Masaż izometryczny – wskazania, przebieg i rezultaty

2016-10-20 12:04 Anna Sierant

Masaż izometryczny jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, stosowanym u osób, u których doszło do częściowego zaniku bądź znacznego osłabienia mięśni. Masaż izometryczny stosuje się również profilaktycznie – jako rodzaj masażu relaksacyjnego. Należy on do krótkich zabiegów, które jednak należy wykonywać często.

Na czym polega masaż izometryczny? "Izometryczny" oznacza taki, który nie zmienia odległości między punktami, a więc pozostaje w bezruchu. Na tym braku ruchu właśnie opiera się cel wykonywania masażu izometrycznego. Chodzi bowiem o to, by za jego pomocą osłabiony mięsień wrócił do swojej siły i masy, bez konieczności wykonywania ćwiczeń przez osobę poddawaną zabiegowi. Jak to możliwe? Wszystko dzięki powstaniu skurczu izometrycznego mięśnia, który wywołuje się przez przyłożenie ręki jako obciążenia zewnętrznego lub przez skurcz dowolny. W czasie trwania skurczu izometrycznego napięcie mięśnia wzrasta do około 80-90 procent wartości maksymalnej, a jednocześnie jego przyczep początkowy i końcowy nie zmieniają swojego położenia – długość mięśnia pozostaje bez zmiany, a w stawie nie powstaje ruch.

Masaż izometryczny: przywrócenie masy i siły mięśniom

Przed każdą sesją masażu izometrycznego masażysta mierzy obwód mięśnia w dwóch miejscach, by w trakcie serii zabiegów móc porównywać rezultaty. Masaż izometryczny powinien być wykonywany codziennie lub co drugi dzień, w ciągu 10-20 sesji. Zarówno częstotliwość, jak i intensywność zabiegu dostosowuje się do konkretnej osoby, biorąc pod uwagę m .in. jej wiek, płeć, wydolność organizmu.

Po pierwszych zabiegach zmniejsza się tkanka tłuszczowa, więc i obwód mięśnia również. Jednak po kolejnych sesjach masażu izometrycznego zaczyna przybywać masy mięśniowej, a co za tym idzie – również obwodu mięśnia. Jeżeli w przypadku konkretnej osoby masaż izometryczny nie daje efektów, zaleca się zmianę zabiegu fizjoterapeutycznego.

Masaż izometryczny: przebieg

Na masaż izometryczny składają się trzy etapy.

  1. etap – to faza przygotowawcza, która odbywa się jeszcze na rozluźnionym mięśniu. Podczas tego etapu masażu izometrycznego masażysta stosuje elementy masażu klasycznego: ugniata, głaszcze i rozciera mięsień, aby uzyskać jego pobudzenie i efekt przekrwienia. 1. etap masażu izometrycznego trwa około 8-10 minut.
  2. etap – faza właściwa, podczas której masażysta pracuje najpierw na mięśniu w stanie skurczu, a później rozkurczu. W stanie skurczu masaż izometryczny polega na ugniataniu, rozcieraniu i oklepywaniu mięśnia, który staje się elastyczniejszy i silniejszy. Działania trwają około 15-30 sekund, a po nich następuje seria czynności na rozkurczu, również 15-20-sekundowa – delikatniejsza, podczas której wykonuje się głaskanie, roztrzepywanie. Masaż izometryczny mięśnia w skurczu i rozkurczu jest wykonywany na przemian, cały etap trwa około 8 minut.
  3. etap – faza końcowa, również zawierająca elementy masażu klasycznego. Mięsień jest głaskany, ugniatany, a masowana osoba staje się zrelaksowana. Ta część masażu izometrycznego trwa 5 minut.

Masaż izometryczny trwa od 30 do 45 minut, a masowana osoba leży na specjalnym materacu, przykryta ręcznikiem lub w luźnym ubraniu. Wykonanie zabiegu nie wymaga rozebrania się do naga, wystarczy odsłonięcie mięśnia/grupy mięśni, na których pracuje masażysta.

Masaż izometryczny: działanie

Masaż izometryczny jest zabiegiem leczniczym, mającym przywrócić mięśniom właściwą masę i siłę, bez konieczności obciążania masowanej osoby wysiłkiem fizycznym. Stosuje się go u osób z poważnymi uszkodzeniami mięśni, ponieważ przyspiesza on ich regenerację. Dzięki masażowi izometrycznemu poprawie ulega krążenie limfy, a skóra, przez to, że jest bardziej utleniona i lepiej ukrwiona, staje się jędrniejsza.

Masaż izometryczny: wskazania

Masaż izometryczny wykonuje się więc u pacjentów po udarach i wylewach oraz tym, u których doszło do niedowładu kończyn na skutek długiego unieruchomienia. Masaż izometryczny stanowi również element fizjoterapii u osób po złamaniach kończyn i tych, którzy przez długi czas leczyli ranę pod opatrunkiem. Ten rodzaj zabiegu stosuje się także przy porażeniu wiotkim. Warto dodać, że masaż izometryczny ma nie tylko działanie lecznicze, może być również stosowany jako element kuracji odchudzającej i u osób, które chcą zredukować swój cellulit, ponieważ redukuje podskórną tkankę tłuszczową. Co więcej, zabieg bywa traktowany jako część treningu sportowego, ponieważ wzmacnia siłę mięśni i poprawia ich sprężystość.

Masaż izometryczny: przeciwwskazania

Do wykonywania masażu izometrycznego istnieje wiele przeciwwskazań, znacznie więcej niż w przypadku zabiegów, mających jedynie działanie profilaktyczne czy relaksujące. Nie wykonuje się go u osób chorych na stwardnienie rozsiane i w przypadku całkowitego braku napięcia mięśniowego. Przeciwwskazanie do masażu izometrycznego stanowi również niepełny zrost kostny i przerwanie ciągłości skóry. Co więcej, zaleca się zrezygnować z tego rodzaju również przy zmęczeniu mięśni i przy zanikach mięśni pochodzenia neurologicznego. Tak jak w przypadku większości masaży, przeciwwskazania do masażu izometrycznego stanowią: choroba nowotworowa, ostra niewydolność krążeniowa, nadciśnienie, żylaki, infekcje, zwłaszcza, gdy występuje gorączka. Masażu izometrycznego nie wykonuje się również u kobiet w czasie menstruacji i u pań w ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Nell
|

Skurcz izometryczny JEST ćwiczeniem wykonywanym przez osobę poddaną zabiegowi.