Vitreolent®

1 ml roztworu zawiera 3 mg jodku potasu i 3 mg jodku sodu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitreolent® but. 10 ml, krople do oczu

Potassium iodide,

Sodium iodide

29.56 zł 2019-04-05

Działanie

Jodki mogą opóźniać zmętnienie soczewki oraz pogarszanie się ostrości wzroku, na skutek redukowania disiarczkowych wiązań białek soczewki oka do wolnych grup wodorosiarczkowych, co powoduje zmniejszenie ilości wiązań między cząsteczkami białek jak również wiązań wewnątrzcząsteczkowych. Skutki działania jodków na wczesne stany zaćmy starczej nie są dokładnie ocenione.

Dawkowanie

Dorośli, młodzież i dzieci powyżej 12 lat: 1 kropla do oka wykazującego zmiany chorobowe 1-3 razy na dobę. Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat - nie zaleca się stosowania. Nie ma danych wskazujących na konieczność zmiany dawki u pacjentów w podeszłym wieku. W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania preparatu z innymi lekami do oczu, należy zachować co najmniej 5 min przerwy pomiędzy zakropleniami.

Wskazania

Zmętnienia i wylewy krwi do ciała szklistego o różnej etiologii - wiek, nadciśnienie, cukrzyca, zmiany okołonaczyniowe, zmętnienia soczewki jako pierwszy objaw starczej zaćmy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Zaburzenia czynności tarczycy.

Środki ostrożności

Pacjenci noszący soczewki kontaktowe przed wkropleniem leku powinni je zdjąć; można je założyć ponownie nie wcześniej niż po 15 min po zakropleniu.

Niepożądane działanie

Często: powiększenie tarczycy (u osób szczególnie wrażliwych), zmiany o charakterze trądziku, przemijające uczucie pieczenia i "piasku" pod powiekami. Rzadko: zwiększone wydzielanie łez.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży nie jest zalecane, chyba, że lekarz zdecyduje, że potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko uszkodzenia płodu.

Uwagi

W rzadkich przypadkach po zakropleniu leku może wystąpić przemijające zaburzenie widzenia w postaci zamglenia. Pacjenci, u których występują takie objawy, do momentu ich ustąpienia nie powinni prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn.

Interakcje

Nie stwierdzono występowania interakcji z lekami podawanymi ogólnoustrojowo.

Cena

Vitreolent®, cena 100% 29.56 zł

Preparat zawiera substancję: Potassium iodide, Sodium iodide

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."