Zatoxin® Rinse

Chlorek sodu, dwuwęglan sodu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Zatoxin® Rinse zestaw uzupełniający (30 saszetek), proszek do sporz. roztw. do irygacji 16.5 zł 2019-04-05

Działanie

Wyrób medyczny służący do oczyszczania, przepłukiwania i udrażniania nosa oraz zatok przynosowych. Zawiera roztwór chlorku sodu i dwuwęglanu sodu, który pozwala na dokładne oczyszczenie nosa i zatok z zalegającej wydzieliny, alergenów oraz patogenów, tym samym ograniczając gromadzenie się czynników, które mogą powodować infekcje. Dwuwęglan sodu zapewnia odpowiednie, lekko zasadowe pH roztworu, rozrzedza gęstą wydzielinę i sprzyja szybszemu usuwaniu zanieczyszczeń z jamy nosowej. Preparat nawilża suchą i podrażnioną błonę śluzową nosa i zatok. Zastosowanie hipertonicznego roztworu dodatkowo zmniejsza obrzęk błony śluzowej i uczucie ucisku w zatokach, ułatwiając oddychanie i usuwanie wydzieliny na zewnątrz.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 4. rż. (dzieci mogą stosować zestaw jedynie pod nadzorem osoby dorosłej). W przypadku zapalenia zatok przynosowych, w nieżycie nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok oraz profilaktycznie, w celu zachowania higieny nosa i zatok: rozpuścić 1 saszetkę w 240 ml przegotowanej wody o temperaturze ciała, co pozwala przygotować izotoniczny roztwór do irygacji. W razie potrzeby, w przypadku silnych objawów takich jak np.uciążliwe uczucie zatkanego nosa: rozpuścić 2 saszetki w 240 ml przegotowanej wody o temperaturze ciała, co pozwala przygotować hipertoniczny roztwór do irygacji. Do przeprowadzenia płukania u osoby dorosłej należy użyć 120 ml roztworu na każdy otwór nosowy. W przypadku przeprowadzania płukania u dzieci należy użyć 60 ml roztworu na każdy otwór nosowy. Pozostałą część niewykorzystanego roztworu należy wylać. Płukanie nosa przeprowadzać 1-2 razy dziennie lub według wskazań lekarza, profilaktycznie stosować 2-3 razy w tygodniu.

Wskazania

Zestaw do płukania nosa i zatok zaleca się stosować: w zapaleniu zatok przynosowych; nieżycie nosa różnego pochodzenia; przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok; profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość (alergia) na którykolwiek ze składników preparatu. Całkowita blokada nosa uniemożliwiająca wydostanie się roztworu. Nie stosować: u osób, u których występuje poważne krwawienie z nosa; u osób z zaburzeniami równowagi; w przypadku otwartych ran w obrębie nosa, zwłaszcza mokrych, nie zagojonych ran po zabiegach chirurgicznych; w infekcjach ucha spowodowanych przez np. zapalenie ucha, lub zatkanie ucha spowodowane przez zalegającą woskowinę. W przypadku przebytej operacji ucha, przed użyciem należy skontaktować się z lekarzem.

Środki ostrożności

Nie należy wychodzić na zewnątrz (przy temperaturze poniżej 19st.C) przez 1h po płukaniu nosa i zatok. Płukanie należy przeprowadzić najpóźniej na 1h przed snem. Po przeprowadzeniu płukania, zwłaszcza roztworem hipertonicznym w obrębie jamy nosowej może wystąpić delikatne uczucie pieczenia. W celu zachowania higieny i uniknięcia przeniesienia infekcji zalecane jest stosowanie jednej butelki przez jedną osobę.

Ciąża i laktacja

Zestaw do płukania nosa i zatok jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Uwagi

Preparat nie wpływa negatywnie na prowadzenie pojazdów i urządzeń mechanicznych.

Cena

Zatoxin® Rinse , cena 100% 16.5 zł

Preparat zawiera substancję:

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."