Elektrostymulacja - kiedy i dla kogo?

2019-10-18 14:54

Elektrostymulacja to jedna z form elektroterapii, której zadaniem jest pobudzenie, usprawnienie nerwów oraz mięśni. Kiedy należy sięgnąć po tę metodę? Komu pomaga, a kto nie powinien jej stosować?

Elektrostymulacja - kiedy i dla kogo?
Autor: Getty Images Elektrostymulacja stosowana jest przede wszystkim w rehabilitacji i fizykoterapii do ratowania uszkodzonych mięśni, przy wystąpieniu porażeń i niedowładach typu wiotkiego.

Spis treści

  1. Elektrostymulacja - kiedy stosować?
  2. Elektrostymulacja - korzyści
  3. Elektrostymulacja - przeciwwskazania
  4. Elektrostymulacja - przebieg zabiegu

Elektrostymulacja to zabieg, który  przeprowadza się za pomocą specjalnego aparatu. Elektrody aparatu mocuje się na ciele pacjenta w punktach motorycznych, czyli w miejscach wnikania nerwów do mięśnia. Elektrody są podtrzymywane przez specjalne opaski. Po uruchomieniu urządzenia prąd, o niskiej częstotliwości, wywołuje skurcz mięśni, który jest podobny do tego, który pojawia się podczas ćwiczeń fizycznych.

Elektrostymulacja - kiedy stosować?

Elektrostymulacja stosowana jest przede wszystkim w rehabilitacji i fizykoterapii do ratowania uszkodzonych mięśni, przy wystąpieniu porażeń i niedowładach typu wiotkiego.

Zabiegi elektrostymulacji wykonuje się, aby nie dopuścić do degeneracji odnerwionego mięśnia. Przeprowadza się je tak długo aż dojdzie do zregenerowania uszkodzonego nerwu obwodowego.

Elektrostymulacja jest wykorzystywana także do zwalczania bólu kręgosłupa oraz podnoszenia ogólnej odporności.

Elektrostymulacja jest też wykorzystywana przez medycynę estetyczną do modelowania sylwetki, likwidowania cellulitu i usuwania tkanki tłuszczowej. Dzięki zabiegom elektrostymulacji możliwe jest dotlenienie skóry, przyśpieszenie produkcji kolagenu i elastyny.

Elektrostymulacja - korzyści

Elektrostymulacja zwiększa sprawność mięśni i zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej. Można stosować ją na wszystkich częściach ciała, a najlepsze efekty redukcji tkanki tłuszczowej są widoczne na brzuchu i udach. Kobiety często stosują ten zabieg w celu podniesienia pośladków.

Elektrostymulacja daje najlepsze efekty w seriach zabiegów przeprowadzanych codziennie lub co dwa dni.

Elektrostymulacja - przeciwwskazania

Zabieg elektrostymulacji nie są wskazane dla wszystkich pacjentów. Zanim lekarz je zaleci przeprowadza dokładny wywiad, aby ustalić na jakie schorzenia przewlekłe cierpi pacjent.
Zabiegów elektrostymulacji nie przeprowadza się u:

  • osób cierpiących na choroby serca
  • mających epilepsję
  • stany zapalne skóry
  • spastyczne porażenia mięśni
  • mających żylaki
  • w przypadku guzków oraz nowotworów o niewiadomym pochodzeniu

Elektrostymulacja - przebieg zabiegu

Zabieg przeprowadzany jest na fotelu zabiegowym lub kosmetycznym. Miejsca podłączenia elektrod na ciele zostają zdezynfekowane, a na same elektrody nakładany jest specjalny żel.

Aparat musi zostać włączony, a następnie przykłada się elektrody do ciała pacjenta i przypina rzepami, potem podłącza się do nich kable, tworząc zamknięty obieg dla prądu. Każdy mięsień zostaje potraktowany dawką o regulowanej intensywności.

Zaczyna się od niewielkiej, stopniowo zwiększając jej siłę. Po dojściu do maksymalnej, stopniowo zmniejsza się dawki do minimum.

Zabiegi elektrostymulacji rehabilitacyjnej można wykonać w ramach NFZ lub prywatnie. Polecają je także salony odnowy biologicznej, gabinety kosmetyczne oraz gabinety masażu.

Zanim jednak zdecydujemy się na elektrostymulację prywatnie, warto się upewnić, jakie doświadczenie ma dana placówka w ich wykonywaniu. Nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może przysporzyć nam kłopotów zdrowotnych.

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza