Vitaminum E Synteza

1 kaps. zawiera 200 mg octanu α-tokoferolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitaminum E Synteza 30 szt., kaps. miękkie

Tocopherol acetate

8.81 zł 2019-04-05

Działanie

Witamina E wykazuje silne właściwości oksydoredukcyjne, dzięki czemu zapobiega utlenianiu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i fosfolipidów błon komórkowych. Chroni krwinki czerwone przed hemolizą oraz bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Niedobór witaminy E występuje m.in. w zespołach z biegunką tłuszczową, u dzieci z zarośnięciem dróg żółciowych. Przewlekły niedobór witaminy E może prowadzić do zaburzeń neurologicznych. Octan tokoferolu wchłania się z przewodu pokarmowego w 50-80%. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie i w postaci metabolitów wydalana z moczem, większość witaminy jest powoli wydalana z żółcią.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 kaps. raz na dobę.

Wskazania

Stany niedoboru witaminy E oraz zapobieganie im. Pomocniczo w profilaktyce przeciwmiażdżycowej, zawałowej i niedokrwiennej chorobie serca. Ochrona krwinek czerwonych. Dodatek do diety u pacjentów z hiperlipoproteinemią.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na witaminę E lub inne składniki preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie zaleca się podawania dużych dawek witaminy E ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z niedoborem witaminy K.

Niepożądane działanie

Długotrwałe stosowanie dawek powyżej 1 g na dobę może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe (m.in. biegunkę, bóle brzucha), uczucie zmęczenia i osłabienia, zaburzenia widzenia oraz ból głowy.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Interakcje

Witamina E może działać anatagonistycznie do witaminy K. Preparaty żelaza osłabiają działanie witaminy E. Należy zachować kilkugodzinną przerwę w podawaniu tych leków. Witamina E nasila działanie i magazynowanie witaminy A.

Cena

Vitaminum E Synteza, cena 100% 8.81 zł

Preparat zawiera substancję: Tocopherol acetate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."