Jak leczyć torbiele Bakera po kolanami? [Porada eksperta]

2015-01-06 20:57

Mam stwierdzone torbiele Bakera po obu stronach kolan, pod kolanami. Torbiele są wyczuwalne, ale nie bolą. Interesuje mnie nieinwazyjna metoda pozbycia się ich. Proszę o pomoc. Może fizykoterapia lub inne metody? Lekarz ortopeda kazał czekać na ewentualny zabieg, ale ile mogę czekać bezczynnie.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Co do torbieli (cysty) Bakera ogólnie przyjęta jest zasada, że jeśli torbiel mimo obecności nie narasta, nie powoduje dolegliwości bólowych/ograniczeń ruchomości/utraty funkcji - nie ma wskazania, aby ją/je usuwać (należy tylko kontrolować, czy się nie powiększa i czy nie pojawiają się dolegliwości bólowe).

Jeśli chodzi natomiast o metody nieinwazyjne - w przypadku wczesnego stadium, gdy nie są to znacznej wielkości cysty i nie pojawiają się objawy, które wyżej wymieniłem (ewentualnie lekki ból od czasu do czasu) - można stosować szeroko pojęte zabiegi fizjoterapeutyczne - począwszy od fizykoterapii (krioterapia p/zapalnie i p/obrzękowo, jonoforezę, pole magnetyczne, czy nawet ultradźwięki), zabiegi z terapii powięziowej - terapia FM (Fascial Manipulation - manipulacje powięzi), ćwiczenia wzmacniające całe kończyny dolne. Dodatkowo, można zastosować farmakoterapię - leki p/zapalne i obkurczające ścianę torbieli (poprzez podanie iniekcyjne). Wszystko to zależy od stanu jaki mamy, a żeby to ocenić, należy wykonać badanie palpacyjne i wykonać diagnostykę czynnościową. Proponuję udać się do fizjoterapeuty w swoim miejscu zamieszkania na konsultację i wtedy uda się określić co dokładnie można z tym zrobić. Pozdrawiam Mateusz Idzikowski (Fizjoclub)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza