Zaditen®

1 ml kropli do oczu zawiera 0,25 mg ketotifenu w postaci wodorofumaranu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Zaditen® but. 5 ml, krople do oczu, roztw.

Ketotifen

37.99 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwalergiczny, antagonista receptora histaminowego H1, w postaci preparatu okulistycznego. Hamuje uwalnianie mediatorów (m.in. histaminy, leukotrienów, prostaglandyn oraz PAF) z komórek związanych bezpośrednio z reakcjami alergicznymi typu I (komórki tuczne, granulocyty kwasochłonne, zasadochłonne i obojętnochłonne). Zmniejsza chemotaksję, aktywację i degranulację granulocytów kwasochłonnych. Ketotifen podany do worka spojówkowego praktycznie nie przenika do krwiobiegu.

Dawkowanie

Dorośli, osoby w podeszłym wieku oraz dzieci >3 lat: 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności u dzieci Sposób podania. Zaleca się delikatne zamknięcie powieki i uciśnięcie przewodu nosowo-łzowego po wkropleniu, aby ograniczyć wchłanianie leku do krwiobiegu. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 5-minutowej przerwy.

Wskazania

Leczenie objawowe sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Krople zawierają chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu oraz może odkładać się w miękkich soczewkach kontaktowych (i powodować ich zabarwienie) - przed zastosowaniem leku należy zdjąć soczewki; ponownie można je założyć nie wcześniej niż po 15 min od podania leku.

Niepożądane działanie

Często: podrażnienie oka, ból oka, punktowate zapalenie rogówki, punktowate ubytki nabłonka rogówki. Niezbyt często: zaburzenia widzenia (w trakcie podawania leku), suche oko, zaburzenia funkcji powiek, zapalenie spojówek, światłowstręt, wylewy podspojówkowe, ból głowy, senność, suchość w ustach, wysypka, egzema, pokrzywka, nadwrażliwość. Po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano następujące działania niepożądane (częstość nieznana): reakcje nadwrażliwości, w tym miejscowe reakcje alergiczne (najczęściej kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk w obrębie gałki ocznej, obrzęk i świąd powiek), ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, w tym obrzęk twarzy (w niektórych przypadkach połączony z kontaktowym zapaleniem skóry) oraz zaostrzenie występujących wcześniej stanów alergicznych, takich jak astma i egzema.

Ciąża i laktacja

Brak odpowiednich badań dotyczących stosowania preparatu w okresie ciąży. Stężenia ogólnoustrojowe leku po podaniu do worka spojówkowego są dużo mniejsze niż po podaniu doustnym. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania preparatu kobietom w ciąży. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Pacjenci, u których po podaniu preparatu wystąpią zaburzenia widzenia lub senność nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje

Stosowany doustnie ketotifen może nasilać działanie leków hamujących czynność OUN, leków przeciwhistaminowych oraz alkoholu - nie obserwowano takiego działania po podaniu ketotifenu w postaci kropli do oczu, nie można go jednak wykluczyć.

Cena

Zaditen®, cena 100% 37.99 zł

Preparat zawiera substancję: Ketotifen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."