6 mitów o alkoholu. Czy dałeś się na nie nabrać?

2021-09-10 16:24

Ludzie bardzo często łączą alkohol z poprawą samopoczucia, rozluźnieniem, a nawet z rozwiązywaniem problemów. W społeczeństwie krąży wiele mitów na jego temat - kierowca po wypiciu alkoholu i kilkugodzinnym śnie, może ponownie usiąść za kierownicę czy o rozgrzewających właściwościach, jakie posiada. Co jest prawdą?

Alkohol to substancja uzależniająca fizycznie i psychicznie. Picie okazjonalne, np. w weekendy jest mylnie postrzegane jako niezagrażające uzależnieniu. Prawda jest taka, że oprócz pewnego nawyku i tolerancji dla takiego zachowania, które traktujemy jako normalne, pojawiają się zauważalne korzyści emocjonalne związane z relaksem, zmniejszaniem stresu, a nawet wzmacnianiem własnej wartości.

Z drugiej strony, gdy każda sytuacja stresowa wiąże się z chęcią sięgnięcia po kieliszek to także powód do zastanowienia. Jeśli pijesz za każdym razem, kiedy czujesz się niespokojny, może grozić ci mechanizm „błędnego koła”, który prowadzi do uzależnienia.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Eksperci mówią, że ryzyko utkwienia w sidłach nałogu można zminimalizować. Okazuje się, że jeśli przed ukończeniem 20. roku życia intensywnie spożywa się alkohol, u takiej osoby uzależnienie może rozwinąć się już po kilku miesiącach. Ludzie, którzy inicjację alkoholową rozpoczynają później, wydłużają drogę do wystąpienia ewentualnego uzależnienia.

Kolejny aspekt, który zmniejsza ryzyko choroby alkoholowej, wiąże się z powstrzymaniem od picia dużych, ale jednorazowych dawek lub rezygnacją ze spożywania powtarzających się, niewielkich ilości. Mity dotyczące alkoholu, szczególnie w polskim społeczeństwie, wprowadzają wielu ludzi w błąd.

Z naszej listy dowiesz się między innymi czy:

  • alkohol ma właściwości rozgrzewające,
  • picie w małych ilościach pozytywnie działa na trawienie,
  • mieszając różne trunki, będziesz bardziej pijany.

Mity dotyczące alkoholu

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.