Bicze szkockie: metoda, wskazania, działanie

2016-11-03 8:38 Anna Sierant

Bicze szkockie są jednym z elementów hydroterapii, czyli leczenia za pomocą wody. Z tego rodzaju natrysków wodnych można też skorzystać w gabinetach SPA, ponieważ pozwalają zmniejszyć tak znienawidzoną przez wiele kobiet "pomarańczową skórkę", czyli cellulit. Przeczytaj więc, czym coraz większą popularność zdobywają sobie bicze szkockie.

Bicze szkockie jeszcze do niedawna stanowiły wyłącznie element fizjoterapii, a skorzystać z nich można było, ze względu na ich silne działanie, wyłącznie na polecenie lekarza. Dziś są bicze wodne są bardziej dostępne, można je znaleźć na basenach, w hotelach, salonach wellness, ponieważ coraz bardziej doceniamy ich działanie.

Bicze szkockie: metodyka zabiegu

Masaż biczami szkockimi odbywa się w specjalnym, wyłożonym kafelkami, pomieszczeniu. Pacjent przyjmuje pozycję stojącą i ma przed sobą specjalne obręcze, które może chwycić, aby podczas sesji było mu wygodniej. Masaż rozpoczyna się od strumienia o mniejszym ciśnieniu wody, najczęściej, choć nie zawsze, ciepłej. Najpierw masowana jest lewa strona ciała, począwszy od dołu i zewnętrznej strony. Strumień obejmuje więc stopę, przez uda, pośladki, tułów, po łopatkę i ramię. Później fizjoterapeuta kieruje bicze wodne z powrotem ku dolnym częściom ciała. Następujące potem masowanie biczami szkockimi prawej części ciała wygląda tak samo. Każda z sesji powtarzana jest w trakcie jednego masażu wodnego dwa razy. Aby zabiegi odniosły jak największą skuteczność, należy je powtarzać co drugi dzień przez okres 2 tygodni. Po zabiegu zaleca się półgodzinny odpoczynek.

Bicze szkockie: działanie

Bicze szkockie pobudzają układ krążenia i stanowią dla niego bardzo dobre ćwiczenie – naprzemienne działanie zimnej i ciepłej wody najpierw zwęża, a później rozszerza naczynia krwionośne. Dzięki temu organizm staje się lepiej dotleniony i zregenerowany. Przyśpieszeniu ulega przemiana materii, więc i toksyny szybciej uwalniają się z organizmu. Działanie tego rodzaju masażu obniża ciśnienie krwi i hartuje organizm, co w dłuższej perspektywie chroni przed łatwym „łapaniem” infekcji. Bicze szkockie regulują pracę autonomicznego układu nerwowego i są świetnym sposobem na złagodzenie bólów stawów, spowodowanych chorobami reumatycznymi i zwyrodnieniowymi. Strumienie zimnej wody o średnim ciśnieniu, stosowane na nogi, pozwalają pozbyć się nawracających bólów głowy. Z biczów szkockich warto skorzystać, jeśli uprawia się sport. Działanie strumienia wody rozluźnia mięśnie i zmniejsza ich ból po wysiłku fizycznym. Warto też dodać, że osoba po masażu biczami szkockimi czuje się odprężona i uspokojona, głównie dzięki polewaniu wodą okolicy barków i ramion.

Bicze szkockie na cellulit

O masażu biczami szkockimi często mówi się w kontekście walki z cellulitem. Dlaczego? Bicze wodne pobudzają krążenie, a przy okazji rozbijają cząsteczki tłuszczu, ułatwiając ich spalanie. Woda wydostająca się pod określonym ciśnieniem z dyszy i uderzająca o ciało ujędrnia skórę i sprawia, że wygląda ona na bardziej elastyczną. Warto też dodać, że bicze szkockie działają na ciało jak masaż i dzięki temu, że przyspieszają przemianę materii, wspomagają odchudzanie.

Bicze szkockie: wskazania i przeciwwskazania

Bicze szkockie to dobra forma fizjoterapii dla osób z niezapalną chorobą stawów i rwą kulszową. Pomogą one również w chorobach układu krążenia i dolegliwościach występujących w drogach oddechowych, działają na obolałe mięśnie i nerwobóle. Co ciekawe, z biczów szkockich warto także skorzystać w przypadkach zaburzeń miesiączkowania. Zabiegi stosuje się również jako wsparcie w kuracji odchudzającej oraz by poprawić swoją kondycję psychiczną, zwłaszcza w przypadku wyczerpania spowodowanego stresem i nerwic.

Bicze wodne nie są jednak przeznaczone dla każdego. Muszą z nich zrezygnować osoby z nadciśnieniem i niewydolnością krążenia oraz chorobą wieńcową. Przeciwwskazanie stanowią również padaczka i hemofilia. Warto pamiętać, że do zabiegu biczami szkockimi nie można przystępować, gdy na ciele pojawią się wybroczyny i krwiaki, żylaki, choroby skóry. Podobnie jest z krwawieniami i chorobami, które mogą nimi skutkować. Tak jak w przypadku masażu klasycznego, sesji biczami szkockimi nie wykonuje się u osób z infekcjami, zwłaszcza jeśli towarzyszy im gorączka.

Warto wiedzieć

Do dzisiaj nie wyjaśniono, dlaczego bicze szkockie nazywają się właśnie w ten sposób. Często powtarzana opinia głosi jednak, że geneza nazwy tkwi … w stereotypach. Ten rodzaj biczów wodnych zawdzięcza swą nazwę Szkotom, ponieważ słyną oni ze swojej oszczędności, a używana podczas biczów szkockich metoda – raz ciepła, raz zimna woda – gwarantuje mniejsze rachunki za wodę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE