5 korzyści zdrowotnych wynikających z grania w planszówki

2021-04-27 8:53 Materiał sponsorowany

Planszówkowe szaleństwo trwa w najlepsze. Rozrywka, która do tej pory była zarezerwowana niemal wyłącznie dla najmłodszych, dziś króluje na stołach różnych osób, niezależnie od wieku i zainteresowań. Grają rodziny z dziećmi, nastolatkowie w swoich grupach rówieśniczych, młodzi dorośli ze znajomymi, a także seniorzy. Z czego wynika tak wielka popularność gier planszowych? Czy to po prostu doskonała zabawa, a może jednak coś więcej?

Korzyści dla zdrowia
Autor: Rebel

Prawda jest taka, że spędzanie czasu przy wspólnej planszy niesie za sobą szereg nieoczywistych korzyści, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, relacje, a w dłuższej perspektywie także zdrowie.

Spis treści

  1. Redukcja stresu
  2. Budowanie więzi z najbliższymi
  3. Odpoczynek dla oczu
  4. Poprawa zdolności poznawczych
  5. Poczucie satysfakcji

Redukcja stresu

Nie ma co ukrywać – gry planszowe, zarówno te klasyczne, jak i nowoczesne, są tworzone jako narzędzie do zabawy. Do planszy zasiadamy, by rozładować towarzyszące nam zwykle napięcie i stres. Dobra gra potrafi zaangażować użytkowników na tyle, że zapomną oni o problemach dnia codziennego, a endorfiny, które towarzyszą nie tylko wygranej, ale też samej wspólnej zabawie, pozwolą się odprężyć. Taka przerwa w gonitwie myśli sprawi, że łatwiej będzie nam stawiać czoła kolejnym wyzwaniom i pozwoli nabrać do nich odpowiedniego dystansu.

Choć planszówki same w sobie są doskonałą rozrywką, możemy świadomie wybierać te, które przyniosą nam jeszcze więcej zabawy. Jedną z takich propozycji jest Jungle Speed – szalona gra oparta na spostrzegawczości, która nie tylko całkowicie nas pochłonie, ale też wypełni nasz dom radosnym śmiechem. Jej zasady są proste: każdy z uczestników będzie kolejno wykładał przed siebie kartę z jakimś symbolem. W momencie, w którym na stole pojawią się dwa identyczne obrazki, ich właściciele zaczynają pojedynek: muszą jak najszybciej złapać totem, który znajduje się na środku stołu. Kto pierwszy ten lepszy, choć trzeba pamiętać, że pomyłki będą surowo karane!

Budowanie więzi z najbliższymi

Gry planszowe to z natury rozrywka społeczna, a więc taka, którą podejmujemy wspólnie z innymi ludźmi. Poza nielicznymi wyjątkami, do większości zabaw tego typu potrzeba przynajmniej dwóch osób, a wiele z nich pozwala bawić się w naprawdę dużym gronie. Co więcej, nie jest to bierne spędzanie czasu razem, jak na przykład wspólne oglądanie telewizji. Gry planszowe z założenia są interakcyjne, a więc zapewniają nam rzeczywisty kontakt z pozostałymi uczestnikami zabawy. Pozwalają nam lepiej się poznać, zrozumieć swoje reakcje i wzmocnić łączącą nas więź.

Jeśli szukasz planszówki która przyniesie jak najwięcej społecznych korzyści, skieruj swoje kroki do kategorii z grami imprezowymi. Prym wśród nich wiodą wszelkie wariacje na temat kalamburów, które nie tylko łączą współpracę (w ramach grupy) z rywalizacją (z drugą drużyną), ale też pozwalają uczestnikom jeszcze lepiej się poznać. Za przykład mogą nam posłużyć gry z serii Time’s Up!, w których będziemy starali się przekazać hasło pozostałym zawodnikom: najpierw je omawiając, potem podając skojarzenie, a następnie wyłącznie pokazując. To ciekawa, społeczna zabawa, w której będziemy musieli wczuć się w tok myślenia pozostałych graczy, a przy okazji poćwiczymy kreatywność i niebanalną komunikację.

