Xylometazolin WZF 0,1%

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg lub 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Xylometazolin WZF 0,1% but. 10 ml, krople do nosa, roztw.

Xylometazoline hydrochloride

6.65 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym. Pobudza bezpośrednio receptory α-adrenergiczne. Preparat stosowany na błonę śluzową nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, zmniejsza ilość wydzieliny. Działanie ksylometazoliny rozpoczyna się po 5-10 min i utrzymuje przez 10 h. Zwykle nie ulega wchłonięciu w ilościach istotnych klinicznie i nie wywiera działań ogólnoustrojowych.

Dawkowanie

Donosowo. Roztwór 0,05 %. Dzieci w wieku od 2-12 lat: 1-2 krople roztworu do każdego otworu nosowego 1-2 razy na dobę, co 8-10 h. Roztwór 0,1%. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 2-3 krople roztworu do każdego otworu nosowego co 8-10 h. Nie podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Nie stosować dłużej niż 3-5 dni.

Wskazania

Leczenie pomocnicze: ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, ostrego zapalenia ucha środkowego - w celu udrożnienia trąbki słuchowej. Krople 0,05 % są wskazane do stosowania u dzieci w wieku 2-12 lat, krople 0,1 % są wskazane do stosowania u dzieci w wieku powyżej 12 lat i dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Nie stosować u pacjentów po usunięciu przysadki lub po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej.

Środki ostrożności

Nie należy stosować u pacjentów z przewlekłym lub naczynioruchowym zapaleniem błony śluzowej nosa. Podawać ze szczególną ostrożnością u pacjentów z nadwrażliwością na substancje adrenomimetyczne, objawiającą się bezsennością, zawrotami głowy, drżeniem, zaburzeniami rytmu serca i podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową i innymi chorobami układu krążenia, cukrzycą, jaskrą z zamkniętym kątem, z rozrostem gruczołu krokowego, z nadczynnością tarczycy. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane, zwłaszcza u dzieci oraz u osób w podeszłym wieku. Krople 0,05% są przeznaczone dla dzieci w wieku od 2 lat. Nie należy stosować u dzieci młodszych. U małych dzieci może wystąpić pobudzenie lub trudności w zasypianiu; jeżeli wystąpią tego typu objawy, należy przerwać stosowanie preparatu. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, lek może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy, duszność, ból głowy, senność, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego (zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia), nudności, osłabienie, zmęczenie. Miejscowe: może wystąpić podrażnienie błony śluzowej nosa, suchość błony śluzowej nosa, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kichanie. Stosowanie preparatu przez okres dłuższy niż zalecany może doprowadzić do wtórnego polekowego zapalenia błony śluzowej nosa.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w okresie ciąży. Nie ma danych dotyczących przenikania ksylometazoliny do mleka kobiecego. Należy zachować ostrożność w przypadku zalecania preparatu kobietom karmiącym piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli jest stosowany w zalecanych dawkach i przez krótki okres. W przypadku stosowania długotrwałego lub w dużych dawkach mogą wystąpić działania niepożądane ze strony układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego.

Interakcje

Preparatu nie należy podawać w czasie leczenia inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Unikać jednoczesnego stosowania preparatu z innymi lekami sympatykomimetycznymi (np. efedryna, pseudoefedryna) ze względu na sumowanie się działania.

Cena

Xylometazolin WZF 0,1%, cena 100% 6.65 zł

Preparat zawiera substancję: Xylometazoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."