Jak stworzyć ZWIĄZEK PARTNERSKI oparty na bliskości i zaufaniu?

2019-01-10 14:23

Związek to nie bokserski ring, gdzie walczy się o to, kto ważniejszy, czyje na wierzchu. Zamiast próbować podporządkować sobie partnera i stale z nim rywalizować, lepiej pozwolić mu być sobą. Jak stworzyć związek partnerski oparty na akceptacji, zaufaniu i bliskości?

Jak stworzyć ZWIĄZEK PARTNERSKI oparty na bliskości i zaufaniu?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Rywalizacja między partnerami niszczy związek
  2. Kobiety do zmywania i prania. Polacy wciąż postępują wg utartych schematów
  3. Dekalog mądrej żony:
  4. Walka o władzę w związku
  5. Zaufanie do partnera - to ważne w każdym związku
  6. Podział władzy w związku partnerskim
  7. Jak radzą sobie z problemami w związku?

Mniej kontroli, więcej szacunku i zaufania – przekonuje Laura Doyle, autorka książki “Żona uległa” i twórczyni popularnych w USA warsztatów dla kobiet. Dla wielu par, które straciły nadzieję na udany związek, taki czterotygodniowy kurs jest ostatnią deską ratunku. Jego założenie jest proste: zrezygnować z władzy w związku, by zbliżyć się do partnera. Korzystają z niego kobiety, które próbują nadmiernie kontrolować swoich mężczyzn.

Rywalizacja między partnerami niszczy związek

Czasem są w pracy szefowymi i przyzwyczaiły się do kierowania ludźmi, czasem próbują w ten sposób zamaskować swoje poczucie niskiej wartości. Strategia “już ja ci pokaże, kto tu rządzi” – to często podświadomy komunikat: “boję się bliskości, nie jestem nic warta. Gdy to odkryjesz, na pewno ode mnie odejdziesz”.

O tym, że rywalizacja to największy zabójca bliskości, Laura Doyle przekonała się na własnej skórze. - Przez lata byłam prawdziwą sekutnicą - przyznaje. - Wszystko kontrolowałam. Mówiłam partnerowi, jak ma wkładać ubranie do pralki i oczywiście sprawdzałam, czy robi to dobrze. Ingerowałam w to, jak się ubiera, odżywia i z kim się przyjaźni. - To prawda - potwierdza partner Laury. - Czułem się w tym związku jak roślina doniczkowa.

Ważne

Kobieta, która świadomie pozbyła się władzy w związku na korzyść bliskości, wie, że prawdziwe partnerstwo to przekonanie: “Potrafię żyć bez ciebie. Ale to właśnie ciebie wybrałam spośród tysiąca innych, a ty wybrałeś mnie. Chcę żyć tak, byśmy nigdy nie żałowali swoich decyzji”. Mądra żona wie, że ludzi nieomylnych i doskonałych po prostu nie ma.

Zamiast szukać ideału, potrafi docenić partnera. W ten sposób docenia też samą siebie, bo przecież sama go sobie wybrała. Jednocześnie umie zaakceptować jego wady, tak jak swoje własne.

Jedna z uczestniczek warsztatów Laury Doyle zwierza się: “Przez tyle lat czekałam na rycerza na białym koniu, a teraz okazało się, że tym rycerzem jest mój mąż, którego odkrywam codziennie na nowo. Przy nim czuję się niezwykła".

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Kobiety do zmywania i prania. Polacy wciąż postępują wg utartych schematów

Polacy wciąż dzielą obowiązki domowe według utartych schematów społecznych. Kobiety częściej zajmują się zmywaniem i praniem, mężczyźni – remontami i pracami naprawczymi. Polki często same biorą na siebie większość obowiązków – ponad 60 proc. uważa, że radzi sobie lepiej z gotowaniem, a ponad 70 proc. przypisuje sobie większe zdolności w praniu i prasowaniu. W przypadku tych dwóch ostatnich czynności także mężczyźni bardziej ufają swoim partnerkom. Jednocześnie Polki czują się zmęczone i przytłoczone nadmiarem prac domowych.

