Jak poradzić sobie z agresją i szantażem w rodzinie? [Porada eksperta]

2013-09-18 16:09

21-latek, mój brat, którego potrzeby i zachcianki zawsze były spełniane, postawił na wygląd Pudziana. Jak najszybciej i najprościej, pojawiła się też agresja (już wcześniej był nerwowy), egocentryzm i socjopatyczne zachowania. Ja stoję obok i z mężem próbujemy coś doradzić, ale rodzice (zwłaszcza mama) mają skrupuły przed stanowczym działaniem, np. telefonem na policję, separacją od dotychczasowego środowiska, twardym i konsekwentnym ultimatum i, tu najważniejsze, pomocą psychologa dla wszystkich. Co można zrobić, żeby chłopaka uratować? Zbyt szybko to postępuje...

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Witam, Jeśli jest Pani świadkiem przemocy, zagrożenia życia lub zdrowia kogokolwiek, to powinna Pani zgłosić tę sytuację na policji. Być może problem, który Pani szybko opisuje dotyczy tego, jak namówić członków rodziny do ochrony siebie i redukcji agresywnych zachowań młodego człowieka.

Zachęcam do namówienia rodziców chłopca do umówienia się na konsultację z psychologiem. Bezpłatne konsultacje można uzyskać w Ośrodkach Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Można skorzystać także z infolinii i materiałów, dostępnych na stronie internetowej: http://www.niebieskalinia.info/.

Warto przekazać rodzicom jak najwięcej materiałów edukacyjnych na temat przeciwdziałania przemocy i budowania bezpieczeństwa dla ofiar przemocy - takie darmowe materiały i broszurki można znaleźć w internecie, nierzadko w urzędach miasta, jak i w ośrodkach przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Zgadzam się z Panią, że należy działać i chronić ofiary przemocy, jak i samych sprawców przemocy poprzez przerywanie patologicznego wzorca przemocy w rodzinie. Dobrze, że nie jest Pani biernym świadkiem agresji psychicznej lub fizycznej i szuka pomocy dla rodziny.

Zachęcam również Panią do skorzystania z takiej bezpłatnej konsultacji z psychologiem bądź na infolinii. Może tam Pani uzyskać więcej szczegółowych wskazówek, wówczas będzie czas i miejsce na precyzyjny opis sytuacji tej rodziny. Konsultacja mailowa ma charakter zbyt ogólny, by odpowiedzieć na wszystkie szczegółowe problemy. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta