Trening dla mózgu. Jak gry planszowe wpływają na pamięć i koncentrację?

2021-04-27 8:54 Materiał sponsorowany

W ostatnim czasie wiele mówi się o korzyściach płynących z grania w gry planszowe. Nie tylko tych oczywistych, związanych rozrywką czy pielęgnowaniem więzi z najbliższymi, ale też bardziej konkretnych. Planszówki są bowiem naszym sprzymierzeńcem jeśli chodzi o rozwój procesów poznawczych dziecka i doskonale nadają się do ćwiczenia rozmaitych funkcji mózgu. Nic więc dziwnego, że rodzice coraz chętniej decydują się na wykorzystanie gier do wspólnej zabawy z dzieckiem już od najmłodszych lat.

Trening dla mózgu
Autor: Rebel

Szukając ciekawych narzędzi, które pomogą naszym dzieciom polepszyć pamięć i koncentrację, warto zwrócić uwagę na gry planszowe. Dzięki nim możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i wspomóc dziecko, oferując mu jednocześnie doskonałą zabawę.

Spis treści

  1. Przyjrzyj się i zapamiętaj
  2. Pasujące elementy
  3. Opowiadanie historii
  4. Ruch to zdrowie

Przyjrzyj się i zapamiętaj

Jednym z najbardziej oczywistych treningów pamięci są oczywiście zabawy typu memo, w których musimy zapamiętać obrazki, znajdujące się na zakrytych kartach. Nadają się one doskonale dla najmłodszych dzieci, warto jednak sukcesywnie zwiększać poziom trudności zadań, by widzieć jak najlepsze efekty. Za kolejny krok mogą posłużyć gry z serii BrainBox, które oprócz treningu zapamiętywania wspierają poszerzanie dziecięcej wiedzy na różnych etapach edukacji.

Podczas zabawy z BrainBoxami naszym zadaniem jest zapamiętanie jak największej liczby szczegółów z zaprezentowanego obrazka. Następnie karta jest odwracana na drugą stronę, gdzie znajduje się szereg nieoczywistych pytań, które sprawdzą naszą pamięć i spostrzegawczość. Co ważne, BrainBoxy możemy dobrać nie tylko do wieku naszego dziecka, ale również zakresu wiedzy, który chcemy ćwiczyć. I tak dla maluchów około 4. roku życia odpowiednie będą wersje Obrazki oraz ABC oparte o poznawanie nowych słów. Z 5-latkami możemy ćwiczyć proste liczenie korzystając z wersji Matematyka dla najmłodszych. Z kolei starsze dzieci z pewnością skorzystają z Przyrody czy Świata, czyli wersji pełnych ciekawostek z zakresu biologii i geografii.

Pasujące elementy

Ciekawym sposobem na ćwiczenie koncentracji u dzieci są wszelkiego rodzaju układanki i łamigłówki. To zabawy, w których wyraźnie widzimy postęp, a chęć uzupełnienia wzoru motywuje do utrzymania uwagi i próbowania nowych rozwiązań. A gdy metodą prób i błędów znajdziemy odpowiedni układ, satysfakcja z rozwiązania zagadki zachęci nas, by spróbować swoich sił z kolejną.

Przykładem takiej zabawy może być Cat Stax – klasyczna łamigłówka logiczna, w której staramy się zapełnić wskazaną przestrzeń kotami o różnych kształtach i rozmiarach. Za każdym razem otrzymujemy inne zadanie oparte o unikalny zestaw figurek. Co więcej łamigłówki zawarte w pudełku mają różny poziom trudności, łatwo możemy więc obserwować postęp naszych umiejętności.

Opowiadanie historii

Bardzo przyjemnym i naturalnym treningiem koncentracji jest również snucie wraz z dzieckiem opowieści. Może to być proste, wieczorne czytanie bajek, ale też wymyślanie własnych historii i zachęcanie dziecka, by brało czynny udział w ich kreowaniu. To nie tylko doskonała okazja do rozwijania kreatywności, ale też łatwy sposób na zaangażowanie malucha we wspólną zabawę.

Do zabaw narracyjnych możemy wykorzystać Opowiadanki. To przepięknie ilustrowana gra stworzona z myślą o wspólnym spędzaniu czasu przez rodziców i dzieci. W toku zabawy podążamy fabułą jednej z dostępnych bajek, na bieżąco dobierając do niej kluczowych bohaterów. Pozwala to dziecku nie tylko utrzymać uwagę przez cały czas trwania opowieści, ale również realnie wpłynąć na jej kształt. Charakterystyczne cechy dostępnych postaci sprawiają, że historyjki zyskują zupełnie nową wartość, a dziecko nabiera poczucia sprawczości, obserwując skutki swoich decyzji.

Ruch to zdrowie

A co, jeśli nasz maluch nie jest jeszcze w stanie skupić się na zadaniu na tyle długo, by bawić się z wykorzystaniem klasycznych gier? Nic straconego, w takim przypadku warto wykorzystać angażujące zabawy ruchowe wymagające precyzji, czyli gry zręcznościowe. Podobnie jak w przypadku łamigłówek, tutaj również łatwo dostrzec efekty ćwiczeń i postęp w kolejnych próbach. Ponadto ten rodzaj gier jest jednym z najprzyjemniejszych i najzabawniejszych!

Skaczące jajeczka to jedna z takich szalonych zabaw, która rozrusza absolutnie każde towarzystwo i zapewni nam mnóstwo śmiechu. Kluczem do zwycięstwa jest szybkość i koordynacja, a te, jak wiadomo, często nie idą ze sobą w parze! Podczas rozgrywki naszym zadaniem będzie umieszczanie kolejnych jajeczek w zgięciach ciała, a następnie wykonywanie wskazanych na kostce czynności. Wbrew pozorom wymaga to nie lada skupienia i precyzji!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE