Naderwanie mięśnia dwugłowego uda [Porada eksperta]

2015-05-16 18:40

Podczas treningu gimnastyki sportowej (trenuję rekreacyjnie) przy wymachach lewą nogą do góry poczułam ból, który towarzyszył mi już cały czas - przy wchodzeniu po schodach, biegu, chodzeniu. Ortopeda oraz neurolog zdiagnozowali u mnie rwę kulszową, jednak po 2 tygodniach terapii ból tylko zelżał (nie ustąpił). Jeden z fizjoterapeutów kazał mi wykonywać ćwiczenia rozciągające na mięsień gruszkowaty, ból przy tych ćwiczeniach był potworny, zwłaszcza gdy fizjoterapeuta dokładał swój ciężar dociskając kończynę. Zdarzało się, że po takich ćwiczeniach na sekundę odzyskiwałam sprawność. Przy ostatnim zabiegu terapeutka zwróciła uwagę, że gdy w leżeniu na plecach unosi moją nogę do punktu oporu (bólu), gdy napieram siłą na nogę, ból powinien ustać, jednak w moim przypadku się wzmaga - stwierdziła, że nie ma przyczyny w moim kręgosłupie. Po 8 tygodniach od zdarzenia mogę już biec, lecz nadal nie jestem w stanie wykonać wymachu nogą, czuję rwanie jakby mięsień się skurczył. Czy to możliwe żebym została źle zdiagnozowana? Czy mam wykonywać badanie usg, aby stwierdzić czy to nie naderwany mięsień? Czy po takim czasie będzie to widoczne?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Z tego, co opisałaś, objawy bólowe mogą faktycznie pochodzić z naciągnięcia któregoś z mięśni grupy kulszowo-goleniowej. Raczej nie obstawałbym przy diagnozie "rwa kulszowa". Możesz mieć zaburzenie na poziomie miednicy, ale związane z zablokowaniem któregoś ze stawu krzyżowo-biodrowego w miednicy. W związku z tym nastąpiła asymetria napięcia i mięśnie kończyn dolnych muszą wykonywać większą pracę. Wówczas może dojść do szybszego ich przeciążenia i w konsekwencji nawet do urazu (spora szansa, że tak jest w twoim przypadku). To, czy mamy do czynienia z naciągnięciem, czy z naderwaniem wykazało by badanie USG (mimo upływu czasu zmiany w tkance będą wskazywały na konkretny uraz, jeśli takowy zaistniał). To uczucie rwania może być związane z mikrozrostami, czyli nieelastyczną tkanką, która powoduje, że mięsień i jego powięź nie są w stanie swobodnie pracować i ślizgać się względem siebie podczas ruchu. Proponuję, abyś znalazła fizjoterapeutę, który wykorzystuje w swojej pracy techniki tkanek miękkich np. terapia FDM lub manipulacja powięzi. Jest duże prawdopodobieństwo, że uda się przywrócić ci pełną sprawność.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza