Ból ścięgien Achillesa po bieganiu: jak sobie z nim poradzić? [Porada eksperta]

2015-05-02 12:51

W marcu zaczęłam biegać (biegi + marsz) 3 razy w tygodniu i było wszystko ok. Po 2 tygodniach, gdy dystans biegania się zwiększył (a marsz zmniejszył), poczułam bóle - jak się okazało to ścięgna Achillesa, więc przestałam biegać, stosowałam maść przeciwbólową, bo rano i wieczorem odczuwałam ból, po kilka dniach ustąpił, a ja (nie wiedząc, że nie powinnam) wróciłam do fitnessu (bez biegania, zawsze ruch i fitness towarzyszył mi w życiu i nigdy wcześniej nie miałam tego typu problemów) i po jednej godzinie ból powrócił. Wróciłam do smarowania, ból po kilku dniach (chyba po 4) ustąpił. Obecnie mijają 3 tygodnie. Kiedy mogę zacząć ćwiczyć (biegi odpuszczę, ale fitness - zajęcia typu latino albo ćwiczenia z Chodakowską)? Obecnie nic mnie nie boli, także po długim chodzeniu, ćwiczyłam stopy (z internetu) i wszystko ok. Bardzo proszę o poradę, gdyż nie mam możliwości pójścia do lekarza, a chętnie bym już pobiegała.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Podałaś stosunkowo niewiele informacji. Nic nie wspomniałaś o dystansie, jaki pokonywałaś (pokonujesz). To, że zaczęłaś odczuwać ból w okolicach ścięgien Achillesa, może być związane albo z przeciążeniem (nie do końca poprawna progresja w treningu), albo z zaburzeniem na poziomie miednicy (w związku z tym zaburzeniem napięcia rzutujące na kończyny dolne) lub też nieprawidłowe obuwie i technika biegu (kwestia ustawiania stóp, ewentualne płaskostopie) albo też wszystkie czynniki naraz. To, że dolegliwości mijają po przerwie, świadczy tylko o tym, iż nie dochodzi do przeciążania i organizm sobie z tym sam radzi. Wysiłek jednak powoduje przekraczanie granic kompensacji i wówczas pojawia się sygnał (objaw bólowy), że coś jest nie tak. Ciężko mi podać gotowe rozwiązanie na odległość, nie widząc twojego organizmu. Myślę, że lekarz w tym przypadku nic tu nie wniesie i powinnaś udać się do fizjoterapeuty, aby dokładnie przeanalizował cały organizm w celu zlokalizowania problemu. Możesz sobie niepotrzebnie sprawić większy problem, jeśli zostawisz to bez sprawdzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza