Vitaminum B6 Teva

1 ampułka 2 ml zawiera 50 mg chlorowodorku pirydoksyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitaminum B6 Teva 5 amp. 2 ml, roztw. do wstrz.

Pyridoxine hydrochloride

13.06 zł 2019-04-05

Działanie

Witamina B6 jest niezbędna do przemian aminokwasów zawierających siarkę i hydroksyaminokwasów. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, lipidów (głównie kwasu linolowego i linolenowego) oraz białek. Jest kofaktorem przemian tryptofanu do serotoniny i kwasu nikotynowego. Witamina B6 jest koenzymem dekarboksylazy kwasu glutaminowego i bierze udział w syntezie kwasu gamma-aminomasłowego. Uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników w synapsach, m.in. adrenaliny, noradrenaliny, dopaminy i tyraminy. Od pirydoksyny zależy konwersja metioniny do cysteiny. Witamina B6 warunkuje prawidłowe czynności układu nerwowego, krwiotwórczego (poprzez wpływ na syntezę hemu), układu odpornościowego (poprzez udział w produkcji przeciwciał), a także prawidłowe czynności skóry. Bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, wpływając hamująco na procesy starzenia się organizmu. Znosi zaburzenia nerwowo-mięśniowe związane z niedoborem, w większych dawkach (do 300 mg na dobę) ma działanie ośrodkowe uspokajające, a nawet nasenne. Działa ochronnie w przewlekłych zatruciach pochodnymi hydrazyny. Łagodzi nudności i wymioty. Zmniejsza wydzielanie prolaktyny, wykazuje słabe działanie moczopędne. Ułatwia przyswajanie witaminy B12, żelaza i magnezu. Pirydoksyna należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Ulega szybko procesom utleniania i fosforylacji pod wpływem fosfokinazy pirydoksalu. Powstają związki aktywne, przede wszystkim fosforan pirydoksalu, odpowiedzialny w 60% za funkcje metaboliczne przypisane witaminie B6. Witamina B6 w postaci pochodnych fosforanowych magazynowana jest w wątrobie, w mniejszych ilościach w mięśniach i mózgu, gdzie zachodzi jej utlenienie do kwasu 4-pirydoksynowego i innych nieaktywnych metabolitów, wydalanych w moczu. Maksymalne wydalanie kwasu 4-pirydoksynowego w moczu występuje pomiędzy 2-5 h po podaniu witaminy B6. Około 8-10% witaminy wydalane jest tą drogą w niezmienionej postaci.

Dawkowanie

Domięśniowo. Dorośli: w nasilonej hipowitaminozie B6, ciężkich zaburzeniach wchłaniania i zaburzeniach podatnych na leczenie pirydoksyną: 50-200 mg na dobę. Dzieci. Zapobiegawczo: do 12 mż.: 0,3-0,5 mg/kg mc. na dobę; od 2 lat do 18 lat: 1 mg/kg mc. na dobę. Leczniczo: od 4 mż. do 18 lat: 25-150 mg na dobę, w 2-3 dawkach podzielonych (w zależności od stanu klinicznego, wieku i masy ciała).

Wskazania

Leczenie i profilaktyka hipowitaminozy B6, akrodynia, choroba popromienna, zapalenie skóry i błon śluzowych, zapalenie wielonerwowe wywołane izoniazydem, pomocniczo w niedokrwistości mikrocytarnej, leukopenii, nudnościach i wymiotach u ciężarnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na pirydoksynę lub pozostałe składniki preparatu. Choroba Parkinsona leczona preparatem lewodopy bez inhibitora dopa-dekarboksylazy.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje alergiczne i fotouczuleniowe; ból i pieczenie w miejscu podania. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości. Stosowanie pirydoksyny w dawkach 200 mg przez ponad miesiąc może prowadzić do rozwinięcia się zespołu uzależnienia. Duże dawki pirydoksyny stosowane przez długi czas mogą spowodować zaburzenia snu, istnieje ponadto możliwość wystąpienia obwodowej neuropatii czuciowej.

Ciąża i laktacja

Witamina B6 może być stosowana podczas ciąży i w okresie karmienia piersią w zalecanych dawkach. Witamina B6 przenika przez barierę łożyska. W ciąży nie należy przekraczać dawki 50 mg na dobę. Należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zespołu uzależnienia od witaminy B6 u dzieci kobiet zażywających w ciąży duże dawki pirydoksyny. Witamina B6 przenika do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania leku w okresie karmienia.

Uwagi

W większych dawkach (powyżej 300 mg/dobę) pirydoksyna może zaburzać zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Cykloseryna, hydralazyna, penicylamina, środki immunosupresyjne, doustne środki antykoncepcyjne, etionamid i izoniazyd zwiększają zapotrzebowanie na pirydoksynę. Pirydoksyna nasila obwodową dekarboksylację lewodopy i zmniejsza jej skuteczność w leczeniu choroby Parkinsona. Ułatwia przyswajanie żelaza oraz wchłanianie magnezu i witaminy B12. Podawana jednocześnie z amiodaronem może wywoływać uczulenie na światło słoneczne.

Cena

Vitaminum B6 Teva, cena 100% 13.06 zł

Preparat zawiera substancję: Pyridoxine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."