Bóle nadgarstka [Porada eksperta]

2015-03-13 17:34

4 lata temu grałem razem z orkiestrą całą nos za zabawie karnawałowej. To tej felernej nocy pełnej alkoholu miałem spuchnięte nadgarstki. Nie poszedłem do lekarza tylko wziąłem wolne. Problem znikł i pojawił się po zmianie pracy na cięższą: spawanie i konstrukcje. Z czasem tak mnie ręce bolały, że nie byłem już w stanie w środę-czwartek pójść do pracy (do tego jestem za granicą i moje możliwości językowe są ograniczone). Poszedłem do lekarza, który stwierdził, że mój lewy nadgarstek, a w nim kość łodyczkowata, ma znaczne ukruszenie od strony wewnętrznej i każdy ruch powoduje otarcie o kawałki kości, które są razem szczepione z kością łodyczkowatą. Przeszedłem operację usunięcia kości łodyczkowatej. Problem mam obecnie z nadgarstkiem prawym. Mam niewielkie pęknięcie w kości łodyczkowatej u prawej reki. Przez prawie dwa lata znacznie obciążałem prawą rękę ze względu na ból lewej i po operacji rok temu, prawie zawsze używałem ręki prawej do wszelkich czynności. Lekarz tutejszy na początku mówił, że mam bóle psychosomatyczne, co sprawiło że straciłem wiarę w siebie i stan depresji, ale nie oto chodzi. Mówią mi ciągle, że te bóle co mam, są niczym i myślą, że udaję, by mieć jakąś rentę. Opiszę teraz problem: prawy nadgarstek boli mnie prawie cały czas, ale ból jest znikomy i miewam silne ukłucia. Przy wysiłku i obciążeniu ręki ból staje się nieznośny,  tabletki przeciwbólowe niewiele pomagają, a żel przeciwbólowy co pół godziny. Nie mam opuchnięć, lecz przy ruchu nadgarstka słyszę jak kości o siebie bardzo mocno ocierają, jakby brakowało mazi w nadgarstkach. Proszę o pomoc. Obecnie jestem w lecznicy i staram się przezwyciężyć depresję. Mam też fizjoterapię, ale tylko masaż przedramienia i ultradźwięki na nadgarstek. Nie mam krioterapii (tu się tego nie stosuje, nie wiem dlaczego). Proszę o jakiekolwiek wskazówki, które będą pomocne w leczeniu. Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc i wskazówki.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Czy było wykonane tutaj jakieś badanie obrazowe typu USG lub MRI? Objawy, jakie Pan opisał mogą faktycznie świadczyć o tym, że na skutek licznych przeciążeń doszło do zmian zwyrodnieniowych, w związku z tym powierzchnie stawowe uległy wytarciu (stąd uczucie ocierania kości). Być może, że praca na tkankach miękkich przyniosłaby tutaj jakiś rezultat redukcji bólu - sam masaż i fizykoterapia nie do końca będą tutaj pomocne. Warto poszukać terapeuty pracującego metodami mięśniowo-powięziowymi (np. FDM lub Fascial Manipulation). Być może stan jest na tyle zaawansowany, że może potrzebne by było jakieś ostrzyknięcie z kwasu hialuronowego w celu zmniejszenia uczucia tarcia. Ciężko doradzić cokolwiek, gdy nie ma się z tym do czynienia na żywo. Może też warto zastanowić się nad zmianą lekarza, czasem potrzebne jest świeże spojrzenie na sprawę. Życzę powodzenia. Mateusz Idzikowski (Fizjoclub)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza