Witamina C

1 tabl. musująca zawiera 1,0 g kwasu askorbowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Witamina C 10 szt., tabl. musujące

Ascorbic acid

5.46 zł 2019-04-05

Działanie

Kwas askorbowy wpływa na prawidłową budowę i funkcjonowanie ścian naczyń krwionośnych, zwłaszcza naczyń włosowatych. Jest także niezbędny do prawidłowego rozwoju tkanki łącznej (m.in. uczestniczy w syntezie kolagenu), tkanki kostnej i zębiny. Pełni ważną rolę w procesach oksydoredukcyjnych, ułatwiając m.in. wchłanianie żelaza i biorąc udział w syntezie hemoglobiny. Ponadto wywiera działanie immunostymulujące, prawdopodobnie przez wpływ na syntezę interferonu i przeciwciał.

Dawkowanie

Dorośli doustnie (po rozpuszczeniu tabl. w 100-200 ml wody) 0,5-2,0 g dziennie; w przeziębieniu - do 3,0 g dziennie.

Wskazania

Stany niedoboru lub zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C, okresy rekonwalescencji, zwiększenie odporności organizmu, leczenie trudno gojących się ran, upośledzone wchłanianie jelitowe, krwotoki, methemoglobinemia, paradontoza, próchnica.

Przeciwwskazania

Kamica nerkowa, dzieci.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, biegunka) i wysypka skórna (należy zmniejszyć dawkę). Duże dawki kwasu askorbowego mogą powodować odkładanie się kamieni szczawianu wapnia w układzie moczowym.

Interakcje

Witamina C w dużych dawkach nasila działanie i toksyczność leków o charakterze kwasów (m.in. komponenty sulfonamidowej kotrimoksazolu), stwarzając m.in. ryzyko krystalurii; zwiększa wchłanianie Fe; działa synergicznie z glikozydami flawonowymi. Duże dawki kwasu acetylosalicylowego zmniejszają stężenie kwasu askorbowego w płytkach krwi i osoczu.

Cena

Witamina C, cena 100% 5.46 zł

Preparat zawiera substancję: Ascorbic acid

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."