Vitaminum E Omega Pharma

1 kaps. zawiera 100 mg lub 400 mg octanu D,L-α-tokoferolu. Preparat zawiera olej arachidowy i czerwień koszenilową (E124).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitaminum E Omega Pharma 30 szt., kaps. miękkie

Tocopherol acetate

9.69 zł 2019-04-05

Działanie

Witamina E działa jako przeciwutleniacz i chroni przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy błon komórkowych oraz oraz inne wrażliwe na tlen substancje, w tym witaminę A i kwas askorbowy. Wychwytuje wolne rodniki i przerywa reakcje łańcuchowe, które uszkadzają komórki. Wykazano związek między dzienną podażą dawek witaminy E a zagrożeniem chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą i innymi chorobami, których patogeneza związana jest ze stresem oksydacyjnym, Witamina E obniża aktywność agregacyjną płytek krwi. Z przewodu pokarmowego wchłania się 20-60%. Wchłanianie witaminy E zwiększa się w obecności tłuszczów i zależy od prawidłowej czynności trzustki. Wraz ze zwiększeniem podawanej dawki wchłanianie ulega zmniejszeniu. Witamina E ulega dystrybucji do wszystkich tkanek i jest powoli odkładana w mięśniach, wątrobie i tkance tłuszczowej. Gromadzi się także w gałce ocznej, głównie w naczyniówce, ciałku szklistym i siatkówce. Większość witaminy E jest wydalana z żółcią. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci metabolitów z moczem. T0,5 wynosi ok. 2 tyg.

Dawkowanie

Doustnie: zwykle 1 kaps. na dobę. Należy dostosować dawkowanie do rodzaju schorzenia oraz stanu klinicznego pacjenta.

Wskazania

Kapsułki 100 mg: Leczenie niedoboru witaminy E spowodowanego długotrwałym nieprawidłowym odżywianiem oraz zaburzeniami przemiany materii. Wspomagająco w miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i jej wtórnej profilaktyce oraz we wszystkich chorobach, których etiologia związana jest ze stresem oksydacyjnym. Kapsułki 400 mg: Wtórna profilaktyka choroby niedokrwiennej serca i wspomagająco w leczeniu miażdżycy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperwitaminoza E. Zespół upośledzonego wchłaniania tłuszczów. Hipoprotrombinemia spowodowana niedoborem witaminy K. Ze względu na zawartość oleju arachidowego, stosowanie leku jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na soję i orzeszki ziemne.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby oraz podczas równoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i indandionu, ze względu na możliwość występowania hipoprotrombinemii. Preparatu nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi witaminę E, ze względu na możliwość wystąpienia hiperwitaminozy. Ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej, lek może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Stosowanie dawek przekraczających 300 j.m. witaminy E na dobę może powodować wymienione poniżej działania niepożądane; objawy te ustępują po zaprzestaniu stosowania witaminy E. Częstość nieznana: zmniejszenie stężenia tyroksyny i trijodotyroniny w surowicy krwi, zwiększenie stężenia estrogenów i androgenów w moczu, zaburzenia emocjonalne, ból głowy, zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie), zakrzepowe zapalenie żył, nudności, biegunka, kurcze jelit, wysypka, kreatynuria, zaburzenia gonad, bolesność piersi, zmęczenie, osłabienie, zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej, zwiększenie stężenia cholesterolu i triglicerydów w surowicy krwi.

Ciąża i laktacja

Zalecane dzienne spożycie witaminy E dla kobiet ciężarnych w wieku 14-50 lat wynosi 15 mg. Nie opisano komplikacji zarówno po podwyższeniu jak i obniżeniu stężeń wit E u kobiet w ciąży. Zalecane dzienne spożycie witaminy E dla kobiet karmiących piersią wynosi 19 mg.

Uwagi

Podczas długotrwałego stosowania witaminy E należy regularnie kontrolować czas protrombinowy.

Interakcje

Kolestyramina, kolestypol, oleje mineralne lub neomycyna stosowane doustnie mogą zmniejszać wchłanianie witaminy E. Witamina E lub jej metabolity działają antagonistyczne do witaminy K. U pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryn i indandionu lub estrogeny zwiększa się ryzyko krwotoków. Witamina E zwiększa wchłanianie i wykorzystanie witaminy A oraz chroni przed hiperwitaminozą A. Związki żelaza osłabiają działanie witaminy E (należy zachować kilkugodzinny odstęp między podawaniem obu leków); również przyjmowanie dużych ilości witaminy E zmniejsza skuteczność leczenia preparatami żelaza.Witamina E może zwiększyć wchłanianie cyklosporyny.

Cena

Vitaminum E Omega Pharma, cena 100% 9.69 zł

Preparat zawiera substancję: Tocopherol acetate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."