Zrób to koniecznie

Dekalog mądrej żony:

    1. Stawiaj na pierwszym miejscu dobro waszego związku. Uwierz, że tak samo jest ono ważne dla twojego partnera. Nie zakładaj z góry, że to, co on robi, jest wymierzone przeciw tobie lub waszemu małżeństwu.
    2. Akceptuj go takiego, jakim jest – pamiętaj zawsze o jego zaletach, wybaczaj wady.
    3. Miej zaufanie do partnera – nie odrzucaj jego pomysłów. Jeśli niektóre cię przerażają, spokojnie o nich porozmawiajcie.
    4. Związek to nie handel wymienny. Nie sprawdza się gra “gdy ja tobie to, to ty mnie w zamian tamto”.
    5. Nie kontroluj życia swojego mężczyzny, skoncentruj się raczej na swoim własnym.
    6. Zamiast narzekać, że to ty jesteś inicjatorką wszystkich pomysłów, oddaj czasem inicjatywę w jego ręce.
    7. Nie manipuluj seksem, dbaj o intymność w związku.
    8. Nie uzależniaj swojego samopoczucia od tego, co zrobił lub czego nie zrobił twój partner.
    9. Chociaż sama świetnie potrafisz o siebie zadbać, nie wzbraniaj się prosić go o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Nie wymagaj jednak gwiazdki z nieba.
    10. Dawanie jedzenia to symbol okazywania uczuć. Nie irytuj się więc, gdy on kolejny raz pyta “kochanie, co na obiad?”.

Walka o władzę w związku

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie tkwiące w nas przekonanie, że przecież nie tak to wymyśliła natura. Kiedy biegniesz zestresowana na zebranie zarządu, a on dzwoni i pyta, co chciałabyś dziś na kolację, czujesz, że coś jest nie tak. Marzyłaś przecież o partnerskim związku. Takim, w którym on gotuje, ty zmywasz, ty robisz zakupy, on wyrzuca śmieci, ty zarabiasz, on niańczy dzieci. I tak właśnie jest. Dlaczego więc kłócicie się co drugi dzień i od miesięcy się nie kochaliście?

Zdaniem psychologów, pod kłótniami o podział obowiązków kryje się walka o władzę. Zaś wojna domowa o brak czułości jest zwykle zapowiedzią poważniejszych problemów, ponieważ chodzi o niespełnione oczekiwania. Znany terapeuta Andrzej Wiśniewski twierdzi, że w zdrowych emocjonalnie związkach śmieci wyrzucają się same, pies jest zawsze wyprowadzony, a partnerzy bez demonstrowania wielkiej miłości czują się szczęśliwi i bezpieczni.

Zaufanie do partnera - to ważne w każdym związku

Gdy grasz w domu rolę bojowniczki, grozi ci samotność. Jeśli marzysz o tym, by żyć u boku prawdziwego mężczyzny, pozwól mu nim być, nie zmieniaj go na siłę. - Przez lata narzekałam, że mąż nie zajmuje się naszym synem – opowiada Joanna, lat 35, asystentka prezesa.

- Kiedy wyjeżdżałam służbowo, zostawiałam kuchnię obwieszoną karteczkami z telefonem do pediatry, porami karmienia, spaceru, snu, a także lodówkę pełną zamrożonych zupek, przecierów itd. Aż pewnego razu podczas mojej nieobecności synek zachorował, a nasz pediatra akurat wyjechał.

Mąż świetnie sobie poradził. Zdobył adres dyżurnej przychodni, wykupił antybiotyk, a kiedy wróciłam po trzech dniach, zastałam obydwu w doskonałych humorach. To pozwoliło mi zaufać mężowi. Dziś wiem, że potrafi zadbać o dziecko tak dobrze jak ja, tylko w trochę inny, męski sposób. Od tamtego wyjazdu ich związek przeżywa renesans.

Nie tylko lepiej się dogadywali, jeśli chodzi o wychowywanie dziecka, ale zyskało także ich życie intymne. - Nic dziwnego. Jeśli twój mąż przez cały dzień słyszy, że jest beznadziejnym ojcem, brzuch wylewa mu się ze spodni, nie potrafi niczego naprawić i na dodatek za mało zarabia – nie licz, że w nocy z niedorajdy (tak go traktujesz) zamieni się w namiętnego kochanka – komentuje Joanna.

Gdzie szukać pomocy

Centrum Terapii i Edukacji Psychologicznej MABOR od kilku lat organizuje weekendowe i tygodniowe warsztaty dla kobiet, który mają problemy ze zbudowaniem prawdziwego partnerskiego związku. Tel. (0-22) 842 25 71,http://www.mabor.com.pl/

Podział władzy w związku partnerskim

Dla mądrej żony dobro związku jest najważniejsze. Ponieważ ma silne poczucie własnej wartości, nie musi go stale udowadniać, rywalizując z partnerem. Nawet jeśli przyniesie mu puszkę piwa z lodówki, to wcale nie oznacza, że jest jego służącą (on zresztą też tak nie uważa).Prawdziwa partnerka nie stara się despotycznie rządzić swoim mężczyzną, nawet jeśli w pracy jest szefową.

