Masaż relaksacyjny: rodzaje, techniki, działanie

2016-11-30 9:26

Masaż relaksacyjny cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dzięki szerokiej dostępności – w gabinetach fizjoterapeutów, salonach kosmetycznych i SPA – możemy korzystać z wielu rodzajów masażu relaksacyjnego. Warto pamiętać, że działanie tego zabiegu obejmuje nie tylko strefę psychosomatyczną, ale również fizyczną naszego organizmu.

Masaż relaksacyjny: rodzaje, techniki, działanie
Autor: thinkstockphotos.com Masaż relaksacyjny cieszy się w Polsce coraz większą popularnością

Spis treści

  1. Masaż relaksacyjny: techniki
  2. Masaż relaksacyjny: rodzaje
  3. Masaż relaksacyjny: wskazania i przeciwwskazania

Masaże relaksacyjne stały się bardzo popularne. Każdy, kto chciałby umówić się na sesję masażu relaksacyjnego - bądź jakiegokolwiek innego - może pogubić się w ilości ogłoszeń oferujących tego typu zabiegi.

Z dobrodziejstw masażu relaksacyjnego można korzystać nawet codziennie, a sesja trwa do jednej godziny.

Różnego rodzaju masaży jest całe mnóstwo, więc początkowo trudno wybrać ten, który najbardziej odpowiadałby naszym oczekiwaniom i potrzebom. Podczas przeglądania ofert gabinetów masażu warto jednak pamiętać, że tego rodzaju zabiegi mają też punkty wspólne – każdy z nich oddziałuje na pacjenta bezpośrednio – czyli na ciało – jak i pośrednio – na psychikę. Podobny jest także punkt wyjścia – każdy masaż, także ten relaksacyjny, odbywa się poprzez dotyk, a przecież języku francuskim "massage" znaczy "nacierać", w arabskim "mass" to właśnie "dotyk”, z kolei greckim "massein" określa się "ugniatanie". Wyróżniamy również wiele rodzajów samych masaży relaksacyjnych, które, choć nierzadko wywodzą się z różnych kultur, są wykonywane różnymi technikami i obejmują inne części ciała, mają jednak wiele punktów wspólnych.

Masaż relaksacyjny: techniki

Jako że masaż relaksacyjny ma przede wszystkim służyć wyciszeniu pacjenta, "zdjęciu" z niego stresów dnia codziennego, uspokojeniu myśli, bardzo często podczas masażu relaksacyjnego korzysta się z olejków zapachowych: różanego, sandałowego czy ylang-ylang, by dzięki aromaterapii stworzyć w gabinecie jeszcze bardziej odprężającą atmosferę. Wykorzystywane są również środki poślizgowe, najczęściej oliwka, dzięki którym masażysta może łatwiej i dokładniej przeprowadzać ruchy na ciele pacjenta. Ten najczęściej, podczas wykonywania masażu relaksacyjnego, przyjmuje pozycję leżącą lub siedzącą. Może pozostawać w luźnym ubraniu lub w okryciu ręcznikiem w taki sposób, by zapewnić osobie wykonującej zabieg swobodny dostęp do masowanych miejsc.

Techniki masażu relaksacyjnego czerpią bardzo dużo z masażu klasycznego: masażysta głaszcze (głaskanie podłużne i koliste), uciska, ugniata, rozciera ciało pacjenta, a zabieg kończy, powracając do głaskania. W trakcie masażu relaksacyjnego wykonuje się powolne, spokojne ruchy, obniżające napięcie mięśni i nerwów. Rezygnuje się natomiast z rozcierania poprzecznego i bardziej energicznych ruchów.

Masaż relaksacyjny: rodzaje

Choć podstawy wykonywania masażu relaksacyjnego są podobne, samych masaży tego rodzaju jest mnóstwo. Osoba, która czuje, że chciałaby się odprężyć, a jednocześnie zrobić coś dobrego dla swojego organizmu, może wybierać z całej palety masaży relaksacyjnych. Działanie każdego z nich ma punkty wspólne, ale i właściwe tylko danej technice masażu. Do najpopularniejszych masaży relaksacyjnych należą:

