Xylodex 0,05% regeneracja

1 ml roztworu zawiera 0,50 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 50,0 mg deksopantenolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Xylodex 0,05% regeneracja 1 but. 10 ml, aerozol do nosa, roztw.

Dexpanthenol,

Xylometazoline hydrochloride

17.22 zł 2019-04-05

Działanie

Chlorowodorek ksylometazoliny ma działanie sympatykomimetyczne, działa głównie na receptory α-adrenergiczne. Jest lekiem obkurczającym naczynia krwionośne nosa, w wyniku czego zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. Zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa ułatwia oddychanie przez nos pacjentom, u których występują objawy niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia i po przebytej operacji nosa. Działanie rozpoczyna się w ciągu kilku minut po podaniu. Deksopantenol jest pochodną alkoholową kwasu pantotenowego, należącą do grupy witamin B. Po przemianie w organizmie w główny składnik koenzymu A, bierze udział w procesach metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Jest niezbędny do prawidłowego wzrostu, czynności układu nerwowego, regeneracji skóry i nabłonków. Bierze udział w wydzielaniu acetylocholiny i hormonów kory nadnerczy. Wpływa również na wzrost włosów i paznokci oraz przyspiesza gojenie się ran.

Dawkowanie

Donosowo. Dzieci w wieku 2-6 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego 1-2 razy na dobę (co 8-10 h). Nie podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Dawkowanie zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta i odpowiedzi klinicznej. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Ze względów higienicznych opakowanie powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Wskazania

Lek jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności nosa w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Lek jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Suche, zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa (rhinitis sicca). U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Po zabiegach chirurgicznych prowadzonych drogą przeznosową i po operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej.

Środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek w przypadku: przyjmowania inhibitorów MAO lub innych leków, które mogą powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego; zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, szczególnie w przypadku jaskry z wąskim kątem; chorób układu sercowo-naczyniowego (choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego); guza chromochłonnego nadnerczy; chorób metabolicznych (nadczynności tarczycy, cukrzycy); nadwrażliwości na substancje sympatykomimetyczne (zastosowanie leku u osób z taką nadwrażliwością może powodować bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższenie ciśnienia tętniczego). Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Długotrwałe stosowanie leków sympatykomimetycznych lub stosowanie ich w dawkach większych niż zalecane może powodować przekrwienie błony śluzowej nosa i w konsekwencji, zwężenie dróg oddechowych. Dalsze kontynuowanie stosowania leku może prowadzić do wtórnego polekowego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis medicamentosa) i zaniku błony śluzowej nosa. Ze względu na ryzyko przeniesienia zakażenia opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, co może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa.

Niepożądane działanie

Rzadko: ból głowy; bezsenność; objawy związane z ogólnoustrojowym działaniem sympatykomimetycznym, tj. kołatanie serca, przyspieszenie akcji serca; zwiększenie ciśnienia tętniczego. Bardzo rzadko: podrażnienie (pieczenie lub suchość) błony śluzowej nosa, szczególnie u pacjentów wrażliwych; przekrwienie błony śluzowej nosa w wyniku osłabienia działania leku (przekrwienie reaktywne); reakcje nietolerancji. Długotrwałe lub częste stosowanie preparatu bądź stosowanie w dawkach większych niż zalecane może prowadzić do podrażnienia (pieczenie bądź suchość) błony śluzowej nosa i zwiększenia obrzęku błony śluzowej. Działanie to może wystąpić po 5 dniach leczenia, a kontynuowanie stosowania leku może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia błony śluzowej nosa i suchego zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis sicca).

Ciąża i laktacja

Ciąża: Badania dotyczące wpływu leku na rozwój płodu są niewystarczające, dlatego preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży. Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy chlorowodorek ksylometazoliny przenika do mleka matki, dlatego preparatu nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Podczas długotrwałego stosowania preparatu lub stosowania w dawkach większych niż zalecane, nie można wykluczyć wpływu na czynności układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego. W takich przypadkach sprawność psychofizyczna, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie ksylometazoliny z inhibitorami MAO lub TLPD może powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z innymi lekami sympatykomimetycznymi (np. efedryna, pseudoefedryna) ze względu na sumowanie się działania.

Cena

Xylodex 0,05% regeneracja, cena 100% 17.22 zł

Preparat zawiera substancję: Dexpanthenol, Xylometazoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."