Vitaminum B6 Polfarmex

1 tabl. zawiera 50 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitaminum B6 Polfarmex 50 szt., tabl.

Pyridoxine hydrochloride

4.84 zł 2019-04-05

Działanie

Pirydoksyna - witamina B6 - jest koenzymem wielu przemian enzymatycznych, m.in. bierze udział w przemianie białek (reakcje transaminacji i dekarboksylacji aminokwasów), w procesie powstawania neuroprzekaźników o.u.n.: serotoniny, DOPA i kwasu γ-aminomasłowego. Jako koenzym fosforylazy glikogenowej wpływa na zwiększenie stężenia glukozy w mięśniach, a syntetazy kwasu δ-aminolewulinowego bierze udział w syntezie hemoglobiny. Objawami niedoboru pirydoksyny są nudności, wymioty, stany zapalne oraz uszkodzenia skóry i błon śluzowych, zaburzenia psychiczne, drgawki, niedokrwistość mikrocytarna, zapalenia wielonerwowe. Pirydoksyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Ulega przemianie w wątrobie i jest wydala się z moczem.

Dawkowanie

Doustnie: zazwyczaj 50-100 mg 3 razy na dobę.

Wskazania

Uzupełnianie niedoborów witaminy B6 i leczenie ich następstw.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na pirydoksynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie lewodopy bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy.

Środki ostrożności

Podczas terapii unikać ekspozycji na światło. Ze względu na zawartość laktozy nie stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy.

Niepożądane działanie

Stosowanie ok. 200 mg przez 30 dni powoduje wystąpienie zespołu uzależnienia od pirydoksyny. Przyjmowanie wyższych dawek przez kilka miesięcy może prowadzić do zespołu neuropatii (zmniejszenie uczucia dotyku i temperatury, zaburzenia czucia wibracji i położenia).

Ciąża i laktacja

W ciąży można stosować preparat w zakresie dawek 50-200 mg. W większych dawkach preparat stosować jedynie w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią - terapeutyczne dawki mogą hamować laktację.

Interakcje

Działa antagonistycznie w stosunku do lewodopy przyjmowanej bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy. Stosowana łącznie z amiodaronem może wywołać fotouczulenie. Hydralazyna, izoniazyd, penicylina, cykloseryna zmniejszają stężenie pirydoksyny w organizmie.

Cena

Vitaminum B6 Polfarmex, cena 100% 4.84 zł

Preparat zawiera substancję: Pyridoxine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."