  • masaż klasyczny – w wersji relaksacyjnej występuje bez elementów energicznego masowania i rozcierania poprzecznego. Przeprowadzany na całym ciele lub w wybranych jego miejscach. Wykonywany całą dłonią, kciukami bądź kostkami dłoni, ma na celu poprawienie krążenia obwodowego i przyspieszenie procesu przemiany materii. Masażysta głaszcze, ugniata, ostukuje, uciska ciało pacjenta, ten jednak nie odczuwa tego zabiegu jako bolesny, a wręcz przeciwnie - odpręża się.
  • masaż stemplami ziołowymi – wykonywany, jak sama nazwa wskazuje, za pomocą stempli, w których, według tradycyjnej tajskiej receptury, znajdują się: kurkuma, trawa cytrynowa, kafir, kamfora. Obecnie jednak w gabinetach masażu korzysta się ze stempli zawierających całe mnóstwo innych składników, m. in. zieloną herbatę, goździki, kardamon. Masażysta najpierw delikatnie uciska wybrane punkty na ciele pacjenta, później, kiedy temperatura rozgrzanych stempli maleje, jego ruchy są coraz mocniejsze. Ten rodzaj masażu relaksacyjnego pozwala pozbyć się bólu mięśni i uczucia ciągłego zmęczenia.
  • masaż Ma-uri – opracowany dopiero pod koniec XX wieku w Nowej Zelandii, jednak czerpiący z tradycyjnych maoryskich technik masażu. Przed wykonaniem zabiegu Ma-uri masażysta przeprowadza dokładny wywiad ze swoim pacjentem: pyta o samopoczucie, efekty, które chce on uzyskać. Ten rodzaj masażu relaksacyjnego rozpoczyna taniec, oparty na tych, które wykonywano w hawajskich świątyniach. Następnie masażysta uciska plecy, kręgosłup, barki, nogi i stopy pacjenta, na których znajduje się 36 receptorów, odpowiadających konkretnym narządom wewnętrznym. Główny efekt masażu Ma-uri to redukcja poziomu stresu u poddawanej mu osoby.
  • masaż Shiatsu – technika tego rodzaju masażu relaksacyjnego pochodzi ze starożytnych Chin, jednak, podobnie jak masaż Ma-uri, stosuje się go dopiero od XX wieku. Jego celem jest przywrócenie właściwego przepływu energii Chi w organizmie, który, według twórców techniki, jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Masażysta, bez użycia olejków, za pomocą dłoni, łokci, a nawet kolan, uciska punkty energetyczne na ciele, przebiegające wzdłuż kanałów energetycznych. Masaż Shiatsu najczęściej stosuje się profilaktycznie – by uchronić organizm przed chorobami, jednak przede wszystkim – w celu zmniejszenia napięcia w barkach, szyi i karku.
  • masaż gorącymi kamieniami – na ciele pacjenta rozkłada się, zgodnie z dalekowschodnią teorią czakr, czyli ośrodków energii, kamienie właśnie w punktach energetycznych. Masażysta przesuwa rozgrzane kamienie wzdłuż meridianów, czyli kanałów, którymi energia przepływa przez nasz organizm. Masaż relaksacyjny gorącymi kamieniami nie tylko uspokaja, ale i wzmacnia odporność.
  • masaż Lomi Lomi – ten rodzaj masażu relaksacyjnego wywodzi się z Hawajów, gdzie z kolei wierzy się w przepływ przez organizm energii Mana. Masaż obejmuje całe ciało, masażysta wykonuje go przedramionami, a jego ruchom towarzyszą elementy tańca. Wszystko po to, by właściwie pokierować płynącą przez organizm energią. Warto wiedzieć, że na Hawajach słowem „lomi” oznacza się właśnie masaż.
  • masaż aromateraputyczny – czyli masaż zapachowy, masaż za pomocą olejków eterycznych, które dobiera się do konkretnej osoby. Często używa się olejku mango, lawendowego, jaśminowego, pomarańczowego. Dzięki temu masażowi relaksacyjnemu osoba mu poddawana nie tylko odpręża się w pięknie pachnącej aurze, wytworzonej przez działanie olejku, ale także uzdrawia swój organizm – w olejkach eterycznych znajdują się substancje lecznicze, które przez skórę dostają się do wewnątrz.
  • masaż czekoladowy – zabieg, podczas którego wykorzystuje się elementy masażu klasycznego, jednak z towarzyszeniem kremu z czekolady i czekoladowego olejku do masażu. Ten masaż relaksacyjny poprawia nastrój i pozostawia na skórze zapach czekolady, który z kolei aktywizuje również produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Co więcej, dzięki zawartym w kremie czekoladowym flawonoidom i antyoksydantom, masaż neutralizuje działanie wolnych rodników w organizmie.
  • masaż ujędrniający – polega na rozbijaniu tkanki tłuszczowej na mniejsze cząstki, wykorzystuje, jak większość masaży relaksacyjnych, elementy masażu klasycznego. Efektem masażu ujędrniającego jest zmniejszenie cellulitu, dzięki uzyskaniu większego napięcia skóry, wzmocnieniu włókien kolagenowych i elastynowych. Masaż ujędrniający wykonuje się na pośladkach, nogach, biodrach i brzuchu.
  • masaż dla kobiet w ciąży – choć większości masaży nie stosuje się, profilaktycznie, u kobiet w ciąży, przyszłe mamy mogą skorzystać z zabiegu stworzonego specjalnie dla nich. Jego celem jest odciążenie i zniwelowanie bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, na karku, szyi i w barkach. Podczas zabiegu wykonywane są delikatne naciski, redukujące napięcie mięśniowe i usprawniające krążenie krwi i limfy.

Masaż relaksacyjny: wskazania i przeciwwskazania

Nie istnieją żadne konkretne wskazania do masażu relaksacyjnego – jego efektem jest przede wszystkim wewnętrzne uspokojenie, pozbycie się stresów, zmniejszenie napięcie mięśni i odprężenie, jak również poprawienie krążenie krwi i limfy, regulacja gospodarki wodnej, a nawet zwalczenie bezsenności. Masaż relaksacyjny nie jest zabiegiem leczniczym, więc nie potrzeba na niego żadnego skierowania, większość osób może z niego skorzystać.

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, właściwe konkretnym rodzajom masażu relaksacyjnego – wybranie się na taki zabieg może nie być możliwe w przypadku osób z chorobami układu krążenia, chorobą nowotworową, hemofilią. Nie wszystkie masaże wykonuje się u kobiet w ciąży, w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz przy chorobach skóry. W takich przypadkach wybranie się na nawet tak delikatny zabieg, jakim jest masaż relaksacyjny, należy skonsultować z lekarzem.

Warto wiedzieć

Wybierać możemy spośród masaży leczniczych, kosmetycznych i relaksacyjnych. Do tych pierwszych należą m. in.: masaż segmentarny, stosowany w przypadku chorób narządów wewnętrznych, masaże: kontralateralny i ipsilateralny, dzięki którym przyspiesza się regenerację chorych kończyn, czy drenaż limfatyczny. Kolejny rodzaj masażu to masaże kosmetyczne – wykonywane na twarzy, szyi i dekolcie dotleniają, uelastyczniają, wygładzają i poprawiają koloryt skóry.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza