Ból przy ćwiczeniach po zabiegu stabilizacji kręgosłupa szyjnego [Porada eksperta]

2015-05-23 23:29
Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Jestem 2 miesiące po stabilizacji (discektomii) kręgosłupa szyjnego. Obecnie przechodzę rehabilitację. Mam ćwiczenia izometryczne. Fizjoterapeuta zalecił mi krążenie głową w prawo i lewo, odchylanie głowy w przód, tył i na boki, naciąganie L/P i pchanie L/P przód/tył. Ćwiczę od 3 dni - zaczęło mi coś skrzypieć w szyi i boleć. Nie wiem, czy tak ma być, czy po prostu mam przerwać ćwiczenia. Boję się, czy czegoś sobie nie uszkodziłam.

Po tego typu zabiegach najpierw zaleca się odpowiednią terapię tkanek miękkich, aby rozluźnić wszystkie struktury wokół miejsca zabiegowego, a przede wszystkim zająć się blizną (mobilizacja zrostów, aby nie doprowadzić do ograniczeń wokół szyi). Jeśli takie leczenie już nastąpiło i fizjoterapeuta zalecił odpowiednie ćwiczenia, to nie powinny one sprawiać bólu - ewentualny dyskomfort wynikający z rozruszania wszystkich struktur. Proszę udać się do swojego fizjoterapeuty, aby zweryfikował, czy wszystko jest w porządku i ewentualnie coś skorygował.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.