Naczyniaki kręgosłupa a ból całej nogi [Porada eksperta]

2015-05-03 23:34

W opisie rezonansu z tego roku nic nie pisze, że naczyniaki podrażniają nerwy. Korzystałam z wielu zabiegów dostępnych w punktach rehabilitacyjnych i prywatnie miałam też zabiegi w Poradni Leczenia Bólu. Były to masaże, masaże bańką chińską, prądy, laser, pole magnetyczne, jonoforeza, ćwiczenia, nagrzewanie lampą, ćwiczenia na wyciągu. Najgorzej było po wyciągu Pershla. Zabieg ten od razu mi odstawiono.. Przez pierwsze dwa lata od pojawienia się bólu chodziłam na zabieg często. Obecnie neurolog nie zaleca mi zabiegów. Proszę mi jeszcze napisać: 2 lata temu w czasie pierwszego MRI kręgosłupa wykryta była niewielka dyskopatia. Prawostronna skolioza kręg odcinka lędźwiowego. L4/l5,l5/S1: Niewielkie, centralne protruzje krążków międzykręgowych z dyskretną impresją worka oponowego. Zaznaczone zmiany zwyr. stawów międzykręgowych Niewielki ograniczenie otworów międzykręgowych głownie na poziomie L4/L5 W rezonansie wykonanym miesiąc temu nie ma mowy o dyskopatii, czy to możliwe by bez zabiegu chirurgicznego znikła? Czy po prostu lekarz opisujący jej nie opisał?Za miesiąc mam wizytę u neurochirurga. Wiem, że Tramal nie rozwiąże mojego problemu. Najbardziej do tej pory pomagały mi blokady sterydowe.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Opis badania MRI niewątpliwie wskazuje na zmiany w obrębie kręgosłupa, ale proszę pamiętać, że jest to tylko opis i można się nim posiłkować (zwłaszcza, że poprzedni różni się nieco od aktualnego). Trzeba jeszcze spojrzeć bezpośrednio na sam obraz. Jednakże najważniejsze jest przebadanie pacjenta w sposób czynnościowy w celu zidentyfikowania przyczyny dolegliwości. Z listy zabiegów z jakich Pani korzystała nie widzę, aby była wykonywana jakaś terapia manualna, czy terapia tkanek miękkich (masaż i masaż bańką chińską to za mało i zbyt ogólne podejście). Zdaję sobie sprawę, że trudno jest żyć z bólem i przyjmować leki, które nie do końca przynoszą rezultaty. Niezależnie od wizyty u neurochirurga proponuję udać się do fizjoterapeuty (nawet prywatnie), aby dokładnie Panią przebadał odpowiednimi testami czynnościowymi i stwierdził, gdzie tak naprawdę leży problem, a następnie zaproponował adekwatne leczenie. Życie na tramalu i samych iniekcjach sterydowych to nie jest rozwiązanie - to zwalczanie objawów, których z czasem może być coraz więcej, a nie o to chodzi w usprawnianiu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza