Xenna Extra Comfort

1 tabl. dojelitowa zawiera: 150-220 mg suchego wyciągu z owoców senesu (co odpowiada 20 mg glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B).  Preparat zawiera: laktozę bezwodną, sacharozę oraz syrop glukozowy suchy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Xenna Extra Comfort 45 szt., tabl. dojelitowe

Senna sp.

33.0 zł 2019-04-05

Działanie

Lek do stosowania w doraźnym leczeniu zaparć. Strąki senesu zawierają pochodne 1,8-hydroksyantracenu (głównie sennozydy A i B), które wykazują działanie przeczyszczające. Sennozydy nie są absorbowane w górnym odcinku przewodu pokarmowego; przy udziale bakterii jelita grubego ulegają przekształceniu w aktywny metabolit (antron reiny). Wyróżnia się dwa mechanizmy działania: 1.Stymulacja czynności motorycznej jelita grubego, prowadząca do przyspieszenia pasażu jelitowego. 2.Wpływ na procesy wydzielania obejmujący dwa jednoczesne mechanizmy: hamowanie resorpcji wody i elektrolitów (Na+, Cl-) przez komórki nabłonka jelita grubego (działanie antyabsorpcyjne) oraz zmniejszenie szczelności połączeń między komórkowych, prowadzące do wzrostu wydzielania wody i elektrolitów do światła jelita (działanie wydzielnicze). Działanie przeczyszczające następuje po ok. 8-12 godz. od przyjęcia leku. Pochodne hydroksyantracenu (w surowicy występujące głównie w postaci glikozydowej –sennozydy A i B) są prolekami, rozkładanymi do antronureiny w jelicie grubym przez enzymy bakteryjne. Antron reiny jest aktywnym metabolitem o działaniu przeczyszczającym. Ulega absorpcji w jelicie grubym. Podczas doustnego podawania strąków senesu (20 mg sennozydów) przez 7 dni maksymalne stężenie reiny w osoczu krwi wynosiło 100 ng/ml. Nie stwierdzono akumulacji reiny. Aktywne metabolity, np. reina, przechodzą w niewielkich ilościach do mleka.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż. (jeżeli brak innych przeciwwskazań): 1 tabl. dojelitowa raz na dobę, na 1h przed snem; spodziewane działanie przeczyszczające występuje po 8 –12h. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania. Sposób podania: Tabletkę należy połknąć popijając wystarczającą ilością płynu. Zwykle wystarczy stosować preparat do 2-3 razy w tygodniu. Nie należy stosować preparatu bez konsultacji lekarskiej przez okres dłuższy niż 1–2 tyg.

Wskazania

Preparat stosowany w doraźnym leczeniu zaparć. Lek przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 rż.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwości na substancję czynną lub na inny składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu w przypadku: niedrożności jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego, w przypadku ostrych chorób zapalnych jelit (np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), w przypadku bólów brzusznych nieznanego pochodzenia lub w stanach odwodnienia z ubytkiem wody oraz elektrolitów. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Środki ostrożności

Preparat nie jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Stosowanie leków przeczyszczających przez dłuższy czas może prowadzić do upośledzenia funkcji jelit i uzależnienia od środków przeczyszczających. Preparaty zawierające glikozydy hydroksyantracenowe powinny być zalecane tylko wtedy, jeśli prawidłowego wypróżnienia nie można osiągnąć przez zmianę diety. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów: z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (Lapp), zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy oraz z rzadkimi zaburzeniami związanymi z nietolerancją glukozy. Pacjenci przyjmujący: glikozydy nasercowe, leki antyarytmiczne, preparaty powodujące wydłużenie odcinka QT, diuretyki, kortykosteroidy lub korzeń lukrecji powinni zasięgnąć opinii lekarza przed rozpoczęciem stosowania preparatów zawierających glikozydy hydroksyantracenowe. Podobnie jak w przypadku innych środków przeczyszczających, preparaty zawierające glikozydy hydroksyantracenowe nie powinny być stosowane przez pacjentów z zaklinowaniem kału oraz z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak: ból brzucha, nudności i wymioty, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Objawy takie mogą wskazywać na możliwość wystąpienia niedrożności jelit. Stosowanie preparatów zawierających glikozydy hydroksyantracenowe przez pacjentów z nietrzymaniem kału wymaga częstszego zmieniania pieluchy celem uniknięcia przedłużonego kontaktu kału ze skórą. U pacjentów z niewydolnością nerek stosowanie preparatów z zawartością glikozydów hydroksyantracenowych może spowodować zaburzenia elektrolitowe. Przewlekłe przyjmowanie nadmiernych dawek preparatów zawierających antranoidy może doprowadzić do toksycznego zapalenia wątroby. Nie podawać preparatów zawierających senes dzieciom poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: zaburzenia układu immunologicznego (w tym świąd, pokrzywka, wysypka o charakterze osutki miejscowa lub uogólniona).Częstość nieznana: zaburzenia metabolizmu i odżywiania (w tym zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, a szczególnie albuminuria, hematuria (w przypadku przewlekłego stosowania preparatu).Częstość nieznana: zaburzenia żołądka i jelit (w tym skurcze i bóle brzucha, biegunki z wodnistym stolcem, w szczególności u osób z zespołem nadpobudliwego jelita. Reakcja taka może być spowodowana przyjęciem zbyt wysokiej dawki leku, wówczas konieczne jest zmniejszenie dawki leku. Przewlekłe stosowanie może prowadzić do melanozy okrężnicy, która ustępuje po zaprzestaniu stosowania preparatu. Częstość nieznana: zaburzenia nerek i dróg moczowych (w tym zmiana barwy moczu w zależności od pH na żółty lub czerwono-brązowy. Efekt ten nie jest klinicznie istotny i może wystąpić w trakcie przyjmowania preparatu). Przewlekłe przyjmowanie nadmiernych dawek preparatów zawierających antranoidy może doprowadzić do toksycznego zapalenia wątroby.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Interakcje

Z powodu przyspieszenia pasażu jelitowego przyjmowanie leku może ograniczać wchłanianie innych leków podawanych drogą doustną. W przypadku przewlekłego stosowania możliwe jest obniżenie poziomu elektrolitów we krwi, zwłaszcza potasu. Straty potasu mogą spowodować nasilenie działania glikozydów nasercowych a także wpływać na działanie leków antyarytmicznych, leków wywołujących odwrócenie rytmu zatokowego (np. chinidyny) oraz leków powodujących wydłużenie odcinka QT. Straty potasu pogłębia równoczesne stosowanie leków wywołujących hipokaliemię (np. tiazydowych leków moczopędnych, kortykosteroidów, preparatów zawierających korzeń lukrecji).

Cena

Xenna Extra Comfort, cena 100% 33.0 zł

Preparat zawiera substancję: Senna sp.

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."