Zdrowie psychiczne jest ważniejsze niż myślisz. Wystarczy 5 kroków, by o nie zadbać

2023-11-13 14:17 Materiał sponsorowany

W Polsce z depresją zmaga się 1,5 miliona osób, na świecie liczba ta opiewa na 350 milionów. Na zaburzenia lękowe szacunkowo cierpi około 15-20% osób niezależnie od wieku, zaburzenie to dotyka dorosłych, młodzież, a nawet dzieci.

Zdrowie psychiczne
Autor: Getty Images

Ze stresem okazjonalnym boryka się każdy z nas. Na każdym etapie życia musimy się zmagać z sytuacjami, które są mniej lub bardziej stresogenne. Przy czym należy pamiętać, że czynniki wywołujące stres (stresory) dla każdego człowieka mogą być zupełnie inne. Taki stres krótkotrwały ma charakter mobilizujący (umożliwia przetrwanie) i pozwala zaadaptować się do danej sytuacji. Natomiast, gdy nasz organizm jest non stop poddawany czynnikom stresowym (permanentnie wytwarza hormony stresu, zużywając duże pokłady energii) i nie ma przestrzeni na przywrócenie równowagi i regenerację, wówczas możemy mówić o stresie przewlekłym.

Naukowcy są w stanie wyszczególnić kluczowe momenty w życiu, które mogą doprowadzić do przeciążenia emocjonalnego takie, jak: śmierć bliskiej osoby, utrata pracy czy połóg. Jednak mnogość przyczyn, jak i realna liczba osób, które zmagają się z zaburzeniem równowagi zdrowia psychicznego z pewnością jest znacznie wyższa.

Stres przewlekły jest dla organizmu ogromnym obciążeniem i - jeśli nie mamy odpowiednich zasobów, aby z nim walczyć - może prowadzić np. do rozwoju depresji, zmęczenia, bólu, dysfunkcji poznawczych.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Czym są zatem te zasoby? Nie od dziś wiemy, że zdrowie psychiczne jest ściśle powiązane z zachowaniem i utrzymaniem zdrowia fizycznego oraz odwrotnie.  Jak zatem możemy wspierać swój organizm w chwilach przeciążenia emocjonalnego?

  1. Dobry jakościowo sen oraz odpoczynek. Pamiętaj, że higiena snu ma istotny wpływ na zdrowie. Przyjmuje się, że najlepiej spać 7-9 godzin na dobę.
  2. Aktywność fizyczna. Znajdź aktywność, którą polubisz, dzięki czemu regularny wysiłek będzie dla Ciebie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
  3. Unikanie używek. Substancje, które pobudzają nasz organizm niejednokrotnie utrzymują się kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy szkodząc naszemu zdrowiu.
  4. Człowiek jest istotą stadną, dbajmy zatem o relacje z bliskimi i otaczajmy się ludźmi, przy których czujemy się swobodnie i są dla nas wsparciem w trudniejszych chwilach.
  5. Pełnowartościowa, zróżnicowana dieta. Nie może w niej zabraknąć warzyw i owoców (zalecane jest co najmniej pięć porcji dziennie, ale z dobrodziejstwa roślin warto korzystać na różne sposoby, na przykład stosując ekstrakty roślinne) oraz bakterii probiotycznych. Na szczególną uwagę zasługuje:
  • Rhodiola (różeniec górski), która przywraca homeostazę organizmu, poprawia reakcję na stres, obniża poziom kortyzolu (hormon stresu), wspiera układ nerwowy, zwiększa wydolność fizyczną i umysłową, łagodzi niepokój, a nawet wykazuje właściwości antydepresyjne.
  • Szafran jest szczególnie polecany, jako wsparcie dla układu nerwowego. Może być stosowany w charakterze remedium na lęki, niepokój, stres i obniżony nastrój.
  • Suplementacja L-teaniny łagodzi napięcie oraz niepokój nie powodując tym samym uczucia senności. Ma natomiast wpływ na lepszą jakość snu dzięki działaniu przeciwlękowemu.
  • Passiflora ma działanie przeciwlękowe, uspokajające, przeciwdrgawkowe, a nawet przeciwbólowe. Europejskie Partnerstwo Naukowe ds. Fitoterapii (ESCOP) uznało passiflorę za środek łagodzący nerwowość i ułatwiający zasypianie.
  • Witamina B6 pomaga w prawidłowych funkcjach psychologicznych. Sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu homocysteiny. Dodatkowo, wspiera pracę układu nerwowego, uspokaja oraz pomaga przy problemach ze snem. Pirydoksyna bierze udział w produkcji przeciwciał, wzmacnia układ immunologiczny, a także reguluje ciśnienie krwi, pracę serca i skurcze mięśni.

Redukcja stresu w praktyce

Życie pełne wyzwań, obowiązków i nieprzewidywalnych sytuacji może wprowadzić nasz organizm w stan przewlekłego stresu. Dlatego coraz więcej osób poszukuje gotowych rozwiązań, aby znaleźć równowagę i spokój w swoim codziennym życiu. Suplementy diety Melioran oferują unikalne połączenie składników naturalnych z kompleksowym podejściem do redukcji stresu i wsparcia zdrowia psychicznego.

Melioran wprowadza do naszego życia trzy unikalne suplementy diety, które nie tylko wspomagają organizm w radzeniu sobie ze stresem, ale także kładą nacisk na długotrwały dobrostan psychiczny:

Melioran Regul łączy moc roślinnych składników aktywnych, takich jak ekstrakt z rhodioli i szafranu, które znane są z obniżania poziomu kortyzolu (hormonu stresu) i poprawy samopoczucia.

Melioran Regul
Autor: materiały prasowe

Melioran Imedia - suplement diety oparty na ekstraktach z L-teaniny, passiflory i rhodioli, które wspierają organizm w sytuacjach stresowych i pomagają poczuć odprężenie.

Melioran Inmedia
Autor: materiały prasowe

Melioran Psychobiotic z wyselekcjonowanymi szczepami mikrobiotycznymi i witaminą B6 jest silnym wsparciem w stanach lękowych oraz przewlekłego stresu.

Melioran Psychobiotic
Autor: materiały prasowe

Materiał sponsorowany przez Medikatha, wyłącznego dystrybutora francuskich suplementów diety Melioran – wspierających układ nerwowy.

Bibliografia

  1. Raison CL., Miller AH., When not enough is too much: The role of insufficient glucocorticoid signaling in the pathophysiology of stress-related disorders. Am J Psychiatry. 2003;160(9):1554-1565.
  2. Dhawan K, Kumar S, Sharma A. Evaluation of central nervous system effects of Passiflora incarnata in experimental animals. Pharm Biol 2003; 41:87-91
  3. EMA. European Medicines Agency. Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC). Assessment Report on Passiflora incarnata L., Herba, London, 2008, 1-9
  4. Szafrański T. Zastosowanie szafranu (Crocus sativus) w psychiatrii. Przegląd piśmiennictwa. Psychiatra. 2013; 1 (wyd. specjalne): 1–14.