Najbardziej niedoceniana umiejętność naszych dzieci. O grach planszowych pobudzających kreatywność

2022-04-29 13:11 Materiał sponsorowany
Rebel, PZ, 05.2022
Autor: materiały prasowe

Kiedy mówimy o rozwoju dziecka, zwykle mamy na myśli szereg umiejętności, które łatwo zmierzyć i ocenić. Koncentracja, spostrzegawczość, dokonywanie obliczeń w pamięci, płynne czytanie, zasób słownictwa… Tego typu kompetencje stawiamy na pierwszym miejscu i dbamy, by dzięki odpowiedniej stymulacji nasze maluchy osiągały w nich coraz lepsze wyniki. A gdyby przyjrzeć się na chwilę tak oczywistej dziecięcej umiejętności, jaką jest wyobraźnia?

Kompetencja naszych czasów

Wyobraźnia, czy, jak kto woli, kreatywność, jest obecnie uważana za jedną z najważniejszych kompetencji, jakie nabywamy w toku rozwoju. Przydaje się zarówno podczas nauki szkolnej, jak i w dorosłym życiu: odpowiada za otwartość na ludzi i nowe doświadczenia, pomaga rozwiązywać złożone problemy dzięki analizowaniu ich z różnych perspektyw i sprawia, że szybciej adaptujemy się do nowych sytuacji. Często jednak źle rozumiemy jej naturę i niepotrzebnie spłycamy, odejmując w ten sposób wartości.

Kreatywność nie jest bowiem wyłącznie cechą pisarzy, malarzy i innych osób, które potrafią tworzyć oryginalne treści. Nie potrzebują jej jedynie artyści. W codziennym życiu wyobraźnia pozwala nam skutecznie planować działania i przewidywać ich skutki, a także ćwiczyć pewne sytuacje i role zanim faktycznie się w nich znajdziemy. Dzięki niej skuteczniej odnajdujemy rozwiązania problemów, a co za tym idzie lepiej radzimy sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

Rebel, PZ, 05.2022
Autor: materiały prasowe

Gra skojarzeń

Twórcy planszówek już od dawna znają potęgę wyobraźni – wiele popularnych gier wykorzystuje jej elementy. Zabawy oparte na skojarzeniach, czy te związane z opowiadaniem historii, należą do wyjątkowo wdzięcznych, bo nie tylko pobudzają nasz umysł, ale też doskonale integrują grupę; zwykle wymagają podzielenia się swoim pomysłem lub wspólnego rozwijania go.

Dokładnie tak działa Dixit – rodzinna gra skojarzeniowa, w której wymyślamy i odgadujemy hasła do bogato ilustrowanych kart. W każdej rundzie jedna osoba zostaje Bajarzem. Jej zadaniem będzie wybranie jednej z posiadanych grafik i podanie do niej hasła. To może być cokolwiek: słowo, zdanie, cytat, tytuł filmu czy piosenki… Następnie pozostali gracze wybierają z kart na ręce po jednej, która ich zdaniem najlepiej pasuje do skojarzenia podanego przez Bajarza. Na koniec karty są tasowane, a uczestnicy głosują, która ich zdaniem była tą pierwszą.

Rebel, Dixit 2, PZ, 05.2020
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Dixit"

Do Uniwersum Dixita należy też inna zabawa, również pobudzająca naszą wyobraźnię: Stella. To rodzinna gra skojarzeń i interpretacji, w której gracze w tajemnicy łączą kilka kart z ilustracjami, które kojarzą im się z losowo wybraną kartą hasła. Jeśli komuś uda się wybrać te same karty, co pozostali gracze, stworzy iskrę zapewniającą punkty. Z każdym kolejnym skojarzeniem szansa na stworzenie większej liczby iskier wzrasta. Należy jednak pamiętać, że chciwość nie popłaca – gracz, który będzie miał zbyt wiele skojarzeń, może zdobyć mniej punktów! Istotna jest także kolejność, w której wskazywane są karty, a błędy mogą znacząco wpłynąć na nasz wynik.

Rebel, Gra Stella, PZ, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Stella"
Rebel, Gra Stella, PZ, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Stella"

Zrozumieć drugiego człowieka

Choć łatwo o tym zapomnieć, także gry słowne i kalamburowe wymagają od nas kreatywności. Chcąc przekazać hasło pozostałym uczestnikom zabawy, musimy w pewnym sensie wczuć się w ich sytuację i tok myślenia; spróbować wyobrazić sobie, jak mogą zareagować na dany komunikat, z czym im się skojarzy. Jak na dłoni widać to w grze Koncept Kids, gdzie grupa współpracuje, by naprowadzić odgadującego na nazwę zwierzęcia wskazanego na karcie. W tym celu wykorzystujemy planszę w prostymi grafikami, które reprezentują kategorie nadrzędne takie jak kolor, znaki szczególne, miejsce występowania zwierząt.

Rebel, Koncept Kids, PZ, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Koncept Kids"

Podobnie ma się sprawa z klasycznymi kalamburami, takimi jak na przykład Time’s Up! To złożona z trzech rund rozgrywka, podczas której musimy uważnie obserwować grupę i zapamiętywać, które skojarzenia najlepiej na nią oddziałują. Naszym zadaniem będzie przekazywanie haseł, które znajdziemy na wylosowanych kartach. W pierwszej rundzie możemy o nich opowiadać, w drugiej musimy użyć wyłącznie jednego słowa, a w ostatniej czeka nas tylko pokazywanie, bez słów. Co ważne, Time’s Up! posiada aż trzy wersje, dzięki czemu możemy wybrać odpowiednią do wieku naszych dzieci. Najprostsza wyposażona jest w karty z obrazkami zamiast słów, dzięki czemu możemy bawić się nawet z maluchami, które nie potrafią jeszcze czytać!

Rebel, Gra Time’s Up, PZ, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Time’s Up!"

Niepowtarzalne historie

Na skojarzeniach pracujemy również podczas zabawy ze Story Cubes – kośćmi opowieści. To narzędzie, które możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów: jako inspirację przy opowiadaniu bajek, wsparcie dla pisania wypracowań, czy do nauki języków. W podstawowym wariancie gry musimy rzucić 9 kośćmi, a następnie stworzyć historię na podstawie obrazków, które wypadły. Naszą opowieść możemy snuć sami, lub naprzemiennie z innymi osobami, uzupełniając ją o różnorodne elementy i pobudzając wzajemnie swoją wyobraźnię.

Rebel, Story Cubes, PZ, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: https://go.rebel.pl/3Kk9Ozc

A skoro już o bajkach mowa, warto wspomnieć o innej grze nierozerwalnie z nimi związanej, jaką są Opowiadanki. To rodzinna zabawa, w której dobieramy bohaterów do zaprezentowanych bajek, obserwując, jak ich charakter oraz indywidualne cechy wpływają na kształt historii. Kotek to odważny rycerz, a może samotny muzykant? Wiewiórka to ciekawska wiedźma czy niezdarna wojowniczka kung-fu? Każda postać wnosi do bajki coś nowego, a próba przewidzenia tych skutków pobudza naszą wyobraźnię do intensywnej pracy. W ten sposób dziecko uczy się nie tylko przewidywania skutków własnych działań, ale też wzmacnia poczucie sprawczości, tak ważne w budowaniu pewności siebie.

Rebel, Gra Opowiadanki, PZ, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Opowiadanki"
Gra Opowiadanki, Rebel, PZ, 05.2022
Autor: materiały prasowe Link: Gra "Opowiadanki"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.