Co lepiej odchudza: interwały czy trening kardio?

2018-11-30 13:54

Zarówno interwały, jak i trening kardio to formy wysiłku polecane osobom odchudzającym się. Jednak pod względem szybkości, z jaką spalana jest tkanka tłuszczowa, trening interwałowy ma sporą przewagę nad ćwiczeniami kardio. Sprawdź, czym różnią się te dwa rodzaje treningu i jak ćwiczyć, aby uzyskać najlepsze efekty w odchudzaniu.

Co lepiej odchudza: interwały czy trening kardio?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Trening interwałowy – dlaczego odchudza lepiej niż kardio?
  2. Trening interwałowy a kardio - różnice
  3. Trening kardio – czy zupełnie z niego zrezygnować?
Co lepiej odchudza: interwały czy trening kardio?
Autor: thinkstockphotos.com Łatwiej schudniesz trenując interwały, ale pod warunkiem, że jesteś w niezłej kondycji. Osoby początkujące powinny zacząć od treningów kardio.

Chcesz schudnąć i zastanawiasz się, który rodzaj treningu wybrać: interwały czy kardio? Jeśli zależy ci na bardzo szybkich efektach, a przy tym masz mało czasu na ćwiczenia – wybierz trening interwałowy. Wśród wszystkich rodzajów treningów jest to najskuteczniejszy sposób na utratę niechcianych kilogramów.

Trening interwałowy – dlaczego odchudza lepiej niż kardio?

Do niedawna sądzono, że najlepszy sposób na redukcję tkanki tłuszczowej to długi, jednostajny wysiłek o umiarkowanym natężeniu. Ten pogląd to jednak przeszłość – naukowcy we współpracy z doświadczonymi sportowcami dowiedli, że trenując interwałowo można spalić tkankę tłuszczową nawet 3 razy szybciej niż wykonując tradycyjne ćwiczenia kardio, i to przy mniejszych nakładach energii. Dlaczego tak jest?

Decydujący wpływ ma tu nie szybkość, z jaką spalana jest tkanka tłuszczowa w czasie treningu, lecz procesy zachodzące w organizmie przez kilka-kilkanaście godzin po wysiłku. Ponieważ interwały to ekstremalnie wyczerpujący trening, który angażuje 80% mięśni ciała (dla porównania, umiarkowany wysiłek kardio tylko 40%), organizm wymaga długiego okresu regeneracji. Aby powrócić do formy sprzed treningu, konieczne staje się dostarczenie dużych ilości tlenu biorącego udział w procesach odbudowy. Energia do tych procesów pobierana jest z tłuszczu. Stąd tak duża skuteczność interwałów w spalaniu tkanki tłuszczowej nawet do 24 godzin po treningu. Niezależnie od tego czy śpimy, leżymy na kanapie czy jedziemy samochodem – dzięki interwałom chudniemy przez długi czas także w spoczynku.

Czytaj też: Trening interwałowy bieganie [PLAN TRENINGOWY]

Czytaj też: Trening interwałowy na rowerze [PLAN TRENINGOWY]

Czytaj też: Trening interwałowy na siłowni [PLAN TRENINGOWY]

Trening interwałowy a kardio - różnice

Gdy porównamy interwały do treningu kardio okaże się, że w przypadku tego drugiego proces regeneracji i związane z tym zjawisko spalania tłuszczu zachodzi w dużo mniejszym stopniu. Ponadto, żeby odnieść długofalowe korzyści z treningu aerobowego (kardio) należy ćwiczyć codziennie minimum 30-40 minut. W przypadku interwałów wystarczą jedynie 3 treningi tygodniowo po 25 minut, żeby uzyskać zadowalające efekty. Jest to więc znaczna oszczędność czasu przy maksymalnej skuteczności w odchudzaniu.

Dodatkową zaletą treningu interwałowego jest fakt, że pomaga on w spalaniu tłuszczu z okolic, gdzie jest go najwięcej i najtrudniej się go pozbyć, czyli brzucha, bioder i ud. Dlatego interwały powinny wprowadzić do swoich planów treningowych osoby, którym zależy na szczupłym, płaskim brzuchu oraz kobiety chcące zmniejszyć obwód swoich ud i bioder. Taki trening sprawdzi się lepiej niż np. brzuszki, przysiady czy wykroki, które spowodują wzmocnienie mięśni, ale nie zredukują tłuszczu.

Warto dodać, że w przeciwieństwie do treningu kardio, interwały nie powodują spalania tkanki mięśniowej. Dzięki bardzo krótkim sesjom treningowym, ubytki w mięśniach są minimalne. Jest to szczególnie istotne dla osób, które chcą schudnąć, a jednocześnie wyrzeźbić i ujędrnić ciało.

Czytaj też: Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć?

Polecamy
jesz co lubisz sport

Autor: Time S.A

Nie pozwól, by Twój trening poszedł na marne. Wybierz dietę Dla Aktywnych od JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie. Ciesz się menu dobranym do Twoich indywidualnych potrzeb i uprawianego sportu. Wysmuklij sylwetkę i utrzymaj efekt na dłużej.

Trening kardio – czy zupełnie z niego zrezygnować?

Mogłoby się wydawać, że trening kardio przegrywa z interwałami na wszystkich polach i w związku z tym jest bezużyteczny dla osób odchudzających się. Jest to nieprawda. Interwały są dużo skuteczniejsze, ale trzeba pamiętać, że nie nadają się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem i nie mają kondycji. Trening interwałowy to znaczny wydatek energetyczny dla organizmu i jeśli nie jesteśmy do niego przyzwyczajeni, skutki takiej wyczerpującej sesji mogą być dla nas fatalne – bolesne zakwasy, ekstremalne zmęczenie, wyczerpanie i brak motywacji do dalszych treningów.

Z tego powodu osoby początkujące powinny zacząć odchudzanie od treningu kardio, a dopiero potem przejść do interwałów. Dzięki temu przygotują swój organizm do zwiększonego wysiłku, zminimalizują też ryzyko przetrenowania. Można na przykład przez 4 pierwsze tygodnie stosować umiarkowane ćwiczenia aerobowe (przynajmniej 4 razy w tygodniu po 30 minut), po czym powoli zacząć wprowadzać interwały.

Trzeba także pamiętać, że osoby starsze, otyłe, mające problemy z sercem, które chcą schudnąć również powinny postawić na ćwiczenia kardio, ponieważ trening na poziomie 90-100% wydolności może być zbyt obciążający dla ich organizmu.