Buzia się nie zamyka? Gry dla małych i dużych gaduł

2021-07-09 15:09 Materiał sponsorowany

Co zrobić, gdy naszemu dziecku buzia się nie zamyka, a potok wychodzących przez nią słów zdaje się płynąć nieprzerwanie? Korzystać z okazji do przyglądania się jego mowie!

Rebel
Autor: materiały prasowe/Rebel Link: Rebel

Ostatnie miesiące były dość specyficzne, jeśli chodzi o sposoby komunikacji, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Ograniczenia w kontaktach z rodziną i rówieśnikami nie pozostają obojętne dla tego, w jaki sposób się wypowiadamy i czy zachowujemy poprawność językową. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt jeszcze przed powrotem naszych pociech do szkół. Możemy to robić podczas codziennych czynności, ale też w formie zabawy, korzystając ze słownych gier planszowych i ćwicząc praktyczne umiejętności językowe.

Opowiedz mi bajkę!

Gdy chcemy przyjrzeć się bliżej językowi, jakim posługuje się nasze dziecko, warto zachęcać je do opowiadania historii. Dzięki temu jesteśmy w stanie na bieżąco wyłapać ewentualne błędy i je skorygować, lub naturalnie podsunąć maluchowi nowe, pasujące słowa (których nauczy się szybciej dzięki kontekstowi). Tworzenie opowieści to również doskonały trening wyobraźni, a dla starszych okazja, by wypróbować różne style wypowiedzi.

Jeśli brak nam pomysłów lub mamy trudność z rozpoczęciem historii, warto spróbować Story Cubes. To tak zwane kości opowieści, stworzone specjalnie aby wspierać umiejętności narracyjne i stanowić inspirację. W podstawowym wariancie gry rzucamy sześcioma kostkami, które na ściankach mają wieloznaczne symbole, a następnie tworzymy historię w oparciu o te, które wylosowaliśmy. To od nas zależy, czy swoją bajkę będziemy snuć samodzielnie, czy też połączymy siły z innymi osobami, dopowiadając wspólnie kolejne zdania. Ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia!

Story_cubes
Autor: Rebel Link: Sprawdź

Co wymyślą inni?

Gdy porozumiewamy się z drugim człowiekiem, równie ważna jak sama treść (za którą odpowiada zasób słownictwa) jest skuteczność tworzonego przez nas komunikatu. Aby przekazać informację w odpowiedni sposób, musimy w pewnym sensie wczuć się w tok myślenia naszego odbiorcy i dostosować przekaz do niego. Ale jak się tego nauczyć? W tym miejscu na ratunek przychodzą nam wszelkiego rodzaju kalambury i gry skojarzeniowe.

Ciekawym wyzwaniem może być na przykład imprezowa gra Jednym słowem, w której będziemy musieli wymyślać hasła trafne, niepowtarzalne, no i oczywiście jednowyrazowe. Podczas zabawy losowane jest słowo, do którego przygotowujemy podpowiedzi w postaci skojarzeń: wspólnie jako drużyna, jednak indywidualnie, bo nie pokazując pozostałym swoich pomysłów. To, ile wskazówek ostatecznie trafi do odgadującego, zależy od liczby niepowtarzalnych haseł, które wymyślimy. Musimy zatem z jednej strony zwracać uwagę na to, co może naprowadzić tę konkretną osobę na wylosowane hasło, a z drugiej – spróbować odgadnąć, co mogą napisać na tabliczkach pozostali gracze. To doskonały trening kreatywności i posługiwania się synonimami.

Jednym słowem
Autor: Rebel Link: Sprawdź

Pojedynczo i w zespołach

Skoro już jesteśmy przy współpracy i odgadywaniu, co mógł mieć na myśli kolega z drużyny, warto wspomnieć o jednej z najpopularniejszej gier wykorzystujących ten element: Tajniakach. To zabawa łącząca kooperację (w ramach grupy) z rywalizacją (z przeciwnikami). Dwa zespoły rywalizują o to, która jako pierwsza odgadnie przypisany do niej zestaw haseł. Wyzwanie polega na tym, że wspomniane słowa ukryte są na planszy pod postacią wieloznacznych wyrazów. Tylko kapitanowie wiedzą, które z nich przypisane są do poszczególnych drużyn. Ich zadaniem jest przygotowywanie zwięzłych podpowiedzi, które mają naprowadzić grupę na odpowiednie karty.

Klasyczna odsłona Tajniaków jest rekomendowana od 14. roku życia (choć wiele zależy od zasobu słownictwa dziecka, zwłaszcza jeśli ma być ono tylko członkiem drużyny, a nie kapitanem), jednak niedawno pojawiła się na rynku specjalna wersja dla najmłodszych, oparta o najbardziej znane animacje Disneya. Oprócz słów, znajdują się w niej kadry z bajek, które dodatkowo pomogą w budowaniu skojarzeń i zachęcają dzieci do aktywnego uczestnictwa w zabawie.

Tajniacy
Autor: Rebel Link: Sprawdź
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.