Vitaminum PP 200 Polfarmex

1 tabl. zawiera 50 mg lub 200 mg nikotynamidu. Tabletki zawierają laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitaminum PP 200 Polfarmex 20 szt. (2 blistry x 10), tabl.

Nicotinamide

1.63 zł 2019-04-05

Działanie

Nikotynamid (witamina PP) bierze udział w przemianie węglowodanów, tłuszczów, białek, zasad purynowych i pirymidynowych oraz porfiryn, a także w syntezie związków wysokoenergetycznych. Łącznie z witaminą C i metioniną przyspiesza regenerację purpury wzrokowej. Pobudza czynność wątroby i trzustki, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga perystaltykę jelit oraz pełni ważną rolę w metabolizmie skóry, mięśni i układu nerwowego. Nikotynamid dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Jest metabolizowany i wydalany głównie z moczem w postaci metabolitów.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Zapobiegawczo lub przy nieznacznym niedoborze: 50 mg 1-2 razy na dobę; leczniczo: 200 mg 2-3 razy na dobę (wyjątkowo do 1 g na dobę w dawkach podzielonych). Tabletki należy przyjmować po posiłku.

Wskazania

Zapobieganie i leczenie stanów niedoboru witaminy PP (w skojarzeniu z innymi witaminami z grupy B i dietą wysokobiałkową).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nikotynamid lub jakikolwiek inny składnik preparatu, ostra niewydolność wątroby, czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, dna moczanowa.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą, przebytą żółtaczką oraz wywiadem wskazującym na przebycie chorób wątroby lub dróg żółciowych, choroby wrzodowej przewodu pokarmowego lub dny moczanowej. W przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek zalecana jest okresowa kontrola czynności wątroby, stężenia kwasu moczowego oraz stężenia glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą. Ze względu na zawartość laktozy nie stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko po podaniu zalecanych dawek obserwowano zaczerwienienie skóry, rumień twarzy, pokrzywkę, osutkę. Podczas stosowania dużych dawek (3-6 g na dobę) mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, biegunka, zwiększenie stężenia kwasu moczowego lub glukozy we krwi. Zgłaszano przypadki uszkodzenia wątroby w trakcie długotrwałego stosowania lub stosowania dawek >3 g/dobę.

Ciąża i laktacja

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka. Lek przenika do mleka matki. W dawkach zbliżonych do dziennego zapotrzebowania (ok. 20 mg) nikotynamid nie wpływa niekorzystnie na płód.

Interakcje

W skojarzeniu z inhibitorami HMG-CoA (statyny) nasila się ryzyko miopatii.

Cena

Vitaminum PP 200 Polfarmex, cena 100% 1.63 zł

Preparat zawiera substancję: Nicotinamide

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."