Endometrioza odebrała Magdzie cały okres dojrzewania. "8 lat czekałam na diagnozę"

2022-06-17 11:00

Tym razem w Gadaj Zdrów Filip Rudanacja spotyka się z Magdą, która od wielu lat zmaga się z endometriozą, oraz dr. n. med. Mikołajem Karmowskim. Nasi goście opowiedzą o endometriozie - chorobie, która dotyka ok. 300 mln kobiet na całym świecie, w tym 2 mln w samej Polsce. Na czym polega ta choroba? Jak wygląda życie z endometriozą? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w nowym Gadaj Zdrów.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 5 endometrioza

Endometrioza, czyli wędrująca śluzówka macicy to po prostu rozrost błony śluzowej macicy na inne organy, np.: jelito, czy pęcherz. Jak podkreśla dr n. med. Mikołaj Karmowski “jest to ciężka choroba, która ma objawy nie tylko fizyczne, ale i psychiczne”. Często już w okresie nastoletnim prowadzi do alienacji z powodu bólu.

Endometriozę można łatwo zdiagnozować, tylko trzeba wiedzieć gdzie i jak szukać. Do jej diagnozy wystarcza zwykłe USG. Endometrioza sama w sobie rakiem nie jest, chociaż daje “nowotworowe” nacieki. Jej leczenie może być farmakologiczne lub operacyjne. Endometrioza występuje głównie u kobiet w wieku rozrodczym i jest jedną z głównych przyczyn niepłodności.

O tym, jak wygląda życie z endometriozą i jakie trudności napotykają cierpiące na nią kobiety,, w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów.