Jak leczyć torbiele Bakera po kolanami? [Porada eksperta]

2015-01-06 20:57
Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Mam stwierdzone torbiele Bakera po obu stronach kolan, pod kolanami. Torbiele są wyczuwalne, ale nie bolą. Interesuje mnie nieinwazyjna metoda pozbycia się ich. Proszę o pomoc. Może fizykoterapia lub inne metody? Lekarz ortopeda kazał czekać na ewentualny zabieg, ale ile mogę czekać bezczynnie.

Co do torbieli (cysty) Bakera ogólnie przyjęta jest zasada, że jeśli torbiel mimo obecności nie narasta, nie powoduje dolegliwości bólowych/ograniczeń ruchomości/utraty funkcji - nie ma wskazania, aby ją/je usuwać (należy tylko kontrolować, czy się nie powiększa i czy nie pojawiają się dolegliwości bólowe).

Jeśli chodzi natomiast o metody nieinwazyjne - w przypadku wczesnego stadium, gdy nie są to znacznej wielkości cysty i nie pojawiają się objawy, które wyżej wymieniłem (ewentualnie lekki ból od czasu do czasu) - można stosować szeroko pojęte zabiegi fizjoterapeutyczne - począwszy od fizykoterapii (krioterapia p/zapalnie i p/obrzękowo, jonoforezę, pole magnetyczne, czy nawet ultradźwięki), zabiegi z terapii powięziowej - terapia FM (Fascial Manipulation - manipulacje powięzi), ćwiczenia wzmacniające całe kończyny dolne. Dodatkowo, można zastosować farmakoterapię - leki p/zapalne i obkurczające ścianę torbieli (poprzez podanie iniekcyjne). Wszystko to zależy od stanu jaki mamy, a żeby to ocenić, należy wykonać badanie palpacyjne i wykonać diagnostykę czynnościową. Proponuję udać się do fizjoterapeuty w swoim miejscu zamieszkania na konsultację i wtedy uda się określić co dokładnie można z tym zrobić. Pozdrawiam Mateusz Idzikowski (Fizjoclub)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.