Nieprzyzwoite zachowanie 5-latki [Porada eksperta]

2012-12-14 14:38

Kończy się sprawa rozwodowa. Mąż czasami bierze córkę do swojego mieszkania, prawdopodobnie ma kochankę (ki) - ja nie. Od pewnego czasu córka bardzo interesuje się penisami. Każdego mężczyznę, który do nas przychodzi próbuje namówić na kąpanie się na golasa, przez spodnie dotyka genitaliów. To trwa od miesiąca. Jest mi wstyd, tłumaczę, że to są sprawy intymne, ale nie pomaga. Co robić?

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Witam! Faktycznie córcia jest już trochę za duża na takie zachowania. W wieku pięciu lat powinna mieć już za sobą takie zainteresowanie i "ekscytację" płcią przeciwną. Może jednak zdarzyło się tak, ze ona dopiero teraz tę zasadniczą różnicę odkryła i chce ją zbadać do końca. Tak może się czasem zdarzyć.
Drugie wyjście jest takie, że w ten sposób odreagowuje wasze rozstanie - napięcie, które ma w sobie w jakiś sposób rozładowuje poprzez taki kontakt z dorosłymi mężczyznami.
A jeszcze trzecia możliwość jest taka, ze faktycznie - coś widziała lub słyszała w domu taty i dało jej to dużo do myślenia. Chce to potwierdzić (na przykład czy wszyscy panowie są tak samo zbudowani?) lub dowiedzieć się więcej. To nic takiego i przejdzie jej. Jeśli jednak spokojne rozmowy (nie za często, aby nie dać jej do zrozumienia jak bardzo się martwisz) nie przyniosą efektu za kilka tygodni trzeba będzie pójść do psychologa dziecięcego i sprawę skonsultować. Na razie jeszcze się nie martw.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.