Xylogel® 0,1%

1 g żelu zawiera 0,5 mg lub 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Xylogel® 0,1% but. 10 g z pompką dozującą, żel do nosa

Xylometazoline hydrochloride

14.19 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym. Pobudza bezpośrednio receptory α-adrenergiczne. Zastosowany na błonę śluzową nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, zmniejsza ilość wydzieliny. Preparat w postaci żelu umożliwia nawilżenie błony śluzowej nosa, a także zapobiega ściekaniu na dno jamy nosowej i do gardła. Działanie rozpoczyna się po 5-10 min i utrzymuje się przez 10 h. Preparat podany na błonę śluzową nosa powoduje miejscowe obkurczenie naczyń krwionośnych. Zwykle nie ulega wchłonięciu w ilościach istotnych klinicznie i nie wywiera działania ogólnoustrojowego.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 dawka żelu 0,1% do każdego otworu nosowego, co 8-10 h. Dzieci 3-12 lat: 1 dawka żelu 0,05% do każdego otworu nosowego, co 8-10 h. Preparatów nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Wskazania

Leczenie pomocnicze: ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz ostrego zapalenia ucha środkowego - w celu udrożnienia trąbki słuchowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u pacjentów po usunięciu przysadki lub innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa.

Środki ostrożności

Nie należy stosować preparatu u pacjentów z przewlekłym lub naczynioruchowym zapaleniem błony śluzowej nosa, gdyż mają oni tendencję do stosowania go dłużej niż przez 5 dni. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancje adrenomimetyczne, objawiającą się bezsennością, zawrotami głowy, drżeniem, zaburzeniami rytmu serca i podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową i innymi chorobami układu krążenia, cukrzycą, jaskrą z zamkniętym kątem, rozrostem gruczołu krokowego lub nadczynnością tarczycy. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane, zwłaszcza u dzieci oraz u osób w podeszłym wieku. Preparatu nie należy podawać w czasie leczenia inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, preparat może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa. Preparatu o stężeniu 0,05% nie należy stosować u dzieci poniżej 3 lat, a preparatu o stężeniu 0,1% u dzieci poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: kołatanie serca, tachykardia, zwiększenie ciśnienia tętniczego (zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia), ból głowy, senność, zaburzenia widzenia, kichanie, nudności, osłabienie, zmęczenie, reakcje alergiczne (duszność, obrzęk naczynioruchowy). Stosowanie preparatu przez okres dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może doprowadzić do wtórnego polekowego zapalenia błony śluzowej nosa. Ponadto może wystąpić suchość błony śluzowej nosa, podrażnienie błony śluzowej nosa, uczucie pieczenia w nosie i gardle.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w ciąży. Ze względu na brak danych dotyczących przenikania ksylometazoliny do mleka kobiecego, należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu, jeśli jest stosowany w zalecanych dawkach i przez krótki okres. W przypadku stosowania długotrwałego lub w dużych dawkach mogą wystąpić działania niepożądane ze strony układu krążenia lub OUN.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi lekami sympatykomimetycznymi (np. efedryną, pseudoefedryną) ze względu na sumowanie się ich działania. Nie stosować podczas leczenia trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i inhibitorami MAO.

Cena

Xylogel® 0,1%, cena 100% 14.19 zł

Preparat zawiera substancję: Xylometazoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."