Dom to dla niej miejsce, w którym przede wszystkim pragnie czuć się bezpiecznie i móc odpocząć. - Jestem właścicielką firmy – opowiada Beata, lat 42. – W pracy zarządzam 15 osobami, w większości są to mężczyźni. Wiem, że muszę być twarda, zdecydowana, nie rozklejać się. Natomiast kiedy przekraczam próg domu, przemieniam się w małą dziewczynkę i z przyjemnością oddaję władzę mężowi. Mamy związek partnerski, ale pozwalam mu decydować, na co pójdziemy do kina czy dokąd wybierzemy się na wakacje. Taki podział władzy w życiu prywatnym i zawodowym daje mi poczucie równowagi. Trudno byłoby być szefową i w pracy, i w domu.

Jak radzą sobie z problemami w związku?

  • Anna, lat 36: - Nie mogłam patrzeć, jak on je. Pakował sobie tyle do ust, że wyglądał jak chomik. Postanowiłam się jednak skoncentrować na jego zaletach. Teraz, gdy siedzimy razem przy stole, podziwiam jego męskie ręce i marzę o cudownym masażu.
  • Iga, lat 28: - Ile razy szef skrytykował mnie bez powodu, wracałam do domu i myślałam: “no tak, tam też nie będę miała spokoju, bo mój ukochany pewnie zrobił bałagan, zapomniał wyprowadzić psa itd.” Teraz, jadąc do domu, robię listę swoich zawodowych sukcesów i układam w głowie, co powinnam następnego dnia powiedzieć szefowi. W domu mówię o wszystkim partnerowi. On cierpliwie mnie wysłuchuje, robi herbatę i masuje stópki. Od razu czuję się lepiej.
  • Iwona, lat 32: - Seks zawsze sprawiał mi dużo frajdy. Lubię eksperymentować w sypialni, ale mój partner jest tradycjonalistą. Kiedy proponowałam mu różne sztuczki, obrażał się. Teraz zamiast gadać, pokazuję mu w trakcie, o co mi chodzi. I jest coraz lepiej. Każdej nocy razem uczymy się czegoś nowego.
  • Kasia, lat 37: - Nasza stara kanapa w salonie nie nadawała się już do użytku. Wiedziałam, że kupno nowej znowu będzie na mojej głowie. Nie miałam na to ochoty, więc udawałam, że nie widzę rozpadającego się mebla. W końcu mój mąż poszedł do sklepu i kupił nową kanapę. Oczywiście była szkaradna, ale postanowiłam zamknąć buzię na kłódkę. On był dumny jak paw, a kanapa okazała się tak wygodna, że wieczorami obydwoje cudownie na niej wypoczywamy. A że nie pasuje do koloru zasłon? Już się tym nie przejmuję.
  • Aldona, lat 30: - Kiedyś kłóciliśmy się prawie codziennie. Pewnego dnia wróciłam z pracy wykończona. Jak zawsze w domu panował straszny bałagan, a lodówka świeciła pustkami. Na stole zastałam kartkę: “Jestem u Wojtka (to najlepszy kumpel mojego męża), wrócę późno”. Myślałam, że go zabiję. Następnego dnia mi przeszło, a kiedy zadzwonił, ze śmiechem opowiedziałam mu o wczorajszej wściekłości. Odtąd kłócimy się rzadziej, a jeśli już, to szybko godzimy. Czasami warto przeczekać złość.
  • Dorota, lat 33: - Nigdy nie przepadałam za gotowaniem i zaraz na początku małżeństwa ustaliliśmy, że będziemy jadać na mieście. Kiedy jednak widziałam, z jakim zachwytem pochłania pierogi ruskie mojej mamy, pomyślałam, że też spróbuję ugotować coś smacznego. Na początek zrobiłam jajecznicę z pomidorami. Mój mąż rozpływał się z zachwytu, a następnego dnia przyniósł mi piękną różę. Przysłowie “do serca mężczyzny najszybciej trafić przez żołądek” sprawdza się w stu procentach.

miesięcznik "Zdrowie"