Zoxin-med

1 ml szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu. Preparat zawiera czerwień koszenilową.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Zoxin-med tuba 100 ml, szampon leczniczy

Ketoconazole

32.05 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazolu, lek przeciwgrzybiczy w postaci szamponu. Hamuje biosyntezę ergosterolu, w błonie komórkowej grzyba, co powoduje zmianę jej przepuszczalności i obumarcie komórki. Działa na dermatofity (rodzaj Microsporum, Trichophyton, Epidermophyton), drożdżaki (Candida spp., Cryptococcus neoformans, Malassezia, Pityrosporum ovale i Pityrosporum orbiculare) i grzyby dimorficzne (rodzaj Coccidioides, Histoplasma, Paracoccidioides). Po zastosowaniu szamponu stwierdzono ustępowanie łupieżu i świądu oraz obserwowano znaczne zmniejszenie liczby grzybów z rodzaju Pityrosporum. Po podaniu powierzchniowym na skórę wchłanianie ketokonazolu jest minimalne.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Na zwilżone wodą włosy i skórę nanieść odpowiednią ilość szamponu leczniczego, rozmasować do utworzenia się piany. Spłukać po około 5 min. W łupieżu skóry głowy i łojotokowym zapaleniu skóry: leczniczo - 2 razy w tygodniu przez 2-4 tygodni; profilaktycznie raz na 2 tygodnie. W łupieżu pstrym: leczniczo - raz na dobę przez 5 dni; profilaktycznie - przed okresem letnim raz na dobę przez kolejne 3 dni. Włosy można umyć wstępnie zwykłym szamponem.

Wskazania

Profilaktyka i leczenie miejscowych zakażeń grzybiczych skóry, wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia w łupieżu skóry głowy, w łojotokowym zapaleniu skóry, w łupieżu pstrym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketokonazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci. Jeśli wystąpią reakcje nadwrażliwości objawiające się m.in. zaczerwienieniem oraz swędzeniem skóry w miejscu kontaktu z szamponem, należy zaprzestać stosowania preparatu. Łojotokowemu zapaleniu skóry i łupieżowi często towarzyszy zwiększone wypadanie włosów. Mogą wystąpić przypadki nasilonego wypadania włosów podczas stosowania preparatu. Chronić oczy przed kontaktem z preparatem, gdyż może wystąpić podrażnienie oka. Jeśli preparat dostanie się do oczu, należy przemyć dużą ilością wody. W przypadku uprzedniego długotrwałego miejscowego leczenia kortykosteroidami, w celu uniknięcia nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania (efekt „odbicia”), wskazane jest stopniowe (w ciągu 2-3 tyg.) wycofywanie leczenia kortykosteroidami. Lek można stosować po upływie 2 tyg. od zakończenia miejscowego leczenia kortykosteroidami. Zbyt szybkie odstawianie kortykosteroidów może powodować zaczerwienienie i swędzenie skóry. Preparat zawiera czerwień koszelinową, która może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe swędzenie, pieczenie, kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie, przetłuszczenie lub przesuszenie włosów. Bardzo rzadko: zmiana koloru włosów, przede wszystkim uszkodzenie i siwienie włosów.

Ciąża i laktacja

W ciąży i okresie karmienia piersią preparat może być stosowany w zdecydowanej konieczności (nie stwierdzono przenikania ketokonazolu do płynów ustrojowych, nawet po długotrwałym, zewnętrznym stosowaniu szamponu).

Uwagi

Nie obserwowano niekorzystnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Zoxin-med, cena 100% 32.05 zł

Preparat zawiera substancję: Ketoconazole

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."