Odpoczynek dla oczu

Jedną z oczywistych korzyści zdrowotnych, jaką niesie zabawa z grami planszowymi, jest chwila relaksu dla naszego wzroku. To kluczowe zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy większość naszego dnia spędzamy wpatrując się w rozmaite ekrany, które nie tylko emitują niekorzystne światło, ale też zwykle znajdują się bardzo blisko naszych oczu. Planszówki są zatem ciekawą alternatywą ze względu na swój analogowy charakter oraz kombinację elementów znajdujących się w różnych odległościach naszego pola widzenia.

Jeśli masz w swoim otoczeniu osoby, które uwielbiają gry komputerowe i za nic nie przemawiają do nich powyższe argumenty, możesz spróbować sięgnąć po planszówki inspirowane właśnie cyfrowymi zabawami. Takie tytuły nawiązują bezpośrednio do znanych światów, zapraszając graczy do odkrywania ich z zupełnie nowej strony. Właśnie z taką myślą została stworzona gra Small World of Warcraft, która niezwykle zręcznie łączy popularną grę rodzinną z postaciami i przedmiotami znanymi z komputerowego Warcrafta. W rezultacie otrzymaliśmy satysfakcjonującą i uniwersalną planszówkę opartą o przejmowanie kontroli nad kolejnymi fragmentami planszy.

Poprawa zdolności poznawczych

Zabawa zabawą, ale gry planszowe mogą stanowić również nie lada trening dla naszych umysłów, który przyniesie korzyści niezależnie od naszego wieku. Dla dzieci będzie to doskonała okazja do rozwinięcia kluczowych zdolności poznawczych takich jak koncentracja, zapamiętywanie czy refleks. Z kolei w przypadku starszych osób gry planszowe mogą posłużyć jako narzędzie w prewencji zaburzeń pamięci. Utrzymanie mózgu w dobrej kondycji jest bardzo ważne, a gry pozwalają pracować nad tym w przyjemnej atmosferze.

Aby pobudzić nasze umysły do działania, doskonale sprawdzą się gry karciane takie jak Cortex. To niepozorne pudełko kryje prawdziwą salę gimnastyczną dla naszych mózgów! Wewnątrz znajdziemy karty z rozmaitymi zadaniami takimi jak puzzle, łamigłówki czy zapamiętywanki. Gdy na stole pojawia się zagadka, uczestnicy muszą jak najszybciej ją rozwiązać. Osoba, która zna odpowiedź, przykrywa kartę ręką i podaje rozwiązanie. W ten sposób ćwiczymy też nasz refleks i spostrzegawczość!

Poczucie satysfakcji

Gdy porzucimy myśli o chińczyku i innych klasycznych grach, w których nasze zadanie sprowadza się do rzutu kością i przesunięciu pionka o odpowiednią liczbę pól, otworzy się przed nami niezwykle bogaty świat nowoczesnych planszówek. W wielu z nich uczestnicy mają wpływ na przebieg rozgrywki, a podejmowane przez nich decyzje przekładają się bezpośrednio na ostateczny wynik. Takie gry budują w nas pewność siebie i poczucie sprawczości, a także przynoszą satysfakcję – nie tylko z wygranej, ale też z efektów naszej umysłowej pracy.

Ciekawą kategorią satysfakcjonujących gier są te, które opierają się na współpracy, jak na przykład Zakazana Pustynia. Podczas zabawy wcielamy się w badaczy, którzy utknęli w samym centrum burzy piaskowej. Naszym celem jest w określonym czasie znaleźć części samolotu, a następnie uciec z planszy. Wygrać możemy wyłącznie wszyscy razem, a żeby tego dokonać, musimy mądrze rozdzielać zadania i odpowiednio wykorzystywać umiejętności poszczególnych graczy. Dodatkowo w grze możemy modyfikować poziom trudności, aby zawsze stanowiła dla nas satysfakcjonujące i ciekawe wyzwanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE