Co to jest ŚWIADOMY SEN? Na czym polega świadomy sen i czym różni się od zwykłego snu?

2018-05-13 8:46

Świadomy sen to rodzaj snu, w którym można robić to, o czym się zawsze marzyło. W tego rodzaju śnie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia śniącego. Jednak świadomy sen to nie tylko sposób na spełnienie marzeń. To także rozwiązanie dla osób, które często zmagają się z koszmarami sennymi. Co to jest świadomy sen? Na czym on polega? Czy każdy może świadomie śnić?

Zdrowy sen: 9 rad, jak dobrze spać
Autor: Photos.com Zdrowy sen ułatwiają jasne, stonowane kolory w sypialni.

Spis treści

  1. W jakim celu uzyskuje się świadomy sen?
  2. Skąd się bierze świadomy sen?
  3. Czy każdy człowiek może kontrolować swój sen?
  4. Sprawdzone sposoby na dobry sen
  5. Świadomy sen: typy świadomych snów
  6. Świadomy sen a lunatykowanie

Świadomy sen (ang. Lucid Dream), inaczej LD, sen jasny, sen wiedzy albo sen przejrzysty, to sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę z tego, że śni i potrafi kontrolować marzenia senne. W trakcie snu zachowuje bowiem jasność myślenia, dzięki czemu ma wpływ na treść snu. Osoba, która posiada takie zdolności nazywana jest oneironautą.

Świadome sny różnią się między sobą intensywnością doznań, poziomem kontroli albo długością trwania marzeń sennych. Ich wspólną cechą jest to, że rzeczywistość każdego świadomego snu jest zbliżona do prawdziwej rzeczywistości.

W jakim celu uzyskuje się świadomy sen?

Kontrola nad własnym snem najczęściej wykorzystywana jest w celu zwalczania koszmarów sennych, a także jako narzędzie samopoznania, rozwoju zdolności twórczych, jak również dla rozrywki.

Skąd się bierze świadomy sen?

Świadomość we śnie uzyskuje się dzięki uaktywnieniu płata czołowego mózgu, który odpowiada za logiczne myślenie. Podczas zwyczajnego snu ten ośrodek jest wyłączony, dlatego osoba śniąca nie ma świadomości tego, że śni. Jest to jedyna różnica między snem świadomym a tradycyjnym snem.

Czy każdy człowiek może kontrolować swój sen?

Każdy może nauczyć się kontrolować swój sen. Wystarczy tylko odpowiedni trening, pozytywne myślenie i trochę cierpliwości.

Sprawdzone sposoby na dobry sen

10 przykazań dobrego snu

Świadomy sen: typy świadomych snów

Ze względu na metodę indukcji, świadome sny można podzielić na dwa główne typy:

  • DILD (ang. Dream Inducted Lucid Dream) - Świadomy Indukowany Sen, w którym element snu, zachowanie w nim lub odruchowa reakcja "wewnątrz snu" już po jego rozpoczęciu uświadamiają fakt śnienia. Podczas DILD istnieje możliwość utraty świadomości, zwłaszcza przez osoby niedoświadczone w świadomym śnieniu
  • WILD (ang. Wake Inducted Lucid Dream) - Sen Indukowany Jawą, w który wchodzi się bez utraty świadomości lub tylko z bardzo krótkim okresem jej braku. W tym typie świadomego snu świadomość zazwyczaj jest na tyle duża, że nie ma możliwości jej utraty
To ci się przyda

Zjawiska z pogranicza jawy i snu związane ze świadomym snem: paraliż przysenny, fałszywe przebudzenie i eksterioryzacja

Paraliż senny to stan fizjologiczny, w którym po zaśnięciu nie ma się świadomości - śniący nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Podczas paraliżu sennego ciało jest bezwładne - mięśnie są zwiotczone, by zapobiec np. bieganiu podczas snu. Jeżeli jednak świadomość podczas zasypiania zostanie zachowana, można doznać halucynacji. Zazwyczaj paraliż senny jest odczuwany jako nieprzyjemny, ponieważ w trakcie jego trwania pojawiają się niemożność wykonania ruchów, duszenie się, spadanie w dół czy przygniecenie klatki piersiowej.

Fałszywe przebudzenie - śniący jest przekonany, że się obudził i zaczyna nowy dzień. Jednak po chwili orientuje się, że to kolejne bardzo realne marzenie senne. Prawdziwe przebudzenie następuje kilka chwil później. Niektórzy oneironauci wykorzystują fałszywe przebudzenie jako technikę stabilizacji świadomego snu.

Eksterioryzacja to doświadczenie poza ciałem (ang. Out of Body Experience, w skrócie OOBE). Osoba śniąca ma wrażenie, że wyszła ze swojego ciała i nie utraciła przy tym świadomości. Pojawia się możliwość zdalnego widzenia, halucynacje lub innego typu parapsychologiczne fenomeny. Często doświadczenia bycia poza ciałem opisują osoby, które przeżyły śmierć kliniczną. Według współczesnej nauki, przeżycie takiego doświadczenia niemożliwe.

Świadomy sen a lunatykowanie

Oneironauta może, dzięki sile umysłu, kontrolować swoje ciało. Lunatyk nie może opanować czynności, które wykonuje przez sen, dlatego w niektórych przypadkach jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia jego i innych.