Xylometazolin Vibrocil

1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Xylometazolin Vibrocil but. 10 ml, krople do nosa, roztw.

Xylometazoline hydrochloride

6.99 zł 2019-04-05

Działanie

Ksylometazolina jest sympatykomimetykiem działającym na receptory alfa-adrenergicze w błonie śluzowej nosa. Podana donosowo zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa oraz sąsiadującej części gardła. Zmniejsza również objawy związane z nadmiernym wydzielaniem śluzu i ułatwia odpływ zablokowanej wydzieliny. Zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa umożliwia łatwiejsze oddychanie pacjentom, u których występuje uczucie zatkania nosa. Działanie leku rozpoczyna się w ciągu 2 min. po podaniu i utrzymuje się do 12 h (np. przez całą noc). Preparat nie zaburza czynności rzęsek. Podłoże zawiera składniki wykazujące działanie nawilżające, co zapobiega wysychaniu i podrażnieniu błony śluzowej nosa. Po donosowym podaniu ksylometazoliny jej stężenie w osoczu było bardzo małe i znajdowało się blisko granicy wykrywalności.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 2-4 krople roztworu do każdego otworu nosowego 3 razy na dobę. Nie należy stosować więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Zaleca się, aby ostatnią dawkę preparatu przyjąć bezpośrednio przed pójściem spać. Preparatu nie należy stosować dłużej niż przez 10 kolejnych dni; dłuższe lub zbyt częste stosowanie może spowodować nawrót objawów i (lub) zanik błony śluzowej nosa. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Lek ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Preparat ułatwia wziernikowanie nosa. Jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u pacjentów po zabiegach chirurgicznych prowadzonych drogą przeznosową, np. przezklinowe usunięcie przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa.

Środki ostrożności

Lek, tak jak inne sympatykomimetyki, należy podawać ze szczególną ostrożnością pacjentom z nadwrażliwością na substancje adrenomimetyczne, objawiającą się bezsennością, drżeniem, zawrotami głowy, zaburzeniami rytmu serca i podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Należy stosować ostrożnie: u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia; u pacjentów z nadczynnością tarczycy, cukrzycą, guzem chromochłonnym; u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego; u pacjentów stosujących inhibitory MAO obecnie lub w ciągu ostatnich 2 tygodni. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie błony śluzowej.

Niepożądane działanie

Często: ból głowy, suchość błony śluzowej nosa, uczucie dyskomfortu w nosie, pieczenie, nudności, pieczenie w miejscu podania. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, wysypka, świąd), przemijające zaburzenia widzenia, nieregularne bicie serca, zwiększona częstość bicia serca.

Ciąża i laktacja

W związku z potencjalnym, ogólnoustrojowym działaniem obkurczającym naczynia zaleca się zachować ostrożność i nie stosować preparatu w czasie ciąży. Nie wiadomo, czy ksylometazolina przenika do mleka kobiecego, dlatego należy zachować ostrożność w przypadku zalecania leku kobietom karmiącym piersią. W okresie karmienia piersią lek może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Brak wystarczających danych dotyczących wpływu leku na płodność oraz brak danych z badań na zwierzętach. Ze względu na bardzo małą ekspozycję ogólnoustrojową na chlorowodorek ksylometazoliny jego wpływ na płodność jest bardzo mało prawdopodobny.

Uwagi

W celu uniknięcia szerzenia się zakażenia opakowanie preparatu powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta. Lek stosowany w zalecanych dawkach nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ksylometazolina może nasilać działanie inhibitorów MAO i może wywoływać przełom nadciśnieniowy. Nie zaleca się stosowania ksylometazoliny u pacjentów, którzy przyjmują obecnie inhibitory MAO lub przyjmowali takie leki w ciągu ostatnich 2 tygodni. Stosowanie trój- lub czteropierścieniowych leków przeciwdepresyjnych jednocześnie z lekami sympatykomimetycznymi może prowadzić do zwiększenia sympatykomimetycznego działania ksylometazoliny i dlatego nie jest zalecane.

Cena

Xylometazolin Vibrocil, cena 100% 6.99 zł

Preparat zawiera substancję: Xylometazoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."